Citat:
Ursprungligen postat av
Hytrate
Ingen får ha sex. Vad är det folk inte fattar. Sverige vill inte att folk ska kontakt med varandra, inte heller ligga med varandra. Bättre att alla hatar varandra och istället kan man ge utrymme till homosexuella uttryck. Lägre födelsetal, mindre tryck på offentliga sektorn och färre människor att ta hand om. Bra va. Klimatsmart dessutom.
I övrigt: godtyckliga bedömningsgrunder för straff som dessutom belastar en grupp mer än annan är bedrägliga by design.
Ja, ett brott som dessutom inte är klart definierat. Du måste ju kunna välja att inte begå brottet för att undvika att begå brottet. Nu vet du inte om du begår ett brott eller inte (om du är man alltså).
Fast samtidigt verkar det som om överfallsvåldtäkter med inslag av våld inte bestraffas, särskilt om de begås i grupp. Framtidens "safe sex"?