2023-01-26, 18:00
  #229
Medlem
Judgments avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eastwing
Må herr Putler brinna i helvetes eviga eld.
Likväl som hans idol Adolf redan gör.
Hoppas väst och Nato sänker pisslandet Ryzzland ner i underjorden för tid och evighet.
En bra ryzzk soldat=en död ryzzk soldat.
Det stavas Ryssland och rysk soldat. Tillbaka till skolbänken, i Sverige pratar eller skriver man ej som en inavlad babbe.
Citera
2023-01-26, 18:01
  #230
Medlem
Intensivtkloks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Herre Jesus, "tuffa viktor" men till viss del håller jag med, förklara krig mot Ryssland och smyg inte omkring som hyenor och ynkryggar som utnyttjar det Ukrianska folket för något som egentligen är NATO och USA:s krig mot Ryssland där dom inte vill eller vågar offra sin egen befolkning. Ryssland kommer att genomföra vad man vill i Ukraina och frågar inte längre väst om lov. Sådan är ryssen, man kan tålmodigt vänta i åratal på en lösning men väl startad så ger dom sig aldrig. Vårt misstag att få igång dom och det gäller inte längre bara Ukraina utan nu också en multipolär värld för de 75% av världens befolkning som också fått nog av Europas och USA:s översitteri. Ryssland och Kina är militärt starka, BRICS är numera ekonomiskt mycket starka och det är en ny värld som du och andra måste lära er att förstå och navigera i (om ni nu bryr er om välstånd och välfärd).
Det är inte NATO eller USA:s krig, det är alla demokratiskt sinnade länder mot en diktaturs övergrepp på ett demokratiskt land i Europa. Fast just nu är det bara Ukraina mot Ryssland, med ekonomiskt och militärt stöd till Ukraina, annars hade det faktiskt varit över redan,

Ryssland kommer att försöka genomföra vad man vill i Ukraina, men man är så klart helt chanslös nu när man fått en enad västvärld emot sig. Ryssland är inte längre Sovjetunionen med Warszawapakten, utan det är bara Ryssland, ett land vars ekonomiska möjligheter är mindre än de samlade nordiska länderna ställt mot en militär som är ofantligt mycket större och mer modern och en ekonomi som är ofantligt mycket större än Rysslands. Utgången är så klart given, men det skulle gå fortare och minska ukrainskt lidande om väst skulle gå in med stridskrafter på Ukrainas sida.

Ryssland står ensamt, utan Kina och utan övriga BRICS-länder, ingen av dem vill förknippas med vad Ryssland har ställt till, så även om Kina är starkt så hjälper det föga eftersom de aldrig kommer att bistå Ryssland.

Roligt att du nämner Ryssland i samma mening som "välstånd och välfärd".

Citat:
Det verkar finnas en längtan till ett världskrig med en kärnvapenavslutning. Ni måste vara olyckliga med självmordstankar eller rent av dumma som politikerna i EU.
Nej då, varken "vi" eller Ryssland vill ha kärnvapenkrig.

Citat:
Så vi ska spöa upp Ryssland på ett par veckor tror du. Med vad undrar jag? Ryssland har redan slagit ut två ukrainska arméer, är inne på den tredje och en fjärde kommer med nu enbart NATO-vapen som Abrams och Leopard 2. Lägg till kostnaden för alla dödade ukrainska soldater som snart är upp i 200 000. Rysslands krigsindustri är sedan länge aktiverad och spottar ut vapen dygnet runt och var är NATO:s krigsindustri och vem är villig att betala? Ryssland är självförsörjande på allt inom sin krigsindustri men det är inte vi och folk där är villig att slåss för sitt land. Återigen, är vi i Europa villiga som fått sett våra kulturer förstöras av köpta politiker? Har genderpolitik och feminist gjort våra män starka nog att slåss mot Ryssland? Det är kanske mycket därför vi använder oförstörda ukrainska unga män istället.
Du lever i en rysk propagandavärld. Det spottas säkert ut ammunition och lite annat smått och gått i Ryssland, men deras industri har inte kommit närheten av att ersätta vad det förlorar i Ukraina. Dina förlustsiffror för Ukraina förefaller helt greppade ur luften om du inte inkluderar det utplånade Mariupols civila (uppemot 100 000 döda) och alla andra civila som dödats.

