Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Ja sjuk svartsjuka (eller separationsångest?) är en farlig trigger. Uppenbarligen var det en utlösande faktor när JJ såg rött och hämnden för exet kom iom branden.
Det ligger nära till hands att se parallellerna nu när TT kom hem och återtog kontrollen och markera reviret genom flytt till AW. Konflikten blossar oundvikligen upp här.
Jag börjar tro att TT blev en trigger då hon kom hem till Vetlanda igen och blev en kil mellan AW och JJ, vilka jag misstänker fortfarande haft någon form av relation när TT varit borta.
Sen har AW förmodligen ej varit ärlig mot någon av tjejerna utan levt loppan med båda två. Därav alla högljudda bråk mellan AW och TT?
Faktumet att bli lämnad/förlora har nog åter lett till utgången för JJ när hon fullständigt (igen) tappar impulskontrollen.
Det är nog även så som du skriver att MH backat upp JJ i det hela pga något överdrivet lojalitetsband.
Tror nog mer än en är ute och cyklar vad gäller pojkvännen.
JJ var ihop med sitt ex, ja ja han med brända dörren, när T och AW blev ett par.
Ex gjorde slut med JJ som inte alls uppskattade det, för den JJ blev ihop med sen erkände hon branden.
Den senare blev även han ett JJ ex och tjafs uppstod mellan JJ och T så dom slutade umgås.
T och AW har varit ett par i 1,5år under denna tid fick bl.a JJs ex dörren bränd och JJ hade något tjafs så både T och AW slutade umgås med henne, tror fan inte AW velat pilla på JJ ens med en lång pinne.
Om nu JJ velat eller försökt under dessa 1,5år mellan alla sina ex och tjafset låter jag vara osagt.
Vad gäller MH kan det lika gärna vara hon som bakifrån gett sig på T när hon skulle gå därifrån.
T ledsnar på omogna tonåringar och ointressant fjortistjafs JJ ännu inte lämnat bakom sig, gick ut i hallen, tog på sig skorna, ringde och lämnade meddelandet att hon var på väg hem nu.
MH rusar då till hallen och slår bakifrån något hårt i huvudet på henne innan mobilsvar hann avslutas.
JJ hjälper sen MH att dölja spåren och frakta bort T från lägenheten, för att hon själv inte ska åka dit.
Tänk på detta: Det är dom tysta och fogliga mähäna som visat sig bli dom farligaste mördarna.