Citat:
Ursprungligen postat av
dazzy
Inget nytt.
Eller tror du verkligen att alla "flyktingar" som påstår sig vara läkare, sjuksköterskor eller tandläkare verkligen är det på riktigt?
De hann inte få med sig passet i flykten men ett diplom som fortfarande luktar trycksvarta efter 25 år.
Tanken med diplomerings- och licensiering-systemet i Sverige är att man måste klara minikraven för att få jobba med vissa uppgifter, för att dramatiskt minska risker, dödsfall och allmänt samhälleligt kaos för både sig själv och andra människor.
Att förbigå det, är att sänka samhällsstandarden avsevärt.
Vad flyktingar har med saken att göra vet jag inte? Ska du jobba t.ex. som läkare måste du ha både läkarexamen och licens, och det kan arbetsgivaren kolla att du har från det institut som utfärdade det.
Har en hitkommande person tidigare läkarutbildning i annat land, så kan man kontrollera det med. Utöver det, så är det mest en fråga om att lära sig språket, för att kunna förstå dom testuppgifter han måste göra här för att klara den svenska motsvarighetstestet av samma utbildning - vilket han måste göra för att erhålla examen och licens. Brukar gå på max ett halvår.
Eller, om man tycker det är bättre, så kan vi låta vem som helst få titulera sig med vad som helst, utan några som helst kvalifikationskrav, om vi tycker det blir bättre.
Körkort för att få köra bil? Fuck that, jävla cancel-kultur. Klart 6-åringar ska få köra bil