Citat:
Ursprungligen postat av
Nordbaggis
Är det inte lite konstigt då att pojkvännen inte kontaktade polisen mycket tidigare?
Om jag hade hört något i samtalet som lät misstänkt hade jag inte väntat många timmar om flickvännen sa att hon var på väg.
Är det inte precis det han gör då? Om han nu somnade runt ca 02:00 på natten efter 01:49-samtalet med T så är det ju naturligt att han sover till drygt 09:00-10:00 på dagen. Det är väl efter att han vaknat upp som han sedan lyssnar av sin mobil med telefonröstmeddelandet som T ska ha skickat 02:30. Han hör då av sig till MGM och när ingen av dem ger honom en tillfredsställande förklaring så anmäler han (eller möjligen T:s föräldrar) henne som saknad runt 11:00ish enligt polisen.
Det finns inga uppgifter såvitt jag har sett på att A lyssnade på T:s röstmeddelande direkt när det skickades 02:30? Jag har hela tiden utgått från att han helt enkelt gick och la sig efter 01:49 och då somnade.