Citat:
Sen har vi ju Ryssland luftförsvar och lycka till med alla pojkdrömmar att bara flyga in och bomba och skulle det trots allt lyckas så haglar kärnvapnen för det är inskrivet i rysk kärnvapendoktrin, "ingen värld utan Ryssland".
Du fantiserar fritt ser jag. Jag skrev att de blir krossade utan att man behöver gå in i Ryssland, med andra ord i Ukraina och på havet och i luften. Det ryska luftförsvaret har visat sig undermåligt och kan inte ens plocka ned ensamma ukrainska kryssningsrobotar byggda av gamla spaningsdrönare, fast man vet att de är på väg (som bevisats vid flera flygbaser i Ryssland).

Du tror att Ryssland skulle begå självmord och använda kärnvapen? Det tvivlar jag starkt på.

Citat:
Europa är då helt förlorade för vi har inga större naturtillgångar att återuppbygga med. Det har både Ryssland och USA och dom har även fortsättningsplaner, något dumskallarna i EU garanterat inte har (och den egoismen såg vi under pandemin). Skulle det bara bli ett konventionellt krig så kan vi fortfarande se fram emot förstörd viktig infrastuktur där hypersoniska missiler tar sig egenom allt luftförsvar väst har.
Som sagt, blir inget att bygga upp i väst, någon enstaka kryssningsrobot kanske slinker igenom, men inget mer. Hypersoniska missiler har man i väst också, de kallas ballistiska robotar, men du syftar på de ickefungerande ryska propgandarobotarna förstås. Även om de skulle fungera och nå sina mål så finns de med största sannolikt inte fler än vad du och jag kan räkna på våra fingrar och tår. Hade man haft dem i överflöd så hade man redan använt dem i Ukraina mot faktiska militära mål.

Citat:
Se sedan fram emot att slåss och dö på annan mark än vår då NATO tvingar oss och våra barn dit. Det blir inget försiktigt krig från ryssarnas sida som i Ukraina där dom försöker skona civila så mycket det bara går för det är i princip samma folk.
Vi behöver absolut inte vara med i NATO för att åstadkomma vad jag beskrev och vi kommer bara slåss på ukrainsk mark. Ingen invasion av Ryssland, bara utsparkning av ryssen från Ukraina. Vill sedan Ryssen ta de vidare så kommer deras förluster att bli mycket större än de annars behöver bli.

Citat:
Tragiskt nog har våra landsförädare inom politik och militär passat på under hatet och rädslan att koppla oss till NATO och konflikten mellan de slaviska folken. Man har tiggt till sig några atombomber över våra storstäder vid ett kärnvapenkrig.
Sverige var alltid med i de forna sovjetiska planerna för kärnvapeninsats, man hade aldrig tänkt låta bli kärnvapnen vid anfall mot Sverige och så ser säkert planen ut idag med, medlemskapet i NATO (eller säkerhetsgarantierna idag) gör bara att vi kan vara förvissade om att ryssarna vet att de inte kan använda kärnvapen utan att få smaka på samma mynt.

Citat:
Se nu till att dumskallarna förklarar krig mot Ryssland och sen slår sig för bröstet som apor, eftersom man inget lärt sig om teknik, industri, ekonomi och historia så kommer en brutal överaskning.
Vi har faktiskt minimalt att lära oss om teknik, industri, ekonomi eller historia från Ryssland och Ryssland visar varje dag att de saknar tillräcklig offensiv förmåga i Ukraina. Om man inte klarar den ukrainska militären så är de helt enkelt chanslösa mot västs.
Citera
2023-01-26, 18:01
  #231
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Dcman
Det är ryssland som genom eskalering tvingar oss till det som sker, inte någon annan. Du har helt missförtått det eller har du en agenda?
Det är väst (USA) som eskalerar för annars hade Ukraina förhandlat fram en lösning nu. En lösning kommer naturligtvis efter att väst politiker tömt oss på vapen och pengar, alternativt väljer sjävmord som drabbar oss alla. Ju längre kriget drar ut på tiden bara för att försöka straffa Ryssland ekonomiskt, ju mer förstörelse av Ukraina, ju mer död. Det ukrainska folket skiter ni i utan det är Putin och Ryssland ni är sjukligt besatta av.

