Citat:
Ursprungligen postat av
Knavius
Jag är nu 28 år gammal och mår ganska bra idag. Jag känner mig målmedveten men det är också därför jag mår så jävla dåligt. Det är som någonting slog till i huvudet en dag och jag förstod plötsligt vad jag har gjort. Jag inser att jag har totalt slösat bort de senaste 5-10 åren för att jag är en fegis. Kanske inte totalt slösat bort åren, jag har mycket pengar (eftersom jag inte haft något liv) och på något sätt fortfarande kontakt med vänner, föräldrar osv. trots att jag inte hört av mig särskilt mycket. Jag har bara undvikt allting.
Jag har heller inte lärt känna en enda person på mina arbetsplatser, inte hängt med på en enda AW eller julbord trots att folk har frågat. Jag har undvikit tjejer som kanske hade visat intresse. Jag har bara varit negativ och tystlåten hela dagarna trots att jag inte behövt vara det.
Jag förstår inte varför jag har gjort det här. Jag har bara gnällt inombords i nästan 10 år. Så mycket tid spenderad ensam och vid datorn, så många möjligheter som bara gick förbi. Jag vet inte vad jag ska ta mig till.
Vilka möjligheter pratar vi om exakt? Du vet inte hur en outcome kommer bli, du kan sitta här och tänka vildt och fantisera om hur allting kunde ha sett ut men det är bara tankar som sagt.
Tänk så här istället, tänk så hade du skaffat vänner eller en tjej som hugger dig i ryggen... Tror du att du skulle må bättre av det?
Du säger att du har pengar, investera dessa pengar i nåt som får de att växa. Bygg status, bli en high value man istället för att grubbla över meningslösa saker. Det viktigaste för en man är high status, det är vad som får en man att må bra och känna sig som en man.