Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturmarxist
Oj så mycket. Jag såg lägre siffror men det var ett par månader sedan. - Här är en video där Ukraina behandlar ryska fångar mycket väl. En hel brigad med "paratroopers" hade skrivit ett gemensamt brev och gett upp bara för att få värme och mat. En praktskandal ur rysk synvinkel. - 300 hade dött. Samma video visar hur Ukraina sprängt ett transporttåg med bränsle.
https://www.youtube.com/watch?v=TKvX59hSGdY
Nej det där verkar vara en skitkanal med blandat svammel.
Det påstås på bla twitter att 155 marininfanteri brigaden beordrats genomföra ett riktigt dåligt anfall och tagit 300 förluster (döda, skadade och saknade) och 50% av sina stridsfordon. Dom skrev sedan (påstås det) ett brev till guvenören och klagade på ledningen. Detta är signifikant om det stämmer för det är ett ryskt ”elit” (stora hundöron) förband eöler anses vara det och ett av deras mer kapabla enheter som dom pissat bort på meningslöst anfall.
Ingenstans påstås det att resten givit upp. Dom som ger sig i filmen du länkar är några tvångsrekryterade luffare från Belgorod inte ryskt marininfanteri.
Slutligen påstås det i filmen att ryska partisaner ska ha sprängt något. Högst oklar källa