Citat:
Ursprungligen postat av
AlbusPercival
Det var olyckligt att ett barn råkade illa ut, man bör istället ställa sig frågan varför Ryssland attackerade just det sjukhuset? Kanske för att Ukrainska soldater gömmer sig där?
Eftersom du verkar vara prorysk och därmed lika degenererad, pervers och ett lika lågstående avskräde som den genomsnittlige ryssen så är dina låtsade omtankar om dräpta barn bara ett genomskinligt hyckleri.
Ingen går på det. Du ger fullständigt fan i hur många barn som blir offer på grund av ryssbögarnas imperialistiska stormaktsambitioner.
Men på tal om sjukhus, eftersom det enligt krigets lagar inte är tillåtet att attackera civila inrättningar så tog jag upp frågan en gång med en överstelöjtnant på en övning.
Vad händer om du har kravader runt omkring dig och du av dödsångest rusar in på ett sjukhus för att överleva.
Han bad att få återkomma i frågan och gjorde också det när han med militär disciplin gjort efterforskningar med staben.
Du får inte ta skydd I ett sjukhus. Du skall så länge du anses stridande hålla dig utanför ett sådant och hellre sprängas i bitar än att riskera fiendeattacker mot byggnaden.
Men går du in.i ett sjukhus utan att bära vapen och stridsutrustning är du att betrakta som patient.
Under alla omständigheter får inte sjukhus eller medicinsk personal angripas.
Nu är ju allt det här rent hypotetiska spörsmål för korvryttarna ifrån öst ger ju fullständigt fan i internationella överenskommelser om vad som gäller i krigföring.
Ju mer elände de lyckas ställa till med desto bättre känner sig deras miserabla bögsjälar