2022-12-10, 18:48
  #272725
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Knarkpojken
Ryssland kommer att vinna detta tillslut. Alla dagar som vi inte hör om hur bra det går för Ukraina är en vinst för Ryssland.
Det är ju som det är, Ukraina börjar ta slut på manskap medans Ryssland alltid har nya gubbar att sätta in.
Wagnergruppen och Spetsnaz-grupper är i Ukraina nu och avslutar det som svagare ryska trupper har påbörjat.
Det är nu som Ryssland skickar in sitt bästa manskap genom att hämta nya gubbar som varit i strider innan både i Europa, afrika och asien.
Ryssland har redan vunnit detta slaget.

Vad, exakt, har piss-ryzzarna vunnit?

Tagit död på 200 ukrainare?

Våldtagit 1400 småbarn?

Det står ingenstans, framgår ingenstans.

Exakt VAD har bajsputin och piss-ryzzarna "vunnit"?

34 kvadratmeter mark?

100 liter vodka?

Pestsmittade i hela Europa?
Citera
2022-12-10, 18:50
  #272726
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av akademikerfyllo
Ryska trupper är nu inne i Bakhmuts östra förorter.

https://www.youtube.com/watch?v=PI2M9EMMhkU

Äntligen!

Efter 340 år, 26 månader, 143 veckor och 1230032 dagar!
Citera
2022-12-10, 18:50
  #272727
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Jodå... sen Natos intentioner är att omringa Ryssland. Läste att det kommit fram genom Turkiets nyheter att Natos plan efter att Sverige och Finland kommit med är att Nato kommer skicka 300 000 soldater från Sverige och Finland till Polen för föreberedelser. Och Natos nästa plan är att expandera till Balkansraterna och Transkaukasus. På så sätt ska man se till att pressa Ryssland ur Transkaukasien. Så Natos planer är att få makt över Ryssland.

Du får ta det du läser med en nypa salt och prova källkritik. Utan Putin i Ukraina inget Sverige och Finland i nato.
Citera
2022-12-10, 18:55
  #272728
Medlem
Knarkpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av X3tream
Ja du är säkert en pålitlig källa, se dina trådstarter här på Flashback. du behöver hjälp..

Nej det skulle jag inte kalla mig själv. Men detta är ett forum, du är verkligen inte någon bra källa du själv direkt så sluta tro att du är bättre än någon annan för det är du verkligen inte.
Du är samma skrot som vi andra här.
Citera
2022-12-10, 18:55
  #272729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Saruman
Vilket dravel. Ryssar är sjukt självupptagna som tror att allt handlar om dem hela tiden. I Sverige vill vi gå med i Nato för att Ryssland hotade oss med kärnvapen i februari. Målet är inte att omringa Ryssland utan att få lite fred från de krigshetsande våldtäktsmännen i öst.

Du kanske borde vända på det där.. Ryssland har blivit aggressivare pga Natos vill expandera till deras gränser.
Citera
2022-12-10, 19:01
  #272730
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Du kanske borde vända på det där.. Ryssland har blivit aggressivare pga Natos vill expandera till deras gränser.

NATO "vill" ingenting för tusan. Hur lång tid skall det behöva ta innan ni fattar vad NATO är för något.
Citera
2022-12-10, 19:01
  #272731
Medlem
raskenss avatar
Var enda rysk soldat i Ukraina som inte släpper sina vapen och åker hem ska dödas.

Fy fan flr dessa kackerlackor. När man ser den död och föriintelse ryssarna åstadkommer. Ett barn som bor kvar i Bachmut visar ukrainska soldater runt:

https://twitter.com/PaulJawin/status/1601583348715253760?t=NjDblpd9hjp0X-CpQa3ZVQ&s=19
Citera
2022-12-10, 19:02
  #272732
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regnpojken
Ryssland har ingen bra utrustning, vad är bra personlig utrustning är i regel inköpt från väst för ett fåtal elit soldater.
Den sovjetiska slutoffensiven var miljontals sovjetiska soldater, tusentals t34 och massivt artilleri mot rester av en tysk arme som hade brist på allt.

Ryssland lider enorma förluster när västligt artilleri med drönare och satelliter slår mot de stora ryska trupp ansamlingarna.
Självklart lider Ukraina förluster men inte i närheten av Ryssland vars artilleri och missilattacker sker allt mer sporadiskt.

Tar vi jägarkårer så förutsätter det att man har väldigt motiverade och disciplinerade soldater, bra utbildning och bra utrustning.

Sedan handlar det om ett annat tänk som man i mycket högre grad har i demokratiska länder eller i rebellgrupper jämfört med diktaturer, där man tar egna initiativ och inte är rädda för att skjutas för att man inte följer ett befäls order till punkt och pricka.
Många stora militära misslyckanden under andra världskriget för tyskarna berodde ju på när Hitler gick in och började dirigera istället för att låta generaler som faktiskt var på plats sköta den biten.

I väst så får man en uppgift och sedan löser den sedan på eget bevåg.
Den sovjetiska slutoffensiven var trots allt synnerligen välorkestrerad under ledning av kompetenta generaler, men poängen är att allt det där hör till det förgångna. Den tyska krigsmakten var inte att leka med, men det är historia nu. Hitler var klåfingrig och la näsan i blöt. Ja. Årets speciella operation uppvisade inledningsvis flera ytliga likheter med tidigare militära specialoperationer— överraskande, fast utförandet lämnade sedan en del övrigt att önska. Det var den extra udden som saknades. Därefter har ryssarna bestämt sig för att strida utan större finess. Helt omöjligt är det inte att det ändå ger någon form av, eh, resultat. Jag tror trots allt att ungefär lika många är försatta ur stridbart skick på bägge sidor. Idiotiskt.
Citera
2022-12-10, 19:03
  #272733
Medlem
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Du kanske borde vända på det där.. Ryssland har blivit aggressivare pga Natos vill expandera till deras gränser.

Nato expanderar inte, det består av länder som ansluter sig till Nato frivilligt och måste dessutom godkännas av alla medlemsländer. D.v.s det var helt omöjligt för Ukraina att bli medlem i Nato eftersom Ryssland kunde säga till något av alla de länder som köper deras olja eller gas och säga "om ni vill fortsätta köpa olja eller gas så kan ni inte godkänna Ukraina".
Citera
2022-12-10, 19:05
  #272734
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Nato expanderar inte, det består av länder som ansluter sig till Nato frivilligt och måste dessutom godkännas av alla medlemsländer. D.v.s det var helt omöjligt för Ukraina att bli medlem i Nato eftersom Ryssland kunde säga till något av alla de länder som köper deras olja eller gas och säga "om ni vill fortsätta köpa olja eller gas så kan ni inte godkänna Ukraina".

Ja men det expanderar och fortsätter så.. Nato säger ja till länder dom anser ger alliansen fördel.. tex närmare Ryska gränserna och mer vapen.
Citera
2022-12-10, 19:07
  #272735
Medlem
Conny63s avatar
Putin har förstört Ryssland för all tid minst i 50 år . Hatade i hela värden . Nja Eritrea o Nordkorea fortfarande ? 🤮
Citera
2022-12-10, 19:08
  #272736
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conny63
Putin har förstört Ryssland för all tid minst i 50 år . Hatade i hela värden . Nja Eritrea o Nordkorea fortfarande ? 🤮
Det var så med tyskarna efter ww2 också, det släpper eventuellt. Men dom som levde under den tiden hatar allt med Tyskland och tyskar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in