Citat:
Ursprungligen postat av
Oaklake-15
Den här podden Försvunnen har gjort det väldigt otydligt med tiderna eller är det bara jag som tänker det?
T ska ha cyklat från Nöjet 01:50 en resa som ska ha tagit 5 min enligt honom. Grannen som bor i lägenheten jämte JJ säger att dunsarna hörs mellan klockan 01-02, jag har hört härifrån att dunsarna ska ha inträffat mellan 02-03 är det någon som kan säga hur det ligger till
Vi ska just nu ta podden med en nypa salt.
Dels så pratar han inte med huvudvittnet, dvs personerna som var upp till JJ's lägenhet och knackade på samt skjutsade henne till mc Donalds och sen hör man på grannen mitt emot att han är väldigt osäker på just tiden när de hör dunkarna.
"- jag jobbade till sent... dunkarna hördes efter 1.. 2... eller väldigt sent". Han har med andra ord inte tittat på klockan när de hörs.
Poddaren har heller inte varit 100% uppmärksam på att TT faktiskt INTE cyklade från Nöjet, utan GICK med cykeln tillsammans med JJ och MH.
Finns en hel del han snurrar till det med, därmed får vi ta in informationen men samtidigt vara öppna på att något eller mycket inte är bekräftat av polisen.
Så när polisen går ut med saker, det är då vi kan vara säkra på att det gäller.