Citat:
Ursprungligen postat av
SleePy1
Nu mår psykopaterna i tråden.. skadeglädjen är den enda sanna glädjen? Ena stunden är det maggan och co fel, och nu är det svenska folket som är idioter bla bla bla
Hade ni själva levt på marginalen så hade ni varit i samma sits.. det går ínte att komma ifrån, hur man hamnar på marginalen har olika orsaker..
Men i slutändan så är det en liten del av svenska befolkningen som hamnar hos inkasso.. men runka på ni sjuka jävlar!
Det handlar inte om att leva på marginalen.
Det handlar om de som skuldsatt sig över öronen och levt gott på andras bekostnad, och som nu inte bara hamnar under marginalen, de hamnar på minus så att de varken kan betala eller har något över att leva på.
Alltså ännu mer lever på andras bekostnad eftersom de kommer att försörjas på existensminimum och de som lånat ut inte får tillbaka.
Inkasso kommer när marginalen är passerad sedan länge.
Det är inte bara synd om de som hamnar i bankirens rävsax, det är många andra som drabbas också.