Inget missförstått här och det är du och dina likar som inte förstår eller har en agenda som gynnar USA och inte EU eller vårt land. Det ser du tydligt om du tar titt på var vår industri är på väg och hur vår ekonomi sjunker.
Citera
2023-01-26, 18:03
  #232
Medlem
Uffe sitter utan tvekan på insiderinformation och läget ser ut att vara mycket allvarligt, han verkade rent ut sagt livrädd under senaste presskonferensen kring Natomedlemskapet.

Jag trodde aldrig att jag skulle behöva uppleva ett världskrig under min livstid men det verkar som att våra mästare har andra planer för pöbeln.
__________________
Senast redigerad av Godmanskap 2023-01-26 kl. 18:08.
Citera
2023-01-26, 18:06
  #233
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av snooper123
Tror ni påriktigt att det kommer bli ett till världskrig?

Den risken finns om insatserna ur Väst höjs och höjs.
När man skänker moderna tunga vapen och ja i princip allt till Ukraina då går det inte längre i sedan att krypa ur med det att man ger hjälp på humanitär basis.
Länder i väst har tagit sida i kriget och är därmed högst delaktiga och med det även skyldiga.

Kina kan nog inte sitta still i båten så värst länge till och att jag kan se även andra länder vilka kommer till att agera militärt själva eller så som vi gör via ett ombud och om detta sker då har vi ett världskrig.
Citera
2023-01-26, 18:09
  #234
Medlem
Autobahn76s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Det stavas Ryssland och rysk soldat. Tillbaka till skolbänken, i Sverige pratar eller skriver man ej som en inavlad babbe.

Denna RyZZlands-stavning ser ut att bli mer och mer utbredd. Samtliga avsändare ser ut att vara trollkonton? Vad är grejen med RyZZland-stavningen?
Citera
2023-01-26, 18:09
  #235
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hursomhelsting
Den risken finns om insatserna ur Väst höjs och höjs.
När man skänker moderna tunga vapen och ja i princip allt till Ukraina då går det inte längre i sedan att krypa ur med det att man ger hjälp på humanitär basis.
Länder i väst har tagit sida i kriget och är därmed högst delaktiga och med det även skyldiga.

Kina kan nog inte sitta still i båten så värst länge till och att jag kan se även andra länder vilka kommer till att agera militärt själva eller så som vi gör via ett ombud och om detta sker då har vi ett världskrig.

Annalena Baerbock klantiga uttalande kan ju ses som en direkt krigsförklaring.
Citera
2023-01-26, 18:11
  #236
Medlem
Duvlorts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Judgment
Stackarn då. Vad duktig du var som svarade något helt irrelevant åt någon annan ändå, imponerande!

Är du rädd för ryssar som bor i Sverige med? De kanske är Putins spioner som är ute efter dig

Det var mera ett svar på ditt påstående att all rädsla vi bär på är intalad av staten.
Ryssar i större grupper i Sverige är min nya fobi.
Man vet aldrig om de är separatister och Putin kommer för att införliva de i Sovjet 2.0.
Citera
2023-01-26, 18:20
  #237
Medlem
jack.danielss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fittslem
På grund av vad? Ryssen kan vi räkna ut vid det här statiet, dom är helt odugliga.

