Citat:
Ursprungligen postat av
Fanvadnice
Orkar inte skriva något längre utlägg just nu, men håller helt med i ditt resonemang.
Tycker det blir äckligt att sitta och heja fram någon till döden. Med respekt för Alex alla offer. Det är inget försvartal för hans vidriga våldsdåd. Men vad gör er bättre som sitter och önskar livet ur folk på internet?
I ärlighetens namn så är det sådana som Ni som bidrar till Alex beteende, Ni stjälper mer än hjälper.
Alex är omgiven av JA-säger och andra människor med mycket låg intelligensnivå. Om man inte förstår att Alex har x antal diagnoser/störningar så vet jag inte vad. Det sista han behöver är någon som boostar hans skruvade verklighetsuppfattning. Varför tror ni att Alex byter vänner varje månad? Det finns helt enkelt ingen som vill umgås med honom förr eller senare för att han är totalt genomrutten. Det absolut sista han behöver är er fanboys som tycker synd om honom eller fnissar med när han stolt som en Nobelpristagare berättare sina våldshandlingar. Det absolut bästa för honom vore att hamna i den absoluta kylan under ett träd utskrattad där inte ens han kan ljuga ihop något inför sig själv.
Det finns få människor som fått så många chanser som Alex av både vänner och samhället, helt obegripligt egentligen. Glöm heller inte att Alex är precis där han vill vara! Alex är ingen klassisk pundare som sitter och gråter över hur hemskt det är den dagen han är nykter. Tvärtom, han drömmer tillbaka och romantiserar ”festen” (misären) och de inför barn tom. Han gör inte den minsta ansats till att sluta, lika lite visar han ånger inför sina brottsoffer till vänner han blåst. Just därför behöver han gå på världens största mina istället för att få mer ömkan. När tom hans egen morsa givit upp på honom, nog fan är det rimligt om Du också gör det då.