Citat:
Ursprungligen postat av
Mary99
Käringtjafs. USA krigade och ockuperade Irak samtidigt bedrev vi ändå handel och andra samarbeten med denna stat. Varför kan vi inte göra samma med Ryssland?
Det finns tre stora skillnader:
1. Irak var en skurkstat med en blodtörstig massmördare som diktator. USA är en demokrati.
2. Irak hade några år innan angripit ett fredligt grannland och utgjorde ett potentiellt hot mot sina grannar.
3. USA annekterade inte ens en kvadratmeter av Irak. USA har inga sådana intressen i Irak.
Saddams Irak är egentligen mer lik Ryssland än Ukraina ur den synvinkeln. Ryssland är också en skurkstat och har angripit ett fredligt grannland. Detta i syfte att stjäla landområden från dem (dvs annektera deras territorium).
Just annekteringen gör att det är helt omöjligt att tolerera det som Ryssland gör. Det finns inget värre eller grövre stöldbrott än att stjäla ett annat lands territorium. Det överträffar USAs alla krig (i modern tid) många gånger om.