Citat:
Ursprungligen postat av
Camelot
Sverige har en fantastisk topp i damlaget med åkare i yttersta världsklass, men bredden... När några av de bästa åkarna är sjuka eller skadade så blir laget aningen tunt. Hoppas att det fyller på med unga lovande åkare.
I teorin behöver vi bara Karlsson, Andersson, Svahn, Sundling, Dahlqvist, Ribom, Ilar och Hagström. Dom skulle(borde?) kunna fylla alla startplatser utmärkt på egen hand och lämna lite smulor över till resten, såväl i världscup som mästerskap.
Då finns fortfarande Dyvik, Lundgren, Lindström, Hansson och Rosenberg kvar att plocka av på rotation.
Kanske är åldern där det som sätter stopp för kontinuitet, unga åkare är mer upp och ned och ska gå på sina nitar för att lära sig, men det känns lite väl förenklat att lägga allt på ålderskortet. Det är lite kultur i det också, nu till helgen är det iaf ett halvt dussin friska som kunnat vara i Davos men inte är det därför att man prioriterar annorlunda.
Långloppen slukar lite mer dambredd för oss också än för andra nationer i dagsläget, ska sägas. Sverige petade in nio åkare topp-16 i premiären där, medelåldern på dom är nog runt 25 utan att räkna på det. Nu får man lite tillfällig hjälp därifrån iaf.