Att dom är odugliga är oomtvistat, däremot så är de (i sina egna ögon) planetens herrefolk! Kallas visst Dunning kreugers syndrom. Där ligger det eventuellt farliga, de har sån självförhärligande syn på sig själva att de inte fattar att de kommer få storstryk om de ger sig på väst!
Citera
2023-01-26, 18:21
  #238
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Intensivtklok
Det är inte NATO eller USA:s krig, det är alla demokratiskt sinnade länder mot en diktaturs övergrepp på ett demokratiskt land i Europa. Fast just nu är det bara Ukraina mot Ryssland, med ekonomiskt och militärt stöd till Ukraina, annars hade det faktiskt varit över redan,

Ryssland kommer att försöka genomföra vad man vill i Ukraina, men man är så klart helt chanslös nu när man fått en enad västvärld emot sig. Ryssland är inte längre Sovjetunionen med Warszawapakten, utan det är bara Ryssland, ett land vars ekonomiska möjligheter är mindre än de samlade nordiska länderna ställt mot en militär som är ofantligt mycket större och mer modern och en ekonomi som är ofantligt mycket större än Rysslands. Utgången är så klart given, men det skulle gå fortare och minska ukrainskt lidande om väst skulle gå in med stridskrafter på Ukrainas sida.

Ryssland står ensamt, utan Kina och utan övriga BRICS-länder, ingen av dem vill förknippas med vad Ryssland har ställt till, så även om Kina är starkt så hjälper det föga eftersom de aldrig kommer att bistå Ryssland.

Roligt att du nämner Ryssland i samma mening som "välstånd och välfärd".


Nej då, varken "vi" eller Ryssland vill ha kärnvapenkrig.


Du lever i en rysk propagandavärld. Det spottas säkert ut ammunition och lite annat smått och gått i Ryssland, men deras industri har inte kommit närheten av att ersätta vad det förlorar i Ukraina. Dina förlustsiffror för Ukraina förefaller helt greppade ur luften om du inte inkluderar det utplånade Mariupols civila (uppemot 100 000 döda) och alla andra civila som dödats.


Du fantiserar fritt ser jag. Jag skrev att de blir krossade utan att man behöver gå in i Ryssland, med andra ord i Ukraina och på havet och i luften. Det ryska luftförsvaret har visat sig undermåligt och kan inte ens plocka ned ensamma ukrainska kryssningsrobotar byggda av gamla spaningsdrönare, fast man vet att de är på väg (som bevisats vid flera flygbaser i Ryssland).

Du tror att Ryssland skulle begå självmord och använda kärnvapen? Det tvivlar jag starkt på.


Som sagt, blir inget att bygga upp i väst, någon enstaka kryssningsrobot kanske slinker igenom, men inget mer. Hypersoniska missiler har man i väst också, de kallas ballistiska robotar, men du syftar på de ickefungerande ryska propgandarobotarna förstås. Även om de skulle fungera och nå sina mål så finns de med största sannolikt inte fler än vad du och jag kan räkna på våra fingrar och tår. Hade man haft dem i överflöd så hade man redan använt dem i Ukraina mot faktiska militära mål.


Vi behöver absolut inte vara med i NATO för att åstadkomma vad jag beskrev och vi kommer bara slåss på ukrainsk mark. Ingen invasion av Ryssland, bara utsparkning av ryssen från Ukraina. Vill sedan Ryssen ta de vidare så kommer deras förluster att bli mycket större än de annars behöver bli.


Sverige var alltid med i de forna sovjetiska planerna för kärnvapeninsats, man hade aldrig tänkt låta bli kärnvapnen vid anfall mot Sverige och så ser säkert planen ut idag med, medlemskapet i NATO (eller säkerhetsgarantierna idag) gör bara att vi kan vara förvissade om att ryssarna vet att de inte kan använda kärnvapen utan att få smaka på samma mynt.


