2023-01-22, 23:06
  #295753
Moderator
-Info-s avatar
En till uppskattning av antal dödade och sårade ryssar och ukrainare:

Citat:
Norwegian Chief of Defense Eirik Kristoffersen said around 180,000 Russian and 100,000 Ukrainian soldiers have been killed or injured in the war in Ukraine.

"Russian losses are beginning to approach around 180,000 dead or wounded soldiers," he said in an interview with TV2, without specifying how the numbers were calculated.

"Ukrainian losses are probably over 100,000 dead or wounded. In addition Ukraine has about 30,000 civilians who died in this terrible war," Kristoffersen said.

https://www.dw.com/en/ukraine-updates-germany-wont-keep-poland-from-sending-tanks-to-ukraine/a-64480279

Norges försvarschef Eirik Kristoffersen uppskattar siffrorna till:

- 100 000 dödade eller sårade ukrainare
- 180 000 dödade eller sårade ryssar
Citera
2023-01-22, 23:12
  #295754
Medlem
Snapcounts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Nu i SVT:

Europeiska politiker är allt för fokuserade på vapenleveranser till Ukraina i stället för att försöka nå en diplomatisk lösning med Ryssland som kan få slut på kriget.

Det menar den före detta tyska generalen och politiska rådgivaren Erich Vad som intervjuas i Agenda.

– Ryssland kommer ju inte att försvinna från världskartan, säger han i programmet.

[...]

Vi får inte driva Ryssland i armarna på Kina. Allt det är kontraproduktivt för Europa. Våra politiker är dåliga på att se detta, de är så fokuserade på vapenleveranserna. De är viktiga men jag saknar det politiska perspektivet och det strategiska konceptet, säger han


Det där är nog något Putin räknade med när han inledde kriget. Den tyska "inkluderande" politiken mot Ryssland. Och visst.., skulle Putin ha hållit sig på sin sida av gränsen så skulle inte denna politik ha börja se sitt slut.

Men Putin hade ambitioner, utanför gränserna..
Citera
2023-01-22, 23:18
  #295755
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
En till uppskattning av antal dödade och sårade ryssar och ukrainare:

Norges försvarschef Eirik Kristoffersen uppskattar siffrorna till:

- 100 000 dödade eller sårade ukrainare
- 180 000 dödade eller sårade ryssar

Inte alls trovärdigt, utan en del av propgandan. Han kan ju påstå precis vad som helst utan källa. Västliga källor har visat sig vara väldigt bristfälliga och i många fall även direkt lögnaktiga i denna konflikt. För att inte tala om den ukrainska regimens direkt löjeväckande propagandaoffensiver. Soledar står fortfarande starkt fast Wagner promenerar omkring med en cigg i handen nere i centrum...
Citera
2023-01-22, 23:20
  #295756
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Det var inte helt oväntat — tror nog att tyskarna själva också kan komma att avvara ett mindre antal, varpå fullt parlamentariskt kaos utbryter. Typ.

Tur för jänkarna om det blir så att de slipper tänka på Abrams till Ukraina. Stryker och Bradley duger gott. Bradley får mig att tänka på Gulfkriget. Fun fact: 17 av 20 förlorade M2 i detta krig förstördes av friendly fire.

Varför bidrar generösa USA inte med några Abrams för ryssen att skjuta sönder?
Citera
2023-01-22, 23:21
  #295757
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Inhale82
Helt rätt.

Nu när Ryssland är som svagast om ett par månader så är det bara att gå in och slå i sista spiken i kistan.
Allt är redan planerat och går helt enligt plan.

Slava Ukraine!

Jag fattar inte vad SVT håller på med när de bjuder in Erich Vad i studion utan att sätta honom och hans uttalanden i ett sammanhang.

Han var förbundskansler Merkels militära rådgivare fram till 2013 och den främste arkitekten bakom Tysklands säkerhetspolitiska hållning vis-à-vis Moskvaregimen - en hållning vilken som bekant led totalt skeppsbrott i samband med den ryska inmarschen för snart ett år sedan:

https://www.emma.de/artikel/erich-vad-was-sind-die-kriegsziele-340045

Han har också varit en tydlig röst i tysk debatt för att Leopardstridsvagnar INTE ska skickas till Ukraina:

https://www.deutschlandfunk.de/frueherer-brigadegeneral-vad-vor-panzerlieferung-politische-ziele-klaeren-102.html

Han är väl inget Putintroll, men ta mig tusan inte långt ifrån. Men jag kan tänka mig att vänstertyperna på SVT:s nyhetsredaktioner tycker att han är en prima typ. Det värsta de vet är Nato och de delar princip Gudrun Schymans uppfattning om att förhandlingar måste komma till stånd för att stoppa "Nato" och "militariseringen".

