2022-11-02, 17:24
  #18781
Medlem
Kan ev MH sagt något i förmiddags efter omhäktningen eftersom de just idag av alla dagar finner henne ??
Blev hon tillräckligt knäckt av att behöva sitta häktade ännu längre så att hon valde att berätta ?
Citera
2022-11-02, 17:24
  #18782
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ellaaa
Alltså vem vet. Kanske är JJ manipulativ nog att börja prata först och ta chansen att skylla allt på MH?

Oja! Nu kommer JJ sjunga ut om att det är MH som gjort sig skyldig till allt och att TT halkat i badrummet medan hon var med grannen på McDonalds etc..
Citera
2022-11-02, 17:24
  #18783
Medlem
Någon som kan kopiera vad som står i artikeln från 20 okt i Expressen om pappans ord om en av de häktade (JJ)?
Citera
2022-11-02, 17:24
  #18784
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Emlan78
TV4, antagligen på rapport på SVT också kl 21.00

Risken är väl stor att SVT spelar in presskonferenser, klipper sönder den, och sedan visar osammanhängande bits'n'pieces ur den.

Allra bäst vore om polisen hade en egen stream man kunde följa.
Citera
2022-11-02, 17:24
  #18785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
Eftersom att det var ovanliga dunsar? sen att ingen öppnade, då kanske det är bra att ringa för säkerhetsskull, lätt å vara klok i efterhand men men

Men han pratade ju med JJ sen direkt efter i trappuppgången och hon kom med en förklaring, så inte så konstigt dem inte ringde polisen.
Citera
2022-11-02, 17:25
  #18786
Medlem


Trauma för BO familjen, hoppas de får bra hjälp!

jag undrar bara varför detta hände, ska bli väldigt intressant att läsa FUP

bra jobbat polisen!

Blir en lärdom till alla att inte umgås med knäppgökar och att droger och sånt folk är riktiga ormar som man ska undvika! Kriminella wannabes! De hittills två misstänkta är ju tonåringar, undra vad deras föräldrar har missat här, kul att uppfostra två mördare
Citera
2022-11-02, 17:25
  #18787
Medlem
Bawlsacks avatar
Finns det någon screenshot av annonsen på grepen?
Citera
2022-11-02, 17:25
  #18788
Avstängd
Kan det vara så att dumpningen skedde snabbt utav bästa förmåga, de kanske hade planerat att flytta kroppen bättre på måndageftermiddag men blev gripna ist?
Citera
2022-11-02, 17:25
  #18789
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BummingAround
Hittar ingen logik i detta med annonsen - om nu kroppen hittats i närhet av gården. Kan det vara så att de var rädda för att ha synts i området, dom kanske gömde kroppen först på söndag morgon, de återkom för att sopa igen spåren? därför handlade de i panik och arrangerade detta med grepen? men mycket udda ändå och långsökt!

Håller med att något i detta känns konstigt. Känns som majoriteten här är överens om att JJ är inblandad i mordet. Om kroppen nu är hittad i närheten av JJs pappas hus är det märkligt. Om något vet mer om annonsen (tid etc) eller t.o.m. har screenshot så feel free att dela med
Citera
2022-11-02, 17:26
  #18790
Medlem
Bild på "fyndplatsen" (eller sannolikt snarare avspärrning nära fyndplatsen), se här https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/jlQgBq/kropp-hittad-i-vetlanda

Se även video här med fler bilder. Reportern säger bara "strax utanför Vetlanda" https://tv.aftonbladet.se/video/348760/kropp-hittad-i-vetlanda-aftonbladet-paa-plats

I videon får hon specifikt frågan om när kroppen hittades och besvarar den med "Polisen gick ut med det här under eftermiddagen och det verkar också som att det var under eftermiddagen". Tror dock det mycket väl kan ha varit under fm.
Citera
2022-11-02, 17:26
  #18791
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av ellaaa
Alltså vem vet. Kanske är JJ manipulativ nog att börja prata först och ta chansen att skylla allt på MH?
Inte omöjligt men en otrolig högoddsare, hon är nog hjärnan bakom T död.
fråga : hade JJ fått reda på ifall MH släppts idag?
Citera
2022-11-02, 17:26
  #18792
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Ja, då verkar ni vara flera som irrar omkring utan att fått veta var det är.
Bra jobbat av dig ändå, och du får väl följa följet när de åker iväg, om du inte måste lämna innan dess.

Journalsiter brukar ha sina källor.

Mitt batteri dog i mobil och dum som
Man ör hade ja ingen laddare med
Mig så fick snällt åka hem för att kunde skriva här om vad reporten sa 🫣
Orkar nog inte fara ut i mörkret igen nu, får avvakta till 21
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in