Citat:
Ursprungligen postat av
Charvet
Nej, det finns inte "säkert" pedofiler bland de uthängda, det finns de facto pedofiler bland de uthängda. Sedan bör kanske vissa av de som hängs ut snarare benämnas hebefiler än pedofiler.
Håller med dig, att det är frågan om hebefili för en hel del. Det är en viktig distinktion. Det är skillnad på att stoppa kuken i en treåring än i en fjortonåring. Därmed inte sagt något om den skada som uppstår i barnens psyke och vilken typ av problematik de har senare i livet. Det går inte att generalisera så.
Men jag anser det rimligt att någon som torterar och stoppar en vuxen mans lem i en två-åring får sitta resten av sina liv. De ska aldrig släppas ut mer.
Att våldta en fjortonåring som inte har varit fysiskt våldsam och ingen tortyr ska ju också få ett kännbart straff. Inte livstid men kännbart.
Det är också stötande när en man våldtar en och samma unge femtiosju gånger så får han inte ett straff för varje gång, det borde bli 57 gånger vad det ger för en gång.
Är det någon insamling på gång som kritik mot Kalmarpolisen? En Kalmar Lex är lämplig.