2022-10-28, 10:55
  #10657
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GrevenFB
Del 6 - Sammanfattning 28 oktober

Kom gärna med förslag på ändringar, rättelser eller info att lägga till.

Observera: När det står att en uppgift är osäker/obekräftad så är den just det: osäker och obekräftad. Uppgiften kommer då oftast från någon skribent i tråden. Uppgiften kan vara sann eller falsk.

Övrigt:
- JJ var hemma hos sin pappa på söndagen. Hon bodde där tidigare. H*dderödje 4 Nye. (Obekräftad uppgift/osäkert).
- Vädret den aktuella natten: Busväder. Mycket blåsigt och duggregn/regn.
- Nederbörd natten till söndagen: 03:00 2.0 mm, 04:00 3.6 mm, 05:00 0.1 mm. Temp: ca 10-13 grader.
- Rykten om att båda MGM rör sig i kretsar där det förekommer droger
- Rykten från flera håll att folk ska ha blivit drogade på nöjet denna kväll. (Skriver Seaside0099).
- Pizzeria Arena, nära där Toves cykel hittats, ligger på samma adress där man grep 2 killar för människorov och våldtäkt den 24 aug. Den ena av dem är idag inlåst, den andra är vräkt enligt uppgift i tråden.
- "Jag tror hon är gömd någonstans i stan och att det är fler inblandade." Från en av Toves närståendes Instagram (pojkväns brors flickvän)
- Ang. den "svarta, mystiska bilen" på parkeringen mellan COOP och Taxi Touring. Uppgifter till TV4 pekar på att personerna på bilderna inte har med Toves försvinnande att göra.
- Silvrig BMW har förekommit ett otal gånger här i FB. En silvrig BMW kommer ut till försäljning av någon med kopplingar till MGM kort tid efter försvinnandet, bor dessutom ett stenkast från MGM.
Observationer av MH, JJ och JJ:s far Illharjen Naturreservat - tidigt sön 16 okt
- "En persons (väldigt nära person till mig) kollega berättade att dennes pappa hade varit på morgonpromenad i Illharjen tidigt söndag morgon (16 oktober) och hade då reagerat på att det stod en bil där, det satt folk i den och den var immig på rutorna, så dem hade knackat på för att höra om allt var okej. Det var JJ och MH som satt i bilen". (Obekräftad uppgift). Skrivet av Bluegypsy

-"Jag har hört samma sak, också ifrån en trovärdig person. Den personen sa att det var en liten röd bil. Vilket JJ har". (Obekräftad uppgift. Skrivet av: Kulsprutan86)

- I söndags, innan det kom ut med efterlysning, var det en bekant som promenerade i Illharjen. Där mötte personen en man. Efteråt så inser personen att det var JJ's pappa. Annars väldigt, väldigt likt (Skriver användare sodastreamcoca)

Uppgifter om liklukt vid Illarjens naturreservat
- "Har idag varit vid Lasse Maja grottan samt vid guldgruvan i Ädelfors och kikat utan resultat eller fynd. Gick en runda vid illarjens naturreservat, kände liklukt, kan vara djur eller vad som. Men ändå."
Obekräftad uppgift. Skrivet av: WZno75
Osäkert/obekräftat rykte i tråden om att MGM ska ha varit involverade med personer som rånat en ICA-butik
De två MGM var ”involverade” i ett väpnat rån mot en liten Ica-butik i Vetlanda för snart ett år sedan. De två tjejerna var inte med vid rånet men rånarna, två män i 20-års åldern, drog till JJs lägenhet efter rånet med pengarna. Dagarna innan hade de fyra varit och festat på ett hotell och betett sig illa, viftat med vapenliknande föremål och tagit springnota.
Mycket, mycket osäkra rykten kring en viss JL: (ta uppgifterna med största möjliga nypa salt än så länge)
Användare Vitte uppger:
En av de häktade kvinnorna har lekt med en farlig 35-årig man ifrån Vetlanda som gillar småflickor, tvång o förnedring. Han jobbar under lång tid med skörare tjejer för att vinna ett förtroende.

