Citat:
Ursprungligen postat av
ReijoHervonen
Det är ju ingen vettig person i hela världen som bryr sig vad du eller ryssen tycker om Krim. Krim är ukrainskt och ska befrias från ohyran. Det har vi redan bestämt, att Putin och ryssrunkarna försöker sprattla emot är inte relevant.
Läs historia, Ryssland krigade sig till det med blod av Ottomanska riket. Ukraina har inte krigat till sig eller vunnit något i historien utan har levt på andra länder som ritat om gränser, senast Sovjet som gav hela Krim till Ukraina. Det är väl det här mindervärdeskomplexet att ständigt ligga under Polen, Litauen, Ryssland och andra länder som gör dom galna och sen inte kan ta tillvara på det dom fått och vara vänner med sina grannar. Tydligen en ond cirkel som går runt genom historien och hatet mot allt och alla försvinner inte där i västra Ukraina. Snart hamnar dom under en annan mästare, EU. USA och EU äger dom redan nu med alla lån som senare ska betalas tillbaka genom privatiseringar och utförsäljning av landet. Vad tror ni dessa ultranationalister kommer att tycka om det? Vi får ett helvete med dom och de vapen och pengar dom du samlat kommer att flöda till europas extremhöger och fascister, kanske det blir en del statskupper liknaden Majdan här med och då ska vi inte klaga på resultatet eller hur?
Det bästa för oss vore om Ryssland ockuperade hela landet och tog tag i problemet som sovjet gjorde efter andra världskriget och då jagade reda på massmördaren Banderas och gängen. Är Ryssland smarta lämnar dom det problemet till EU och låter det oss under men jag hoppas inte (självbevarelsedrift).
Kom nu inte dragades med suveränitet då Ukraina sålt sig till USA och vad gör då USA i Syrien.