Citat:
Ursprungligen postat av
Romanche92
Bedrägerier görs redan, hon "Lånar pengar" som det heter utav följare, och de som hon har lånat av kommer aldrig eller har aldrig fått sina pengar tillbaka. Det slutar alltid med att hon blockar dem för att hon tycker att de är jobbiga och påstridiga när de ber om sina 10-20 000:- tillbaka av henne.
Jag tror inte hon taxerar heller, så jag undrar om Skatteverket vet om att hon "Tjänar" på tiktok. Vilket jag inte heller tror för att tiktok tar 60-70% utav alla donationerna som man får utav sina följare.
Säger vi att hon tjänar 1000:- på tiktok så får hon kanske 300:- av dem. Jag vet inte heller om det är en vän till henne eller hon själv där hon tar emot alla Swish donationerna. Personligen så misstänker jag att hon får hjälp av någon med att få dessa Swishen där de tar emot pengarna och sedan tar en egen bit av kakan och sedan för över resten till henne.
För hon är som sagt Arbetslös men samtidigt har hon också sagt att hon är förtidspensionerad. Man Vet inte vilket som är sant eller falskt för det är åter igen två olika historier som hon drar upp.
Hennes familj har sagt upp kontakten med henne, varför vet man inte men jag antar själv att det är för att hon har tagit / stulit så mycket ifrån dem, sedan är det rätt så genomskådat när hon tar på sin offer kofta och utnyttjar godtrogna människor genom att skuldbelägga dem med dåligt samvete.
Det går ifrån "Buhu jag var så dum att jag gjorde så, buhu jag är så dum och taskig buhu" Till "Åh tack! Vad snäll du är som ger mig 1000:-! Nu är vi bästisar!"
Som sagt hon är ett barn mentalt.
Angående det här med att låna pengar av följare så är det precis som du skriver, hon ignorerar och till slut blockar hon följarna när de vill ha tillbaka sina pengar. Hon sitter och gråter i live för att hon inte har pengar till mat, och när någon följare swishar typ 100-200 kronor så går hon ofta raka vägen till Kicks för att köpa lösögonfransar och sedan vidare till Ica för choklad och cola istället för mat.
Angående hennes inkomst så är hon sk ”förtidspensionär” pga att hon har en schizofrenidiagnos. Hennes sidoinkomster från TikTok har många påtalat till både FK och Skatteverket, men inget händer. Hon får in x antal tusen extra titt som tätt pga att hon sitter och gråter över att hon ligger efter med hyror osv. Exempelvis så var det en följare som gav henne flera tusen till hyra för inte längesedan, plus att hon får massor av gåvor och swish utöver det (som hon sedan spelar upp eller köper skit för).
Vad jag har hört angående hennes familj så har de tagit avstånd pga att hon mjölkat alla på pengar och inte betalar tillbaka. Till slut satte de ner foten. Hennes riktiga mamma är psykiskt sjuk, pappan finns inte med i bilden och hon har bott hos fosterfamilj.
Finns så mycket att säga om den här människan

Fejkat sin egen död, fejkat cancer, ljuger om allt, kastar vem som helst under bussen om det gynnar henne själv och hänger ut både vänner och familjemedlemmar så fort hon blir lite arg.