Citat:
Ursprungligen postat av
Heretic77
När en ung skötsam tjej försvinner under oklara omständigheter behöver dom agera så snabbt som möjligt då det handlar om liv och död. Det tycker jag dom gjort, och följ dom mallar som finns.
Finns inget agerande hos polisen som pekar på att dom misstänkte brott sön förmiddag. Det som framkommer under söndag eftermiddag och måndagen pekar på att ett brott kan ha skett. Om det ev röstmeddelandet hade innehållit hot, bråk, T som försöker larma, skrik m.m tror jag polisen hade anhållit J och M direkt för att förhindra tjejerna att prata ihop sig och undanröja spår.
Det grannarna berättade stämde ju inte överens med det tjejerna sa, så redan där kom väl första misstanken. Platsundersökningen som pågick i J s lägenhet långt in på natten stärkte gissningsvis deras misstankar. Och när förhören hölls måndag förmiddag där dom misstänkta vidhöll sig historia som inte överensstämde med allt annat som framkommit anhölls dom.
Jag håller fullständigt med dig om det fetade, men så snabba med förhör och platsundersökning som de var denna gång tycker jag tyder på att "samtalet" varit alarmerande på något vis.
Om pappan/A bara anmält att T inte kommit hem, att ingen vet var hon är och att de var oroliga, tror jag inte allt dragit igång på direkten. De kunde visa att de hade fog för sin oro.