Citat:
Ursprungligen postat av
Tammer
Det har de, skillnaden ligger i omvärlden reaktioner. Jag minns inte att USA utsattes för samma kritik som Ryssland får utstå idag. Inga bojkotter, inga handelsblockader, inga sanktionspaket. Ingen irakisk "Zelensky" som för stå och gråta ut i TV över hela världen, inga vapen som skickades till Irak för att försvara sig mot USA.
Du gör den stora tankevurpan att du också jämför Irak med Ukraina. Det var inte någon som stödde Saddam eller hans regim och han hade inga vänner eller allierade så det där är ju bara tramsigt.
Saddam gasade ihjäl barn och protesterna då var ju inte till stöd för Irak, utan mot att USA hittade på och fabricerade skäl (precis som Putin idag gör) för att attackera ett annat land och att det struntade i internationell rätt.
Och om du var vuxen då så vet du också att det var den republikanska maffian i USA med Bush Sr och Cheney och Rumsfeld som låg bakom hela den cirkusen och ingen annan.
Sadam var mer som en pedofil. Det var inte någon som hade några sympatier för honom, men när US och UK ville lyncha honom på stora torget var det många som sa att det inte var ok och det var massiva protester. Protesterna och kritiken var alltså - Visst! Gubben är en pedo och förtjänar att sitta inne resten av livet men det är inte heller rätt att stena honom på torget.
Det är en jävla skillnad mot vad som hänt i Ukraina.