2022-11-01, 21:32
  #4765
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Labilegreger
Mycket tyder på att han bara var psykiskt störd och ville ha utlopp för sin ilska. Att han ville förändra något politiskt system känns lite krystat.
Terrorism is often, though not always, defined in terms of four characteristics: (1) the threat or use of violence; (2) a political objective; the desire to change the status quo; (3) the intention to spread fear by committing spectacular public acts; (4) the intentional targeting of civilians.

Jag tycker att det gick lite hastigt då åklagaren efter några dagar redan fastslog att det var fråga om terrorism, mycket tydligen på grund av att mördaren själv "gått med på" att det han gjort var ett terrorbrott! Hade han verkligen politiska motiv; vilka då? Hade han verkligen för avsikt att sprida skräck i samhället; hur vet man det?

Kan det inte helt enkelt ha varit så att han ansåg sig ha blivit illa behandlad av psykiatrin och tog ut det på en makthavare som varit med länge och som satt sin prägel på den psykiatriska vården? Att det fanns andra på hans "hatlista" behöver inte betyda att han hade tänkt agera gentemot dem.

Jag vet inte men jag tycker att fallet suger rätt kraftigt och verkar ha tillrättalagts specifikt för att lyfta fram en ursvensk terrorist i syfte att försöka relativisera och tona ned vilka det är som begår 99,99% av alla terrorbrott i världen.
Citera
2022-11-01, 21:40
  #4766
Medlem
Brigatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GritGrit
Vem är den nazististiske forskaren på Stockholms Universitet som är polare med GM och uppmuntrar honom att gå med i NMR? DN skriver om det nu.

En R*smus Ekl*nd, forskar vid Psykologiska institutionen och verkar göra många projekt som har med hörsel och kognition att göra.

EDIT: Forskaren ifråga har bl.a. skrivit avhandling om "Electrophysiological correlates of consciousness", där han i slutet av texten citerar William Pierce: “Thou shalt not rest or be content, no matter what thy accomplishments. Thou must strive all the days of thy life. Thou must discover all things, know all things, master all things." Samma William Pierce som under pseudonym skrev The Turnier Diaries, som många nynazistiska attentatsmän nuförtiden har tagit inspiration ifrån.
__________________
Senast redigerad av Brigata 2022-11-01 kl. 21:47.
Citera
2022-11-01, 21:46
  #4767
Medlem
Det här är definitionen av terroristbrott för de som undrar:

Terroristbrottslag
Citat:
4 § För terroristbrott döms den som begår eller försöker begå ett uppsåtligt brott om
1. gärningen allvarligt kan skada ett land eller en mellanstatlig organisation, och
2. gärningen begås i avsikt att
a) injaga allvarlig fruktan hos en befolkning eller en del av en befolkning,
b) otillbörligen tvinga ett offentligt organ eller en mellanstatlig organisation att vidta eller att avstå från att vidta en åtgärd, eller
c) allvarligt destabilisera eller förstöra grundläggande politiska, konstitutionella, ekonomiska eller sociala strukturer i ett land eller i en mellanstatlig organisation.

Straffet är fängelse på viss tid, lägst fyra och högst arton år, eller på livstid.

Om brottet är mindre grovt, döms till fängelse i lägst två och högst sex år.

Om ett högre lägsta straff för gärningen har föreskrivits i annan lag, gäller vad som sägs där i fråga om lägsta straff.
Citera
2022-11-01, 21:57
  #4768
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Det handlar inte om någon form av kvantitativ mätning, där det krävs exempelvis fem döda för att klassa något som ett terrordåd. Mycket tyder på att dådet i Visby är att betrakta som terrorism, med brasklappen för MGM:s psykiska sjukdom.

