Det er jo interessant at TH ikke nevnte noen ting til HHB1 om det han faktisk allerede hadde sett.
Plankebiten, eller bakhonet som noen liker å kalle det, var noe han reagerte sterkt på
umiddelbart.
I følge TH var plankebiten svært
vesentlig og mente den skapte frykt. Men ikke ett ord i samtalen.
TH svarte bare kaldt og rolig på telefon kl. 13.40, uten å nevne plankebiten eller det andre han hadde sett.
Dette står også i kontrast til at han kort tid før hadde vært stadig mer
oppjaget på kontoret, i følge vitne.
Tema i samtalen kl. 13.40 var hverken trusselbrevet, slepesporene eller noe annet som sa noe om situasjonen.
Alvoret kom m.a.o. ikke frem, og HHB1 kunne dermed ikke vite noe om den angivelige trusselen som forelå.
I samtalen kl. 14.00 og 14.01 skal både TEH og HHB1 bare ha fått beskjed om å komme
"fordi noe alvorlig har skjedd."
I den svært korte samtalen med TEH sa faktisk TH til sønnen at han skulle få vite resten når han kom frem til S4...
TEH kunne mao ikke vite noe. Knapt 1 minutt senere ringte TH til HHB1 og formidlet
samme budskap om å komme til S4.
Varigheten på samtalen mellom TH og HHB1 er ikke offentlig publisert, men ut i fra kjente opplysninger var samtalen kort.
HHB1 har forklart i avhør at hun raskt kontaktet sikkerhetsoffiseren i militærleieren fordi TH skal ha vært rådvill i samtalen.
I løpet av få minutter rakk HHB1 å spasere til kontoret til sikkerhetsoffiseren, truffet på ham og gitt en forklaring på saken.
Men TH har selv forklart at han allerede hadde bestemt seg for å ringe politiet før han snakket med TEH og HHB1.
Dette kom tydelig frem da TH meget beskrivende kunne fortelle om
"en tankestund som han nok aldri kommer til å glemme".
Før han ringte barna satt han i stolen sin og tenkte en stund. Han tok seg også tid til en tur på verandaen før han satte seg igjen.
Da han er tilbake i stolen, bestemmer han seg. Han blir nødt til å ringe politiet
Dette var altså før kl. 14.00.
Før oppringningene og de korte samtalene med TEH og HHB1.
TH var med andre ord ikke rådvill
etter en tankestund han aldri kom til å glemme.
Han har også selv understreket at han er
"kjent for å være iskald i slike situasjoner".
Beslutningen om å ringe politiets nødnummer var allerede bestemt av TH selv.
Så er spørsmålet hvordan alle forklaringene og de korte minuttene henger sammen.