Citat:
Ursprungligen postat av
BeachBob
Var någon som skrev att återfallsfrekvensen bland pedofiler som dömts till fängelse var låg. Då tänker jag så här. Att dom inte åker fast fler gånger beror på att dom blir försiktigare och mer raffinerade i sitt sätt att våldta barn. Med andra ord så syns inte det i statistiken.
Vet att jag frågade tidigare i tråden vad återfallsrisken var då någon skrev att den var hög och fick svaret 2-3% enligt kriminalvårdens statestik.
Klart att de kan bli både försiktigare och mer raffinerade efter ett fängelsestraff, men i sammanhanget blir det ju också spekulationer om de återfaller eller inte för vi vet inte. Personligen tror jag en del återfaller och en del gör det inte (lagom neutralt

)
Som en sidenote, Dumpen har ju nu fångat 184 gäddor. Man borde väl kunna kolla vilka av dem som är återfallare? Lysturken kanske sitter på den informationen, har verkar ha hyffsat register på gäddorna. Tänker att om man kollar hur många av Dumpens fångster som suttit tidigare ger det ju också en fingervisning 🤷