Citat:
Ursprungligen postat av
Ktbocken
Vänta på förundersökningen. Där kommer det visa sig om vad jag har skrivit. Överfallet som orsakade Tovas död inträffade i hallen.
Anledningen till hennes död är en skuld ( stöld ) som skulle betalas tillbaka. Bägge är lika skyldiga, oavsett deras olika versioner. Bara för att det finns bevis att bägge är delaktiga till detta hemska dråp.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ktbocken
Bara för att klargöra kring pojkvännens inblandning. Enligt polisförhören så hörde han en individ som var skvatt galen och skrek. Offret var både stressad och rädd. Sedan bröts samtalet plötsligt.
Vem skulle tro att ens flickvän var i livsfara? Förmodligen bara tjafs en tidig morgon efter en pubkväll.
Efter samtalet hördes tydliga och uppseendeväckande oförklarliga ljud ifrån lägenheten.
Det var då stackars offret försökte lämna lägenheten.
Polisens bevis är att bägge har medverkat till dråpet av offret.
Men att jj drog offret i håret och mj kvävde denne till döds. ( Eventuella ifrågasättande av gärningsindividerna, så är dessa Johanna Jansson och Maja Hellman. )
När det gäller förstnämnda blir ingen förvånad. För hon är ganska kallhamrad, beräknande och hotfull mot personer som ifrågasätter såsom vägrar göra henne till viljes. Ingen är egentligen förvånad att hon är misstänkt. Medan den andra personen är klart underlägsen känslomässigt förstnämnda.
Varför vet jag ej?
Hade sistnämnda haft annat umgänge som respekterat henne med kärleksfull respekt, hade denne aldrig blivit inblandad i dråpet.
jj kan verkligen hitta personer med dårlikt dåliga självkänsla och utnyttja dem. Bara för att tillfredsställa sitt egocentriska behov som en diktator.
En individ kan som jj manipulera oskyldiga till att utföra vad som helst. Till och med mord. Exakt som en sekt. För de " programmerar " dessa tankemässigt genom skuld och skam till vederbörande. Ifall de lättar sitt hjärtas tankar och blir smärtsamt straffade.
Varför jj är och har blivit cyniskt iskall utan samvetskval vet jag inte. Men polisförhören utgår ifrån att bryta M. J;s skuldbetungande förhållningssätt till " sektledaren " jj.
jj har med berått handlande berövat offret livet. Sedan att hon haft hjälp av M.J. som kvävde offret försvårar redogörelsen. Vilket kommer uppdagas de närmaste dagarna. Antagligen senast följande tisdag?
Offret blev överfallen efter samtalet med pojkvännen. Sedan dumpades kroppen vid 5.30. Bägge är lika delaktiga till gärningen. Skillnaden mellan dessa två är relationen mellan dem.
Fallet är löst. jj drog offret i håret och var medveten om att denne skulle bli svårt skadad. M.J. fick panik och av underlägsenhet till jj, " råkade " kväva offret till döds.
Ganska tragiskt för offrets familj och M.J personligen som hennes anhörig.
Bara för att ingen, varken hennes familj och närmaste satt ut en gräns mot henne. Slutade med mord. Suck.
Så du är inte bara polare med patologerna som obducerat offret och varit så vänliga och läckt all information, trots alla risker (ditt första inlägg i tråden tidigare idag).
Nej, du är polare med polisen också! Inte nog med det - du har insyn i förhören med! Samt total transparens vad gäller gärningsmännens psykologi.
Inte illa för någon som startar trolltrådar om att runka bulle & ge bort brödet till grannarna.
Kan vi andra låta bli att bekräfta trollfantasierna i tråden? För offrets skull. Snälla.