- Sägs ha lägenhet på Lasarettsgaran, 200 meter från McD, mycket nära Toves pojkväns lägenhet.
- Sägs ha inte dykt upp på jobbet på 1 vecka.
- Sägs ha haft någon slags kontakt och lekar med en av MGM.
- Sägs behandla tjejer manipulativt och vidrigt
- Sägs vilja hålla tjejer fångna och som slavar
- Sägs ha mycket udda sexpreferenser
- JL finns på Lexbase. Dock inga brottmål, utan tvistemål (obetalda räkningar).
Mystiska händelser kring Lasarettsgatan (där Toves pojkvän och ca 200 meter från McD):

Explosion på Lasarettsgatan:
- Natten mot lördag 22 okt skedde en explosion i en lägenhet på Lasarettsgatan
- Ska enligt trådskribent vara samma adress som JL ska ha bott på.
- Äldre mannen i drabbad lägenhet hade uppgett att han egentligen inte bor i lägenheten men inte heller vet riktigt vem som har den egentligen.
- Äldre mannen skadad med bland annat blodig arm
- Äldre mannen påträffades utomhus. Polisens hundar ska sedan ha följt blodspåren till en lägenhet som man sedan har spärrat av.
- Man bedömer att mannen har skadat sig själv. (Aftonbladet)
- Polisen va snabbt på plats med hund som hittade gärningsmannen

Tidigare överfall på Lasarettsgatan:
Någon tjej skriver på Facebook:
”Jag blev alltså överfallen på Lasarettsgatan i Vetlanda nån gång runt 15.30 igår 23/5. Som tur var, var det en tjej som fick honom att släppa mig. Jag skulle gärna vilja få kontakt med denna tjejen. Om det är nån som vet nåt, snälla kontakta mej!”
Rumäner hämtade av polis
1-2 rumäner har blivit hämtade av polisen från en arbetsplats i en närliggande ort. Detta ska vara kopplat till ”fallet Tove”. Detta skedde för ett par dagar sedan. Har flera säkra källor på detta. Både från den berörda arbetsplatsen och individer i Vetlanda. (Skriver Balleblongfjong)
JJ har setts på Dollar Store under söndagen:
JJ ska ha setts på Dollar store under söndagen. Polisen hämtade in videomaterial på området tisdagen 2 dagar efter. (Skriver Loxxor).
Podd om fallet:
Länk trailer: Trailer: https://podcasts.apple.com/se/podcast/trailer/id1651864932?i=1000584122565
Länk: https://podcasts.apple.com/se/podcast/f%C3%B6rsvunnen/id1651864932

Tidslinje:
Alla tider är cirka om inte annat anges

Lördag kväll 15 oktober: Tove och MGM uppges alla tre ha synts på Restaurang Nöjet. Uppgifter om bråk i sällskapet.
00:15-tiden: Barchefen konverserar med "orolig" Tove i ca 10 minuter.
01.00: De tre kvinnorna lämnar Nöjet tillsammans. Enligt polisen går de norrut på Storgatan. Tove går med sin cykel. (Aftonbladet).
01:49: Pojkvännen ringer Tove. Inget i samtalet tyder på att något inte ska stå rätt till. (Polisen).

Runt 02:30: Ringer Tove pojkvännen och berättar att hon är på väg hem. (Tiden osäker/vag)
Runt 02:30: Ska ha varit två olika grannar som hört dunstar och slag som påmint om hammarslag. En av dom övervägde att ringa polisen och en var även uppe och knackade på utan att dörren öppnades (SR).
02:45: Åker de två MGM till McDonalds. (MGM har enligt uppgifter uppgett detta till polisen).
03-tiden: Enligt MGM: Tove cyklar hemåt. MGM beger sig till McDonalds.
03-tiden: Toves senaste position: någonstans runt Nydalarondellen efter klockan 03, från de som har henne på Snapchat. Obekräftat. Källa: Guapo625
03-tiden: Grannar vittnar om "tio ljud" från JJ:s lägenhet. "Lät som sparkar mot en vägg".
03-tiden: Polisen har uppgifter om att en granne har varit upp och knackat på i lägenheten för att man hört höga dunsar från lägenheten vid 03 på natten.

03-tiden: JJ ska ha fått skjuts till McDonalds runt 03:00 av en granne för att hämta mat och väl där gått fram till en bil och pratat med personerna innan hon åkte hemåt igen. (SR)
03-tiden: JJ ska ha setts strax efter 03 i MC-driven i en silvrig BMW. Manlig förare. (Obekräftat av Wattweke i tråden). Albi*s mor har en silvrig BMW 520i i sin ägo.
03:00-04.00: JJ ska ha setts lämna sitt hem för att möta någon. Toves mobil kvar i lägenheten.

