Citat:
Ursprungligen postat av
annica, sthlm
Därför att sanktionerna inte är tänkta att verka under ett år- man ser till ett spann omkring 5 år där man tror att restriktioner fungerar rakt igenom hela kedjan. Tanken är att de därpå följande 5 åren (efter de första 5) skall försätta Ryssland i ett ekonomiskt komatillstånd. Du skall inte vara så ivrig utan ge det hela den tid det tar för sanktionerna att verka sig igenom hela den ryska samhällskroppen.
Att detta kommer påverka oss i väst är självklart men en stor skillnad är att vi har råd med ett fördyrat leverne.
Vi har INTE råd att producera varor till konkurenskraftiga priser med starkt fördyrad enerigi särskilt om den blir fördyrad jämfört med konkurrentländer.. 5 år av detta så blir EU ett skitholecountry. När det gäller privatkonsumtion håller jag med dig fullständigt men frågan är om övriga medborgare gör detsamma?
Jag tror inte en svensk bonde eller bilist köper dina perspektiv om att det är jobbigt för oss nu men blir värre för ryzzen sedan faktiskt. Folk är i största allmänhet inte särskilt villiga att offra sin egen välfärd för "högre syften" och så långa perspektiv. Men särskilt om "offrandet" mest innebär lidande för en själv och mindre för den det skall drabba.
Trevligt med ett konstruktivt svar. Tack.