2023-01-06, 00:07
  #46801
Medlem
silopsilops avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan-mannen
Sjukt att njuta av andras olämpliga beteende, är väl bara sorligt. Vill man samhället ska vara bra, eller är prioriteringen att straffa.
Ett bra samhälle prioriterar att skydda barn och straffa peddarna och hebbarna
Citera
2023-01-06, 00:19
  #46802
Medlem
Farenellis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ankan-mannen
Tror inte de har för lite sex i sitt liv, har snarare fått för lite kramar i sitt liv.

Jag har fått väldigt lite kramar i mitt liv. Jag blev inte pedofil.
Citera
2023-01-06, 00:47
  #46803
Avslutad
Tycker det bortses ifrån att en så här ond individ inte bara är pedofil utan att han också saknar samvete och medkänsla. Jag tror att pedofiler som lever ut sin pedofili med barn också måste vara psykopater. Annars går det inte ihop. De vet att de ödelägger barnens liv.

Det är tydligt att han snarare njuter av att förnedra vad han tror är en 13 årig flicka.

Riktigt perverst ondskefullt mycket. Psykopater har dessutom en grandios självbild, ser andra som blott medel för egna giriga mål (saknar, som sagt, helt medkänsla, men spelar den rollen mycket väl ofta). Och så är de otroligt skickliga manipulatörer.
Citera
2023-01-06, 00:58
  #46804
Medlem
Ankan-mannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av silopsilop
Ett bra samhälle prioriterar att skydda barn och straffa peddarna och hebbarna
Många har sitt levebröd på dåligt fungerande människor, och det är okej, men bättre att de reder ut sina brister själva, Dumpen ger inget stöd för dem i detta. Ingen bonus för samhället utan bara kostnader. Bäst för samhället de kollar på porr blir avtrubbade och lugna och tysta och betalar sin skatt.
Citera
2023-01-06, 01:00
  #46805
Medlem
Sveppss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 60minuter
Anhöriga till dom uthängda njuter nog inte av att få sina hem vandaliserade och barn som blir retade i skolan för deras pappas gärningar. Är inte så säker på att dessa människor njuter. Hade du njutit om det var din bror eller din bästa vän?

Hem vandaliserade? Nu får ni ändå ge er!

(Eller menar du skobutiksgäddan? Han hade ingen familj.)
Citera
2023-01-06, 01:15
  #46806
Medlem
populopiduss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av silopsilop
Ett bra samhälle prioriterar att skydda barn och straffa peddarna och hebbarna

Det sjuka ligger inte i att straffa dom utan i att njuta av att dom blir straffade. Jag märker tendenser av detta i mig själv när jag mår dåligt, och då dras jag också överlag till Dumpen.

När jag mår bra tycker jag bara allt detta är sorgligt på alla sätt. Vilket det är.

Sara finner onekligen njutning i den makt hon känner när hon konfronterar männen, vilket så klart har att göra med hennes egna trauman som hon bär på. Antagligen liknande med Patrik om än inte lika perverst som i Saras fall.

Men inte fan mår varken hon eller Patrik bra av att hålla på med det här. Dom frodas i dom lägsta känslorna och bland det mörkaste avskummet. Det må kännas bra i stunden men i det långa loppet bryter Dumpen ner både Sara och Patrik, det är jag säker på. Tycker ärligt talat att Patrik ser ut att ha gått ner sig rejält bara dom två senaste åren. Tror inte att han mår bra psykiskt.
Citera
2023-01-06, 01:37
  #46807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 60minuter
Anhöriga till dom uthängda njuter nog inte av att få sina hem vandaliserade och barn som blir retade i skolan för deras pappas gärningar. Är inte så säker på att dessa människor njuter. Hade du njutit om det var din bror eller din bästa vän?

Har varit väldigt ambivalent pga just det du beskriver. MEN... Vem har gjort fel? Förövaren eller de som visar vad förövaren gjort? Lägg skulden där skulden ska ligga. Vem orsakar smärtan hos anhöriga?
Citera
2023-01-06, 01:41
  #46808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Messerschmitt
Om hon kan jobba med Dumpen så är hon inte arbetsoförmögen och ska således inte uppbära sjukersättning (förtidspension). Sånt här kan man anmäla till Försäkringskassan.

