Citat:
Ursprungligen postat av
Xedome
Ja, promenaden har jag också tänkt är viktig. I början funderade jag på om brottsplatsen var utomhus och andra varianter av sträckan Nöjet-Storgatan 71:
a) de går skilda vägar, men ngt händer som får TT att vända om och konfrontera JJ
b) JJ intrigerar & är den som följer efter iom styrkeförhållandet 2 mot 1
c) JJ har kontakt m folk från förfesten även efteråt, hoppar in i bil, TT blir oavsiktligt påkörd
osv.
Det naturliga givet bråket (och en fungerande cykel) vore att ge sig iväg hem på cykeln bara. Vad hindrar henne isf?
Att cykeln står på tvären rakt ut mot (Stor-)gatan* är, förutom ett frivilligt besök hemma hos JJ, ytterligare en avvikelse.
*min tolkning av McD-chaufförens vittnesmål i podden, del 2.
Visst vore det mest logiska att T skulle cyklat hem direkt efter Nöjet. Ja, vad hindrade henne? Om J/M försökt tvinga henne med sig hade nog folk observerat det, så utgångsläget får väl vara att T gick självmant.
Bråket på Nöjet torde vara tämligen högljutt, då flera noterat det, och att direkt efter det bestämma att tala vidare hemma hos J och fredligt promenera dit, tror jag inte riktigt på. Dock talar samtalet med A för att det faktiskt förhöll sig så. Var T helt ärlig mot A eller ville hon inte oroa honom?
T torde varit drivande, annars kunde hon bara cyklat iväg, vilket får mig att tro att önskan att lösa konflikten enbart fanns hos T, inte hos J. Kanske en frustration, ilska och agg växte sig stark hos J under vägen.
Den slarviga cykelparkeringen kan berott på vädret, som någon skrev, men det kan även vara att T ville försäkra sig om att hinna med in, innan dörren gick i lås.
Vad som händer när portdörren stängs är del två i dramat. Gick de till källaren eller gick de upp?