Efter 03-tidenJJ återvänder hem tillsammans med grannen till lgh-huset. JJ tar upp en plastpåse från cykelkorgen på Toves cykel och tar med sig påsen upp. (Enligt vittnet, Aftonbladet).
03:50: Toves mobil är uppkopplad för sista gången mot masten vid höjderna vid Biltema
04-tidenVittne ser Toves cykel utanför JJ:s lägenhetshus (Aftonbladet). Vittnet är troligtvis grannen som körde JJ till McD under natten.

-------------------------------------------------------------------------------------

Sön 16 oktober: JJ är hemma hos sin far, H*dderödje 4 Nye. Mycket osäker uppgift, obekräftad.
Tidigt morgon Sön 16 oktober: Mycket obekräftade uppgifter om att JJ + MH ses i en bil vid Illharjen. Även uppgifter om att person ska ha sett JJ's pappa (eller någon mycket, mycket lik honom) i Illharjen.
Sön 16 oktober: Pojkvännen kontaktar en av misstänkta kvinnorna. Kvinnan säger till honom att de bråkat, men blivit sams igen. (Aftonbladet)
Sön 16 oktober: Vid 11-tiden: Toves anhöriga kontaktar polisen och anmäler henne försvunnen.
Sön 16 oktober: JJ ska ha setts inne på Dollar Store (Obekräftat och osäkert. 2 skribenter i tråden)

Mån 17 oktober: Polisen är i JJ:s lägenhet vid kl 10.30.
Mån 17 oktober: JJ hämtas av polis på hennes arbetsplats på en skola vid Ekenässjön.
Mån 17 oktober: Polis bärgar bil vid Ekenässjön
Mån 17 oktober: MGM grips och anhålls vid lunchtid

Ons 19 oktober: 09-tiden: Polishelikopter i skogarna mellan Vetlanda och Ekenässjön
Tors 20 oktober: MGM häktas
Mån 24 oktober: Utredningen tar ny riktning; ”särskild utredningsmetodik” riktad mot ”grova våldsbrott” påbörjas.
Mån 24 oktober: Kriminaltekniker genomsökte kvinnans lägenhet med hund

Någon som har något mer om rumänerna. Vilken firma dom jobbar för, arbetsplats, mm?
Citera
2022-10-28, 10:59
  #10658
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av modig39
En teori kan vara att denna ”Anna ” är denna mir*am. Hon har iaf gillat många av JJS bilder på Facebook . Så känner varann gör dem & hon gick till atack på expressen hur dem kunde tillåta allt som skrivs där .

Hittar inte videon längre, så dem har nog tagit bort den. Och denna "Anna", är säker på att det är Mirj*m (låter exakt som hennes röst) och hon gjorde sig privat på insta vilket hon inte var innan..
Citera
2022-10-28, 11:01
  #10659
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fredddan02
Hittar inte videon längre, så dem har nog tagit bort den. Och denna "Anna", är säker på att det är Mirj*m (låter exakt som hennes röst) och hon gjorde sig privat på insta vilket hon inte var innan..

Kan denna Mirjam veta mer än oss?
Vem fan är hon igentligen..
Citera
2022-10-28, 11:04
  #10660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svana
Kan denna Mirjam veta mer än oss?
Vem fan är hon igentligen..

Jag har inte hört något ont om henne. Vi har gemensamma bekanta/vänner. Kanske kan uppfattas som lite dryg och ha lite otur när hon formulerar sig ibland men inget mer än det.
Citera
2022-10-28, 11:11
  #10661
Medlem
[Strange Days]s avatar
En helt random grej som jag reagerade på när det gäller branden på Floragatan förra året...

JJ hade ju enligt sammanfattningen erkänt för en vän att det var hon som tände på.

I SVT:s artikel om branden på Floragatan så står det även nämnt att en annan brand uppstod utanför en lägenhetsdörr i ett flerfamiljshus på Stationsgatan i Vetlanda ett par timmar innan branden på Floragatan tycks ha startat.

Citat:
Ytterligare en brand

Tidigare under natten, vid 1.30-tiden, började det brinna i en lägenhetsdörr i ett flerfamiljshus på Stationsgatan i Vetlanda. Lägenhetsinnehavare upptäckte branden på utsidan av dörren och kunde själv släcka. En anmälan gällande mordbrand är upprättad, men polisen har i nuläget ingen misstänkt för den branden.

