Citat:
Ursprungligen postat av
mtflash
Får likande räckvidd på vår lilla Mini. Kör runt 90 km/h normalt och ca 15 mil i snitt nu på vinterhalvåret och ca 20 mil på sommarhalvåret (även om vi fick den i augusti och därmed inte kört en hel komplett sommar). Inget jag personligen skulle åka långt med, men som pendlarbil i vardagen så är den helt perfekt.
Dock så tror jag att man kan trycka in fler batterier för att öka räckvidden. Är nog lite av en kostnadsfråga, och även en fråga om lastutrymmen och vikt.
Problemet är ju inte bara bristen på utrymme, större batterier hade gjort bilarna ännu dyrare än vad de redan är, och man kan inte ta hur mycket betalt som helst för en småbil.
Sen innebär mindre batterier även mindre klimatpåverkan, något som säkert kommer vara ännu mer prioriterat framöver.
15 mil klarar jag nu under vintern om jag håller 110-130 km/h på motorväg.
På sommaren blir det runt 19-20 mil med samma hastighet.
Sänker jag tempot till ca 100 km/h kan jag köra 20-23 mil under sommarhalvåret.
Långsammare än så kör man ju inte på långturer, men teoretiskt skulle jag kunna komma 25-27 mil om jag gled fram i 70 km/h.
Vid stadskörning hade jag säkert kunna nå wltp på 30 mil, men det räknas inte för det har inget med verklig körning att göra.