Har diskuterats otaliga gånger. Snygg-Sara verkar ha förtidspension enl uppgifterna från Skatteverket. Vad hon väljer att fördriva dagarna med är hennes ensak. För den intresserade så har skribenten som kallar sig "BoHansson" redovisat inkomsterna.
Sara går inte upp kl 06 i onödan om inte en gammelgädda vankas. Det är kaxigt att inte bidra med en spänn själv men ändå spela hjälte. Det får väl gå för denna gång eftersom det är hon men typiskt ett sosseland i grunden. Sara sätter dit pedofiler vilket är bra.
Citera
2023-01-06, 01:43
  #46809
Medlem
populopiduss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tagmaster
En anhörig som tagit stor skada.... Förstår att anhöriga får det väldigt jobbigt men var ligger skulden? Hos förövaren eller hos de som visade vad förövaren gjort?

Det viktiga att komma ihåg är inte att dom visar vad dom gjort utan troligen är kapabla till att göra. Dom har trots allt bara pratat och bestämt träff med vuxna människor. Inga kukbilder har skickats till barn utan till vuxna.

Sen har säkerligen många av dom gjort saker som skadat riktiga barn också, tyvärr. Men det är inget man kan veta med säkerhet - inte ens i dom fall då gäddorna erkänner det för Patrik och Sara. Detta är något Thomas Bodström försöker få Patrik att förstå i denna debatt, som jag starkt rekommenderar:
https://youtu.be/NXPBu8wYIkM

Sen finns det en och annan riktigt ful fisk bland gäddorna som bevisligen haft barnporr och gjort andra saker tidigare, men majoriteten av dom som fiskats upp tillhör inte dom.

Vem vet? I teorin Kanske varenda jävel är en blodtörstande sadopedofil likt Anders Eklund, men det tror jag knappast. Däremot blir dom alla dömda och behandlade som om dom vore det eftersom ämnet är så stigmatiserat att det helt saknas nyanser.

Detta är det stora problemet med Dumpen och anledningen att vi har ett rättssystem i Sverige. Det Dumpen pysslar med är rena rama IS-metoderna, bara det att det sker i en annorlunda kontext.
__________________
Senast redigerad av populopidus 2023-01-06 kl. 01:47.
Citera
2023-01-06, 02:06
  #46810
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av populopidus
Det viktiga att komma ihåg är inte att dom visar vad dom gjort utan troligen är kapabla till att göra. Dom har trots allt bara pratat och bestämt träff med vuxna människor. Inga kukbilder har skickats till barn utan till vuxna.

Har ingen betydelse förutom juridiskt. I deras hjärna har de pratat med en 13 åring och haft avsikt att ha sex med denne och ska behandlas därefter.

Du förminskar deras handlingar.
Citera
2023-01-06, 02:06
  #46811
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Megabambino
Samhället företrädda av bl.a. Socialtjänsten misslyckas kapitalt i många omhändertaganden av barn & unga. De vårdas på HVB-hem, SiS, i familjeboenden och inom LSS. Lilla hjärtat du nämner är ett sådant fall där skyddsbehovet inte tillgodoseddes. Det finns t.ex. många barn med svåra NPF-diagnoser som sambehandlas med narkomaner och kriminella idag som far mycket illa. De klumpas ihop trots olika behov och beteenden vilket orsakar stora risker, incidenter och lidande.
Detta har dock ingen koppling till Dumpens verksamhet och att du gör den kopplingen visar på desperation. Samhället skyddar inte barn som utsätts för pedofilers grooming och virtuella attacker. Varför ska Dumpen bredda verksamheten!? De har ju identifierat ett stort svart hål av ondska samhället förbisett och negligerar. Dumpen har mycket eld i målet för en förnyad lagstiftning mot att locka och förgripa sig på barn. Du borde glädjas åt Dumpens framgång då många som hade blivit utsatta för pedofilers trauma är utsatta barn som inte kan tolka risker eller har bristande impulskontroll. Dumpen sätter strålkastaren på ett utnyttjande av barn som pågår 24/7 på nätet i Sverige. Att några pedofiler får lite besvär av ont i magen efter avslöjanden är ett obefintligt offer jämfört med vinsten av skyddet för barnen.

