Citat:
Ursprungligen postat av
Avel
Kan inte säga annat än att vid evtl fup blir det intressant att se hur fhl lägger upp förhören.
Sen är kanske inte det här ”vanliga” tjejer när allt kommer kring sen. Och då är det en antydan vi ser nu.
Lätt att vara stursk när hon än så länge är försvunnen. Sen börjar de visa bilder från fyndplatsen. Och andra ”knep”. Då blir det lite jobbigt.
Nä, det skaver att bägge kan stilla tiga. Om det nu är så.
Inte vanliga tjejer, så är det i minst ett fall.
Det som skulle kunna vara en förklaring nu, är att vi inte vet alla detaljer, och en av dom kan vara att en av dom kanske inte har varit lika delaktig i alla delar, men polisen har ännu inte tillräckligt för att veta vad som stämmer eller inte.
En annan kan vara att JJ har fångat upp den här tjejen, har henne i sitt grepp. För MH kan JJ ha varit nyckeln ut ur ett religiöst hem, som inte har accepterat henne som hon är, eller som försökt hålla henne på banan. En sådan bana som hon inte mäktat med. Hon är i JJ:s klor sas, och upplever henne som den som har hjälpt henne, accepterar henne, kanske t om ger henne självförtroende?
Jag tror att båda har varit på plats, men det kan mycket väl vara så att bara den ena har utfört mordet. Tror inte på att bara en har flyttat kroppen dock, även om det skulle vara möjligt. Även där har säkerligen polisen uppkopplingar eller annat som visar att de bägge var med.
Gulfmacken kan ha fångat en person på passagerarsidan vid hemresan t ex. Sedan har vi ju de ev vittnena vid Illharjens parkering, vilket inte är osannolikt, men dock väldigt tidigt.
Tänker på JJ:s bil, hur avvikande ser den ut mot andra små bilar?
Minns att i fallet Beata, fångades Cezarys bil på flera övervakningbilder. Den bilen var av en mindre vanlig modell, hade speciella tillval, ett däck på baksidan osv som gjorde att man trots att det i mörkret var omöjligt att se detaljer som vem som satt i bilen, reg.skylt, bilmärke mm, så gjorde de här avvikande detaljerna att man ändå kunde säga att det var en bil som hade just de här utmärkande detaljerna som man kollat upp var extremt ovanliga.
I det här fallet var det likaså mörkt. Har man otur har de bara passerat på gatan utanför Gulf, inte tankat t ex. Stor risk att man inte kan se hur många, vilka som satt i bilen. Inte heller reg. skylt.
Vad tror du?