Citat:
Ursprungligen postat av
U22
Lägger mycket märke till folk, särskilt i tidiga 20-års åldern, som åker på resor runtom i sydostasien, Karibien eller Oceanen och är borta i flera veckor eller t.om flera månader. Inte sällan sker en liknande resa år efter år.
En sån resa bör ju lätt kosta över 50.000 med boende, mat, transport och allt det där. Det är knappast några pengar man får ihop snabbt på ett vanligt knegarjobb (är man i början på 20 så har man ju oftast ingen färdig utbildning förutom gymnasie). Så ja, hur har dessa personer möjlighet till detta rent ekonomiskt?
Jag jobbade på Irland i tre år när jag var 22 och hann med att resa en månad i Europa (50 000 kr gick det på typ), två månader i USA (kostade 60 000 om jag inte minns fel, dollarn var rekordlåg det året) och Asien två månader (gick på typ 60 000 det med) under dom åren. Men då levde jag snålt mellan resorna, sov i vardagsrummet i lägenheten jag delade med kompisar, gick typ aldrig ut och åt/drack (max en-två gånger per månad typ).
Sen får man ju betald semester också så typ 20 000 kr av budgeten varje år kom från semesterlönen.