(Ursäkta sen ankomst – har liite annat att göra också)...

Under tiden har "Fallet Bobby" https://sv.wikipedia.org/wiki/Fallet_Bobby av någon anledning återigen varit synligt i vissa medier, troligen beroende på att det också var ett extremt fall av "vanvård av barn".

Bortsett från att endast ett fåtal av sexövergrepp mot barn begås av personer som kan diagnostiseras som pedofiler (se tidigare länk), håller jag med om det mesta du skriver i de första 5 raderna. Det förefaller vara ungefär samma klientel som som begår andra brott mot barn, typ vanvård.

Från Läkartidningen https://lakartidningen.se/klinik-och-vetenskap-1/artiklar-1/klinisk-oversikt/2014/11/forsummelse-av-barn-ett-forsummat-problem/ :

"I vissa fall anses försummelse vara en aktiv handling, där barnets behov inte tillgodoses trots att vårdnadshavare har tillräckliga resurser [3]. I dessa fall kan försummelsen betraktas som fysiskt och/eller psykiskt våld i likhet med annan barnmisshandel. I regel har dock försummelse sitt ursprung i en grundläggande oförmåga hos föräldern på grund av psykisk funktionsnedsättning, psykisk sjukdom, drog- eller alkoholmissbruk eller en utsatt social situation."

Bl.a beroende på malnutrition kan vanvårdade barn få minst lika allvarliga, bestående skador som barn, vilka har utsatts för sexövergrepp. Förutom det trauma som det innebär att bli "övergiven" av sina föräldrar: "Vid svår försummelse ses förändringar i hjärnans anatomi och fysiologi som är kopplade till störningar i kognition, koncentration, impulskontroll och socialt beteende".

Dumpen-Sara har ju en viss, dokumenterad erfarenhet i "branschen" och skulle väl kunna bidra med sin expertis när det gäller att förhindra sådana brott mot barn.
Citera
2023-01-06, 02:22
  #46812
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av populopidus
Det viktiga att komma ihåg är inte att dom visar vad dom gjort utan troligen är kapabla till att göra. Dom har trots allt bara pratat och bestämt träff med vuxna människor. Inga kukbilder har skickats till barn utan till vuxna.

Sen har säkerligen många av dom gjort saker som skadat riktiga barn också, tyvärr. Men det är inget man kan veta med säkerhet - inte ens i dom fall då gäddorna erkänner det för Patrik och Sara. Detta är något Thomas Bodström försöker få Patrik att förstå i denna debatt, som jag starkt rekommenderar:
https://youtu.be/NXPBu8wYIkM

Sen finns det en och annan riktigt ful fisk bland gäddorna som bevisligen haft barnporr och gjort andra saker tidigare, men majoriteten av dom som fiskats upp tillhör inte dom.

Vem vet? I teorin Kanske varenda jävel är en blodtörstande sadopedofil likt Anders Eklund, men det tror jag knappast. Däremot blir dom alla dömda och behandlade som om dom vore det eftersom ämnet är så stigmatiserat att det helt saknas nyanser.

Detta är det stora problemet med Dumpen och anledningen att vi har ett rättssystem i Sverige. Det Dumpen pysslar med är rena rama IS-metoderna, bara det att det sker i en annorlunda kontext.

De personer som hängts ut på Dumpen är människor som trott att de pratat med minderåriga, skickat kukbilder till minderåriga och stämt träff för att ha sex med minderåriga. Detta har varit deras avsikt. Att det sedan visar sig att de blivit blåsta förändrar på inget sätt deras avsikt (=skuld). Men tyvärr är de inte skyldiga till brott.

Länken du skickade handlade om en man (lärare och handbollstränare) som höll sig borta från rättegång tills att fallet blev preskriberat. Så vad var din poäng? Att han helt plötsligt var oskyldig?

Till skillnad mot vad du skriver så tycker jag att problemet är att vi har ett rättssamhälle som inte kan döma dessa människor. Därför tycker jag att det är bra att Dumpen finns... även om jag känner att det är ett trubbigt verktyg.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in