Citat:
Ursprungligen postat av
SirDuke
Det var INTE vid Björkvik (Ingarö).
Det var vid Stavsnäs (Fågelbrolandet).
Ok, tack!
Har de gått i vid udden utanför Helgarsviken så är det väl i princip bara att följa branten ner till 30m. Men där skulle inte jag tro att de gått i för det är bökigt att ta sig dit landvägen med all utrustning. Har de dykt från bryggan eller Helgarsviken, det talades ju om en strand, är det återigen ändå minst 150m ut till 30m djup. Det är inget konstigt med det, helt normalt vid dykning. Jag noterar bara vad avstånden är och hur de kan tänkas ha påverkat situationen.
Ser ut som en väl skyddad dykplats (utom möjligen för vind från NO) som är lätt tillgänglig från land. Förstår att den är poppis.
Måste ändå säga att jag inte tycker att det är något konstigt alls att några som blivit dykare i somras och gått fler kurser under hösten gör ett dyk här mitt på dagen i öppet vatten tillsammans med en erfaren dykare. Förhållandena var väl inte sämre än under vilken höst- eller vårdag som helst. Knappt ens än en ruggig sommardag. Brrr.
Mycket tragiskt.