2022-11-13, 12:08
  #258997
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whistlehead
Ja då blir det ju svårt med fred om du har den inställningen.

Krim har historiskt tillhört Moskva - i minst 400 år dvs sedan Vikinga tiden -

Man kan ju förstå att de bliver oroliga över att till höra staten Ukraina.
Fred blir det när alla ryssar är ute ur Ukraina. Dom kan välja att lägga ner vapen och lämna frivilligt eller så kan dom lämna i en liksäck. Vilket som, det kvittar.
Citera
2022-11-13, 12:10
  #258998
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Vilket fyllo gav det till Ryssland 1945? Stalin antagligen. Stort misstag. Men du plockar ju russin ur den historiska kakan för att passa Moskvadiktaturen (1921-45 var det en autonom republik i Sovjetunionen, inte en del av Ryssland. 1917-21 var det kontrollerat av olika makter och fraktioner. Bara 1783-1917 var det ryskt).

Visst är det intressant. Man lär sig en hel del Historia om man orkar plugga historia.
Citera
2022-11-13, 12:11
  #258999
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Ryssland är en millitär stormakt med egen militärt industriellt komplex men det har ukrainska ultranationalister och baderasdyrkare inte fattat ännu. Förhandlar man nu får man behålla mer av landet men så smart är man inte utan nu ska man i segeruset trots att dom knappt dödat en soldat i Kharkov eller Kherson ta tillbaka allt och även invadera Ryssland. Det är nästan som man undrar om Rysslande gör det med flit, drar sig tillbaka och ger dom hybris och storhetsvansinne.

Men varför inte, låt dom hålla på om dom inte kan tänka eller räkna men det är ju synd om vanliga ukrainare som får bära notan för dumheterna nu och senare.

Hur förhandlar man med ett gäng ultrafacister (Z) som inte ens accepterar existensen av Ukraina och allt var det innebär (folket, historian, kultur och traditioner)?

Z har gång, på gång på gång och återigen på gång visat att man inte kan lita på de, överhuvudtaget. Man har brutit mot x antal överenskommelser. Ukraina gav de deras kärnvapen för x antal år sedan i utbyte mot att Z aldrig skulle attackera de militärt. Well..

Förhandla kan man eventuellt börja göra när Z drar sig helt och hållet tillbaka från Ukraina, gäller av Krim. Ju fortare, desto bättre.
Citera
2022-11-13, 12:12
  #259000
Medlem
OlleLisss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HejaFinland
Vilket fyllo gav det till Ryssland 1945? Stalin antagligen. Stort misstag. Men du plockar ju russin ur den historiska kakan för att passa Moskvadiktaturen (1921-45 var det en autonom republik i Sovjetunionen, inte en del av Ryssland. 1917-21 var det kontrollerat av olika makter och fraktioner. Bara 1783-1917 var det ryskt).
"Bara" 134 år jämfört med 68 år Ukraina, alltså hälften av tiden Ryssarna kontrollerat området.
Citera
2022-11-13, 12:13
  #259001
Medlem
annica, sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Kan någon förklara för mig varför det ligger pinnar över de här ryska vraken?
Har det varit ett försökt att kamouflera fordonen på ett öppet gräsfält? Ska de inte tänkas synas under grenarna?
Är ryska soldater utvecklingsstörda eller är de fulla för jämnan?
https://mobile.twitter.com/Blue_Sauron/status/1591721555977203712
Jag tror det har göra med att ryssarna tänker sig att dessa pinnar och grenar stoppar inkommande eld på så sätt att elden stannar på utsidan av ekipaget- och där brinner fint, istället för att 'olyckan' penetrerar vagnen med följande obehag och besvärligheter...
Citera
2022-11-13, 12:14
  #259002
Medlem
Conceptions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jepp, lika osäkra som ukrainarna som bygger mur och stängsel där i norr mot Belarus. För att inte tala om polacker och finnar.
Stängsel bygger man för att hålla borta flyktingar. Skyttevärn gräver man för att hålla borta soldater.

Tänker du någonsin innan du skriver?
Citera
2022-11-13, 12:14
  #259003
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Översättningsprogrammet ni använder har verkligen mycket övrigt att önska..
Riktigt låg nivå

Jag använder ett på ett sätt styltat språk så att enbart en svensk person fattar. En svensk tiger.
Citera
2022-11-13, 12:15
  #259004
Medlem
Flera proryska källor påstår att reträtten från Kherson frigör styrkor till andra delar av Ukraina men jag är inte säker på att så är fallet.
Problemet Ryssland hade var att Ukraina kunde attackera broar/pontoner med indirekt eld. Med hjälp av drönare, HIMARS och lätta förband kan Ukraina nog efter en tid skapa en artillerifri zon(ca 40km) kring Dnepr. Det skulle vara väldigt modigt av Ukraina att föra över tyngre utrustning till västra flodbanken men frågan är vad har Ryssland då att sätta emot?

Jag tror mycket av det ryska artilleriet blir kvar, om än indraget 20-30km. Man kommer tvingas till att ta fortsatta förluster.
Citera
2022-11-13, 12:17
  #259005
Medlem
aztlans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whistlehead
Jag använder ett på ett sätt styltat språk så att enbart en svensk person fattar. En svensk tiger.
bad tranZlation 😆
Citera
2022-11-13, 12:18
  #259006
Moderator
-Info-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whistlehead
Krim har historiskt tillhört Moskva - i minst 400 år dvs sedan Vikinga tiden.

Nu tog du i lite för mycket:

Citat:
"År 1783 annekterades Krim av Katarina II."

https://sv.wikipedia.org/wiki/Krim

Krim stals från krimtatarerna. Metoderna påminner en del om hur ryssarna beter sig idag. T.ex:

Citat:
"Den ryska svartahavsflottan etablerades i Sevastopol och krimtatariska lantegendomar konfiskerades och gavs till inflyttade ryssar vilket ledde till utvandring av krimtatarer, främst till Osmanska riket."

Och så sent som på 20/30-talet:

Citat:
"Under 1929 genomdrevs en russifieringpolitik på Krim och krimtatarernas och deras språks ställning inskränktes. Under 1930-talet förekom avrättningar och deportationer av krimtatariska intellektuella och av det muslimska prästerskapet, varigenom många drevs i exil till Sibirien och Centralasien."

För att det ska bli riktigt rätt så borde ryssarna kastas ut från Krim och Krim ges till krimtatarerna. Fast å andra sidan så bodde där innan dess italienare och greker mm...

__________________
Senast redigerad av -Info- 2022-11-13 kl. 12:21.
Citera
2022-11-13, 12:18
  #259007
Medlem
OlleLisss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Conception
Stängsel bygger man för att hålla borta flyktingar. Skyttevärn gräver man för att hålla borta soldater.

Tänker du någonsin innan du skriver?
Klart man gräver skyttevärn när man möter motoffensiv, allt annat vore ett taktiskt misstag. Också smart att dumpa Cherson då det ligger på fel sida Dnepr.
Citera
2022-11-13, 12:19
  #259008
Medlem
Felstavarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Whistlehead
Krim har historiskt tillhört Moskva - i minst 400 år dvs sedan Vikinga tiden

Vikingatiden varade mellan 750 - 1100 e.Kr. Men det spelar ingen roll, även om Ryssland förlorar delar av sitt internationellt erkända landområde så vore det inte direkt något nytt i dessa sammanhang. Det kostar att förlora ett krig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in