Vi har faktiskt minimalt att lära oss om teknik, industri, ekonomi eller historia från Ryssland och Ryssland visar varje dag att de saknar tillräcklig offensiv förmåga i Ukraina. Om man inte klarar den ukrainska militären så är de helt enkelt chanslösa mot västs.
Ryssland förhandlade fram Minskavtalet för 8 år sedan för Donbas med Tyskland och Frankrike som garanter. De kära "demokratierna" har nu erkänt att det bara var ett föräderi för att ge tid till rustning, se utalanderna från Merkel och Hollande nyligen. Detsamma hände under statskuppen i Kiev 2014 där Polen, Tyskland och Frankrike gick med som garanter för ett fredligt nyval i Ukraina men godtog istället en statskupp från brutala råskinn som stormade myndighetsbyggnader, "demokrati" kallades det för och folket i östra och södra Ukraina blev av med sin president och helvetet med rysshat började.

Nu fortsätter väst att hetsa Ukraina mot Ryssland och mer och mer vapen och pengar skickas i "demokratins" namn. Allt detta enligt NATO och USA:s plan för det var ju att rusta Ukriana för ett krig mot Ryssland för man visste att ryssarna till slut skulle trötta och hjälpa folket i Donbas.

Har du inte förstått ovan så slösar jag ingen tid till resten av vad du skrev. Jag har skrivit allt hundratals gånger nu känns det så upprepningar blir till slut tröttsamt. Vill du har svar så ser min historik, där finns säkert något matnyttigt för någon med hjärna som tänker själv. Det finns andra med som skriver som kanske har mer tålamod för människor som dig som inte egentligen vill lära sig något.
Citera
2023-01-26, 18:39
  #239
Medlem
Hursomhelstings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Notmyguru
Annalena Baerbock klantiga uttalande kan ju ses som en direkt krigsförklaring.

Det är den kluvna tungan som Ryssland har pekat på sedan länge och idag även Turkiet som inte på något sätt är en överlöpare utan att det är så osmittade länder vilka har heder o moral kvar ser det som och agerar på, för att det är så!

Den värsta fienden, hen finns här finns ibland oss, vi skulle behöva ta en timeout och ställa saker till rätta, ska vi verkligen låta sådana galningar spela fritt inom media, politik?
Förstår människan vad hon säger? Att en otroligt fler massa folk ska lida och dö! Går hon på droger eller?
Sinnesslö eller vad?
Sagt är sagt det finns inga ursäkter som hjälper längre då att det kommer grodor för ofta ifrån maktens boningar.

Vi skulle behöva stanna av och ta en timeout. Turkiet har skänkt oss goda anledningar till att släppa och se om vårat eget hus istället.
__________________
Senast redigerad av Hursomhelsting 2023-01-26 kl. 18:41.
Citera
2023-01-26, 18:44
  #240
Medlem
Cybrminds avatar
Mycket oroligheter i världen just nu.

Turkiet/arabvärlden hatar Sverige.
Tyskland skickar pansarvagnar till Ukraina, Ryssland hotar igen.
osv.

Jag har en tanke om att vi just nu lever i "lugnet" före stormen som är ww3. Allvarligt nu.

Ett scenario som SKULLE kunna hända, säger inte att så är fallet men man får leka med tanken.

Turkiet hatar Sverige och vägrar släppa in oss, och då vill inte Finland heller gå med.
Resten av NATO blir förbannade på Turkiet och bönar och ber att dem ska gå med på att vi ska få gå med i NATO. Erdogan beslutar att Turkiet hoppar ur NATO om Sverige och Finland måste få vara med.

USA vill hellre ha Sverige och Finland i NATO pga Gotland och Östersjön överlag, men vill ju såklart inte förlora Turkiets armé.

Detta resulterar i att Turkiet joinar Ryssland istället (Erdogan och Putin är ju butt buddies) och invaderar Ukraina söderifrån via Svarta Havet och de attackerar samtidigt våra kristna bröder i Armenien med.

I och med en så stark Allierad som Turkiet så vågar Ryssland göra ett anfall mot någon av de Baltiska länderna eller kanske till och med Finland.

Och då har vi ett globalt krig igen, med Ryssland, Belarus och Turkiet (kanske Kina?) på ena sidan och NATO på andra.

Muslimerna invaderar Europa igen vilket de försökte 1683.

Världen går eventuellt under.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in