För brigadgeneral Erich Vad är dock det enda viktiga med detta krig att Putin inte under några omständigheter får "förnedras". Inget pris är för högt för att förhindra detta oerhörda.
Citera
2023-01-22, 23:23
  #295758
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
Ja, det är ett väldigt pipande om.västs vapenbrist, sen får man reda på att Lockheed martin ska öka årsproduktionen från 60 till 96 himars om året......mångdubbelt vad man skickat till Ukraina produceras alltså varje åt.

Lycka till fuckers,

Det skulle ta flera år innan leverans av dessa system kunde ske. En del är dessutom uppbokade av kunder.
Citera
2023-01-22, 23:24
  #295759
Medlem
HomoDeuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Ingen tvekan. Nu sätter Ryssland snart in den ultimata offensiven. Som stormakt vill de inte förnedras, Observera att detta inte är ett ställningstagande, bara ett konstaterande av faktum.

Hur går det med den ultimata offensiven? När är ”snart”?
Citera
2023-01-22, 23:25
  #295760
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ken Dryden
Jag fattar inte vad SVT håller på med när de bjuder in Erich Vad i studion utan att sätta honom och hans uttalanden i ett sammanhang.


Det kan jag svara på. Det är nya order från husse USA om att gradvis ändra narrativet med syfte att rädda ansiktet när NATO förlorar proxykriget i Ukraina. Man börjar fundera på hur man ska ta sig ur med hedern i behåll. Det blir mycket svårt, då väst betett sig som juvenila idioter.
Citera
2023-01-22, 23:27
  #295761
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HomoDeus
Hur går det med den ultimata offensiven? När är ”snart”?

Offensiven i Donbass är redan i full gång, med stora ryska framgångar. Har du missat det? Större offensiver sannolikt att vänta under vintern och våren.
Citera
2023-01-22, 23:27
  #295762
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Varför bidrar generösa USA inte med några Abrams för ryssen att skjuta sönder?
Tyskarna ställde ju krav inledningsvis på att amerikanerna måste bidra med Abrams för att Tyskland ska släppa ifrån sig Leopard 2, men amerikanerna slingrade sig. Förklaringen var väl... ja, vad var det de sa?
Abrams är underhållskrävande (kan inte tillhandahållas), den är inte idealisk för europeiska förhållanden, etc.

Sedan tog Jeff.Beck upp en grej: amerikanerna vill för säkerhets skull slippa se förstörda Abrams.
__________________
Senast redigerad av Blot-Sven 2023-01-23 kl. 00:01.
Citera
2023-01-22, 23:29
  #295763
Medlem
akademikerfyllos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blot-Sven
Tyskarna ställde ju krav inledningsvis på att amerikanerna måste bidra med Abrams för att Tyskland ska släppa ifrån sig Leopard 2, men amerikanerna slingrade sig. Förklaringen var väl... ja, vad var det de sa? Abrams är underhållskrävande (kan inte tillhandahållas), den är inte idealisk för europeiska förhållanden, etc. Sedan tog Jeff.Beck upp en grej: amerikanerna vill för säkerhets skull slippa se förstörda Abrams.

Det var intressant! Ligger det något i dessa uttalanden, eller är det att betrakta som undanflykter?
Citera
2023-01-22, 23:31
  #295764
Medlem
Ken Drydens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
En till uppskattning av antal dödade och sårade ryssar och ukrainare:



Norges försvarschef Eirik Kristoffersen uppskattar siffrorna till:

- 100 000 dödade eller sårade ukrainare
- 180 000 dödade eller sårade ryssar

Det var vad som var den gängse uppfattningen bland de militära experterna i Sälen, när jag var där.

Räkna med följande siffror för 2022

Ukraina
Stupade: 25-30 000
Sårade: 70-90 000

Ryssland (inklusive LNR/DNR)
Stupade: 90 000
Sårade 90 000

Allt annat är jävla fantasier och falsarier. Siffrorna kan diffa på ett par procent hit och dit, men detta är vad det handlar om och det kan tas till banken. Punkt slut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in