2022-10-26, 21:59
  #8689
Medlem
Om man tänker motiv
Kan TT vetat ngt hon inte borde veta och det gavs ”tillfälle” nu när hon var åter i byn o göra upp om detta/tysta ?
Man spekulerar ju såklart vari den ”gamla konflikten” låg i mellan tjejerna, och som gjorde att de skulle ses och ”bli sams” denna kväll
Citera
2022-10-26, 22:00
  #8690
Medlem
Jäklar vad den här tråden sticker iväg dygn för dygn.

GrevenFB - antar att det inte dykt upp tillräckligt mycket nytt för en ny sammanfattning (de har varit v ä l d i g t uppskattade so far).
Citera
2022-10-26, 22:00
  #8691
Medlem
Fibonaccitals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKTURA
Hear me out… i slutet av september 2022 försvann Kerstin Simone G (56) från Burgwedel. Trots att hon ännu inte hittats misstänker man en man från Warburg vid namn Robert E. Vilket är samma man som blev gripen i Ljungby (småland) idag. Troligtvis har han befunnit sig i Sverige ett tag. Han körde en silvrig Ford Focus och det är knappt 1,5h mellan orterna.
Jag vet att det kan vara långsökt men chansen finns att TT blev överfallen på väg hem från JJ och han borde vara intressant för utredningen.

Det var en intressant twist på det hela.

17-åriga Mattias i Ljungby/Hjortsberg försvunnen utan jacka sedan natten (2020-12-05)
(FB) 17-åriga Mattias i Ljungby/Hjortsberg försvunnen utan jacka sedan natten (2020-12-05)

För att inte snacka om en annan tysk
Arbogamorden 2008
https://sv.wikipedia.org/wiki/Arbogamorden_2008

Tyskan Christine Schürrer häktades den 20 mars som skäligen misstänkt för morden på barnen och mordförsök på kvinnan och greps senare i Tyskland.
Citera
2022-10-26, 22:00
  #8692
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kompiz1
Blurra namn

Varför måste man blurra namn?
Citera
2022-10-26, 22:00
  #8693
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Om den varit kopplat till nåt annat Wi-Finvet jag inte. Sen talas det om ”Biltema-masten” i media men den kan ju täcka lgh.

Nu vet jag att masten vid biltema täcker stora delar av norra Vetlanda. Men kan man se om det är en annan mast som täcker området där cykeln hittades? Om polisen har eller hittar T s telefon borde dom kunna se se om den följde med till platsen cykeln står.
Citera
2022-10-26, 22:00
  #8694
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av OY
J.J. har antagligen klantat sig och fört fram förklaringar på två skilda frågor som inte rimmar särskilt bra.

Att T.T. cyklat hem 02:30 förklarar varför J.J. inte vet vad som hänt T.T.

Att J.J. tog med sig påsen från cykeln förklarar varför T.T. påse fanns i J.J. bostad.

Det finns anledning till att J.J. är misstänkt för brott.

Nytt om påse, vad var det i den då?
Citera
2022-10-26, 22:01
  #8695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sneakygirl
Har missat denna uppgiften. Vart framgår det om att en granne sett JJ tagit med den? Finns det någon länk?

Expressen men den är låst artikel. Men förmodligen har greven uppdaterat sammanfattningen med infon som stod i artikeln. Sida 1 inlägg 1
Citera
2022-10-26, 22:03
  #8696
Medlem
SayWhatAgains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VPS
Avspärrningen på vägen mot Hadderödje i fredags nära JJs pappas gård, är det någon som hört något mer om det?
Bra fråga! Med tanke på nyhetstorkan så tror jag inte det kom fram så värst mycket.
Ligger nära till hands att man fokuserade där efter uppgifterna om att IJ,JJ och MH (eventuellt) har synts till i en bil vid Illharjens naturreservat.

Nån som vet om det har varit husrannsakan i MHs hem?
Citera
2022-10-26, 22:04
  #8697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av [Strange Days]
Om JJ är MENSA-smart
Det är hon inte. Klassens grupp hette "Mensas medlemmar" på skoj.
https://www.instagram.com/tv/CPteO_DHqNl/
__________________
Senast redigerad av johann78 2022-10-26 kl. 22:27.
Citera
2022-10-26, 22:04
  #8698
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Hur vet du att de inte hittat blodspår?
Det vet jag naturligtvis inte 😊 men tänker att det isåfall blivit annat än människorov och säkerligen hade stått i tidningen
Citera
2022-10-26, 22:07
  #8699
Medlem
Matamatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bexj1
Varför måste man blurra namn?
Läs reglerna.
Citera
2022-10-26, 22:09
  #8700
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BillClintonsCigarr
Tvärtom så tjänar polisen nog mer på att han får vara ute i det fria just nu medans de har koll på hans kommunikationer och rörelser. Kan vara så att han får för sig att flytta liket och på så sätt leder polisen till henne.
Annars är ju normalt en stark anledning till häktning just att en misstänkt inte ska kunna förstöra bevis eller kommunicera med andra. Polisen har ju uttryckligen sagt att det är därför de två MGM sitter häktade. Märkligt om man skulle resonera helt annorlunda med en tredje misstänkt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in