Ett välkänt dåd som inte klassas som terrordåd vad jag vet är ikeamorden. Där han ville skada och straffa svenskar så det är rätt självklart fall av terrordåd men jag vet inte varför de låtsas som att det bara var två mord
Citera
2022-11-01, 21:58
  #4769
Medlem
Brigatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Socialdemokrat1990
Finns någon sammanställning på den ”lista” eller mapp med personer som Theodor ansåg vara ondskan?

En av listorna finns i FUP, bl.a. på s. 30 i Gotlands TR B 808-22 Aktbil 60. Förutom dessa nämns ytterligare några personer, bl.a. Bert Karlsson. Detta är vad som kallas för Klass A: "Rikspolitiker (riksdagsledamöter, storstadsmästare, ministrar, fackledare), kommisarier (journalister), näringstopp (VD:ar, bankchef, kapitalägare)":


Det finns även Klass B och C i sammanställningen över innehållet i Engströms hårddiskar.
Man får väl anta att Säpo har varit i kontakt med samtliga av dessa.
__________________
Senast redigerad av Brigata 2022-11-01 kl. 22:02.
Citera
2022-11-01, 21:58
  #4770
Medlem
Agent.Provocateurs avatar
Vill tacka er båda för att ni delar med er av denna FUP!

Citat:
Ursprungligen postat av GoteborgU
FUP.

Varsågoda.

Citat:
Ursprungligen postat av Doiten
Ansökan om stämning 2022-11-01 Stämningsansökan Ansvarsyrkanden

Förundersökningens protokoll FUP Protokollbilagor 2022-11-01 Gotlands TR
Mål B 808-22




Tilltalad: Engström, Theodor Zacharias

Ansvarsyrkanden m.m.


Åtalspunkten 1. TERRORISTBROTT

Åtalspunkten 2. FÖRBEREDELSE TILL TERRORISTBROTT

Åtalspunkten 3. NARKOTIKABROTT, RINGA

Åtalspunkten 4. NARKOTIKABROTT

Åtalspunkten 5. NARKOTIKABROTT

Länk till stämningsansökan:

https://delafil.se/480824cc01262593/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_54.pdf

https://anonfiles.com/Wad5z4F8y2/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_54_pdf

Förundersökningens protokoll FUP: Akt bil: 55

Misstänkt: Engström, Theodor Zacharias

Länk till Förundersökningens protokoll FUP:

https://delafil.se/d994d122ef22bb61/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_55.pdf

https://anonfiles.com/a6g3z5F6y7/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_55_pdf

Protokollbilaga: Akt bil: 56

Länk till Protokollbilaga:

https://delafil.se/5b16ae3c12276799/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_56.pdf

https://anonfiles.com/x1l9zeF9y4/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_56_pdf

protokollbilaga:

Akt bil: 58

Länk till Protokollbilaga:

https://delafil.se/dc6bc0bba8c7e87c/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_58.pdf

https://anonfiles.com/z2nez7F7y7/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_58_pdf

Protokollbilaga: Akt bil: 59

Länk till Protokollbilaga:

https://delafil.se/7e69c6a343c5311a/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_59.pdf

https://anonfiles.com/Mcq3z6F4ye/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_59_pdf

Tilläggsprotokoll: Akt bil: 60

Länk till Tilläggsprotokoll:

https://delafil.se/a5b2b937a47febde/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_60.pdf

https://anonfiles.com/Mfs6zfFayc/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_60_pdf

Involverade personer i protokoll: Akt bil: 61

Länk till Involverade personer i protokoll:

https://delafil.se/aed633fe2f2f5f46/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_61.pdf

https://anonfiles.com/W4tbz9Ffy2/Gotlands_TR_B_808-22_Aktbil_61_pdf
Citera
2022-11-01, 22:02
  #4771
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Självklart kan en full organisation vara farligare men frågan handlar egentligen om du utgör en politisk fara för demokratin. Så som i många andra fall spelar storleken ingen roll om du har vad som krävs.

