Citat:
Ursprungligen postat av
TheNarrowMargin
Kända musiker må vara människor som alla andra, men för deras fans är de så mycket mer än bara så. Utöver människor är de även skaparna bakom musik som präglat folks liv och i vissa fall även hjälpt till att forma dem som person. Och den personliga kopplingen till deras verk gör definitivt att ett möte blir en stor grej för den enskilde.
Fast vi har väl alla olika approach till kändisar. Jag själv har träffat folk som varit totalt ointresserade av att gå på konsert, för att "varför ska jag betala för att se en annan person?".
Ser upp till alla mina favoritmusiker. Men att fangirla massa och gå fram och prata bara för att, känns väldigt fånigt och larvigt. Låter bara sorgligt när man skryter om nåt sånt här:
-Jag träffade John Lennon för 100 år sen.
-Jaså! Vad hände?
-Inget, vi pratade en snabbis typ...
Det är ju en sak om man har någon rolig story med en kändis involverad. Men att skryta med att man bara träffat denne en snabbis, det är liksom inget värt att lyfta fram. Och jo, det är mer cringe än något annat.