– Vi utreder bränderna separat, men vi tittar givetvis på om det kan finnas en koppling mellan bränderna, säger Dennis Johansson Strömberg, presstalesperson vid polisen.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jonkoping/obebodd-villa-totalforstord-i-brand-i-vetlanda

Vad är oddsen för att det skulle vara två helt vitt skilda personer som startat dessa bränder med bara några timmars mellanrum under samma natt i samma stad? Om JJs erkännande till sin vän stämmer, så torde det väl vara ganska sannolikt att hon även är ansvarig för att ha tänt på i huset på Stationsgatan.

Vetlanda är inte så stort, och pyromani är ett relativt ovanligt brott.

Har det avhandlats i tråden vem som bodde på Stationsgatan vid tidpunkten för branden, och i så fall vilken relation denna personen har med JJ?
__________________
Senast redigerad av [Strange Days] 2022-10-28 kl. 11:14.
Citera
2022-10-28, 11:12
  #10662
Medlem
Fick en fundering med tanke på detta som står med i Grevens sammanfattning.
"Initialt polisarbete:
17 oktober: Polisen är i JJ:s lägenhet vid kl 10.30.
17 oktober: MP inleder akut sökinsats 15:45"

Brukar det gå så fort från MP att det skickar ut en Akut sökinsats? Har MP fått uppgifter från polisen efter de har varit i JJs lägenhet att de behöver agera snabbt eller är det så det vanligtvis brukar fungera?
Citera
2022-10-28, 11:14
  #10663
Medlem
Ang MH och nyligen fått sitt körkort.

I hennes familjs ägor finns 3 fordon varav 1 Renault Clio sedan början av 2022. Möjligt kan vara till att övningsköra med.

Kan ju vara så att JJ, MH använde den. Det har ju mest varit fokus på JJs bil...

En tanke bara...
Citera
2022-10-28, 11:18
  #10664
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av [Strange Days]

Har det avhandlats i tråden vem som bodde på Stationsgatan vid tidpunkten för branden, och i så fall vilken relation denna personen har med JJ?

Jag tror snarare att det var branden på Stationsgatan som det syftades på att hon skulle vara inblandad i, inte den på Floragatan (som visserligen inte har fått någon lösning, den var som artikeln säger obebodd). Någon gång i tråden nämndes också en person som tidigare hade kommenterat på JJs sociala medier och det lät som de hade en relation, de var numera inte vänner där och han hade bott på Stationsgatan.
Citera
2022-10-28, 11:20
  #10665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oliver.Twist
Ang MH och nyligen fått sitt körkort.

I hennes familjs ägor finns 3 fordon varav 1 Renault Clio sedan början av 2022. Möjligt kan vara till att övningsköra med.

Kan ju vara så att JJ, MH använde den. Det har ju mest varit fokus på JJs bil...

En tanke bara...

Jag hade en fråga om M.H var nykterist. Stämmer detta är det konstigt att M.H inte körde denna kväll. Även till och från krogen.
Citera
2022-10-28, 11:22
  #10666
Medlem
[Strange Days]s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av belloq
Jag tror snarare att det var branden på Stationsgatan som det syftades på att hon skulle vara inblandad i, inte den på Floragatan (som visserligen inte har fått någon lösning, den var som artikeln säger obebodd). Någon gång i tråden nämndes också en person som tidigare hade kommenterat på JJs sociala medier och det lät som de hade en relation, de var numera inte vänner där och han hade bott på Stationsgatan.

Ahh då förstår jag, tack för klargörandet! Man kan ju dock ändå fråga sig om det inte är JJ som ligger bakom båda dessa bränder. Som sagt, Vetlanda är ju inte så stort och pyromaner är inte så vanligt förekommande i samhället i övrigt.
Citera
2022-10-28, 11:22
  #10667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Jag hade en fråga om M.H var nykterist. Stämmer detta är det konstigt att M.H inte körde denna kväll. Även till och från krogen.

Tror det är skrivet i tråden att MH drack och kunde bli känslosam "snefylla" och andra fick ta hand om henne...
Citera
2022-10-28, 11:23
  #10668
Medlem
borjeBandits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av modig39
Jag har jobbat på sjukhuset i Eksjö och har många samtal per dag till avdelningen där man beställer sängar ” transportör ” heter den avdelningen . Har aldrig sett TT där .
Hur länge jobbade hon på sjukhuset ?

Avdelningen heter inte ”transportör” men yrkesbenämningen gör det. De går under serviceenheten/närservice. Och är ingen avdelning.
Hon jobbade där en period under sommaren när hon flyttade hem från Linköping, skulle ha börjat där igen om någon/några veckor var tanken.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in