Ytterligare ett bludder: en fara för demokratin. Demokrati betyder att människor anonymt får rösta vilka som ska leda landet bland olika alternativ. Det är så mycket lek med ord att de bara slår knut på varandra. Problemet är att man tror att det blir bättre genom att leka med ord.

- Är Theodor Engströms dåd en fara för demokratin? Nej, inte på något sätt.
- Är Theodor Engströms dåd en fara för rättssamhället? Nej, men rättssamhället är en fara för rättssamhället genom att kalla det ett terrorbrott.
- Är Theodor Engströms dåd ett våldsdåd? Ja absolut.
- Är Theodor Engström vid det man brukar benämna som »sina sinnes fulla bruk«? Absolut inte och det gör beteckningen terrorbrott helt osannolik.

I följande skrift formuleras sista strecksatsen rätt bra:

Ett så kallat vansinnesdåd kan ha politiska motiv, som när det handlar om terrordåd. Men när det betonas att förövarna lider av en allvarlig psykisk störning framhålls snarare avsaknaden av motiv.

https://www.msb.se/RibData/Filer/pdf/21536.pdf
__________________
Senast redigerad av HerrGickhan 2022-11-01 kl. 22:08.
Citera
2022-11-01, 22:24
  #4772
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Varför tror du att man gör denna definition då, om det inte skulle syfta till en förbättring på något plan och i någon form? Du menar att det bara är slumpmässigt och att ingen ser någon poäng i att införa definitionen terrorbrott?

Det kanske är så enkelt att lagstiftaren inte ser en poäng i att skapa en särskilt rubricering för ett terroristbrott med 3 000 döda (elfte september). Ett brott som inträffar i Sverige, säg, en gång på tusen år?
Citera
2022-11-01, 22:33
  #4773
Medlem
Vet man skillnaden på Engströms listor? Vad han ville göra med måltavlorna som han skrivit ner är ganska självklart, men landsförrädarna? Ville han döda dem med?
Citera
2022-11-01, 22:43
  #4774
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Det kanske är så enkelt att lagstiftaren inte ser en poäng i att skapa en särskilt rubricering för ett terroristbrott med 3 000 döda (elfte september). Ett brott som inträffar i Sverige, säg, en gång på tusen år?

Du menar att Sverige har en egen tolkning för terrorbrott? Terrorism behöver väl inte innebära att någon dör överhuvudtaget?
Citera
2022-11-01, 22:45
  #4775
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tdlefnierregus
Ett välkänt dåd som inte klassas som terrordåd vad jag vet är ikeamorden. Där han ville skada och straffa svenskar så det är rätt självklart fall av terrordåd men jag vet inte varför de låtsas som att det bara var två mord

Jag minns inte detaljerna kring det. Men i det här fallet verkar man ju bland annat tagit hänsyn till graden av planering, och MGM:s motiv. TE skriver ju "I'm targeting the whole Swedish people here"

Att vilja skada och straffa personer av en viss folkgrupp är ju inte terrordåd per definition. Exempelvis Peter Mangs eller Lasermannen åtalades ju inte för terrorbrott.

Med det sagt...inte självklart att TE döms för terroristbrott, tycker jag. Han är uppenbart väldigt, väldigt sjuk. Och frågan är hur pass sjuk man kan vara för att vara tillräckligt medveten för att begå vad som i lagens mening kallas för terroristbrott.
Citera
2022-11-01, 22:48
  #4776
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Ytterligare ett bludder: en fara för demokratin. Demokrati betyder att människor anonymt får rösta vilka som ska leda landet bland olika alternativ. Det är så mycket lek med ord att de bara slår knut på varandra. Problemet är att man tror att det blir bättre genom att leka med ord.

- Är Theodor Engströms dåd en fara för demokratin? Nej, inte på något sätt.

Om man menar att det i begreppet demokrati ingår att människor ska våga engagera sig politiskt, och anta potentiellt kontroversiella ståndpunkter (åtminstone för vissa), så får man säga att dåd likt detta innebär en fara för att demokratin skadas.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in