Citat:
Ursprungligen postat av
DViking
"Står mig fritt att köpa mark och bygga" - jo visst, tjena. Det finns inte särskilt mycket byggbar mark ute till försäljning, ens i en ödekommun som Upplands-Bro. Får man tag på en tomt så är det dessutom inte bara att bygga som man vill.
Sen handlar inte allt om hur jag bor, vill bo eller bygga här eller där. Det är en allmän diskussion om bostadsmarknaden och dess funktion, inte om mig, dig eller våra personliga planer eller förmågor.
Du sa ju att man kunde köpa billigt i Bro, om mark där var exklusivt och eftertraktat hade de varit dyrt precis som en strandtomt i Lidingö. Nej du får inte bygga som du vill men det kanske är av en anledning? Jag är inte insatt i bygglov men upplys mig, vad är negativt med att man inte får bygga en låg standard. Vill folk köpa låg standard?
Jag vet att diskussionen inte handlar om nån enskild, jag pratar ju om bostadsmarknaden. Vill du bygga i Bro så får du det. Och om du inte vill så kanske du ska tänka att ingen annan vill det heller. Över 2ha finns på hemnet just nu till lågt pris.