2022-10-26, 19:12
  #8365
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Håller med om att det var mycket ny info från vännen Anna.



Enligt artikeln är det Annas bästa vän som de gick hem till. Detta innebär som jag läser det att det måste vara JJ som Anna syftar på?

Ja de är de ju då
Citera
2022-10-26, 19:14
  #8366
Medlem
Kan detta va en av de taggade på MHs insta? Louis* St**n?
Citera
2022-10-26, 19:14
  #8367
Medlem
notknapparens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Avel
Loggar man in med administratörsrättigheter i routern så kan man även i enkla routrar se vilken enhet som varit uppkopplad mot Wi-Fi. Antingen så står det t.ex ”Toves mobil” eller så syns en logg med s k MAC-adresser. Ett unikt nummer för enheten. Av MAC-adressen så kan man ofta utläsa av prefixet om det är t.ex tillverkare Apple eller Samsung eller annan.

Sen så kan polisen ta hjälp av den fösvunnas familj för att reda ut om de har appar som håller koll på henne. Nu är det inte lika vanligt för utflyttade ungdomar men värt en chans. Hitta min enhet eller Hitta iPhone osv.

Även den vägen så kan man se i t.ex ett Google-konto om de har åtkomst positioner. Främst då om hon använder en Android-mobil. Alltså en med Googles operstivsystem som används i t.ex Samsung.

Har polisen mot förmodan hennes mobil så kan de på alla tänkbara sätt försöka tömna den på data. Då även evtl GPS-positioner.

Google läser även av alla Wi-Fi där man rör sig. På så sätt behöver de inte helt förlita sig på GPS när de skapar Googles tidslinje på Android-mobiler.

Tidslinjen loggar var du rör dig och markerar också i tidslinjen om du cyklar eller åker bil. Google uppfattar m h a mobilens olika ”sensorer” hur du färdas.

Ett roligt exempel är att Google känner av om du åker motorcykel. Då m h a gyrot i mobilen som känner av att du lutar i kurvor

Så om polisen kommer åt tjejernas Google tidslinje (förutsätter Android då) eller andra appar så kan de alltså inte bara se var de varit utan hur de färdats med vilket färdmedel i bästa fall.

Är MGM oskyldiga så låter de såklart polisen tömma mobilerna nåt annat vore ju märkligt beteende.

Så lite grovt om internet.

Sen finns ju ”mobilmaster” då.
Där vet ju opereratören t.ex Telia om att du använt masterna och förser polisen med dessa underlag. Tidsstämplar, vilka ”antenner” osv.

Antennerna sänder i stora master ofta i tre riktningar. Egentligen tre antenner som då på en karta skulle se ut som de sänder i tre tårtbitar ut från masten.

Så då får polisen kännedom om i vilken riktning antennen sänder som personen kopplade upp mot.

Det finns inget som heter pejling egentligen inom detta område utan det är masttömning man menar. SMS syns och även att man haft ”mobilt internet”.
Så masttömningen kan ge en fingervisning om riktning då.

Men här måste man hålla på att mäta och helst ha personens mobil att jämföra med osv.

Bäst moment får ju en masttömning nör någon säger sig att vara i Vetlanda men kopplar upp mitt i natten på en ”mast” i Eksjö…
Eller att man har raderat ett samtal i sin samtalslista till brottsoffret i tron att det inte ska synas och sen syns samtalet i masttömningen.

Men även masttömningen är lite bra då när det gäller att fastställa var en person varit.

Finns säkert fler exempel på hur polisen kan jobba men i stora drag ser det ut som ovan.

Jag bara älskar hur du förklarar allt så det låter så lätt!
Man kan ju nästan tro att man förstår allt, haha.

Nu får vi hoppas att det är på det här viset tjejerna (om de är skyldiga förstås) trasslar in sig.
Citera
2022-10-26, 19:17
  #8368
Medlem
Marie-Antoinettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stablemaster
Mycket intressant observation kring MGMs pappa.

Kollar man in på: https://www.eman.se/sv/atgardsarbete/rapporter/
så är den enda PDF-filen man inte kommer åt: Åtgärdsplan Emån Illharjen 120301.pdf

Felmeddelandet blir: HTTP Error 404.0 - Not Found
The resource you are looking for has been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Det verkar vara flera år gammalt men som verksamhetschef och möjligtvis MGM kan det kanske ge ledtrådar på eventuella gömställen för en eventuell kropp? Dvs där man byggt/renoverat kring Illharjen. I de andra PDF-bilagorna har man utförligt tagit bilder på de arbeten man utfört.

Hoppas att polisen undersöker JJ's pappas arbete och tillhörande dokument/projekt kring Illharjen den senaste tiden.


Välkommen till Flashback!

Citat:
Ursprungligen postat av belloq
Bifrost har ett långt hyreskontrakt. Fram till tidigare i år var det kommunen som ägde byggnaden, sedan köptes den av en lokal företagare som heter Carl Holmberg.


Kanske du vet något om det Stablemaster postat?
Citera
2022-10-26, 19:18
  #8369
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stablemaster
Misstänker att det är någon nära vän till JJ

Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Håller med om att det var mycket ny info från vännen Anna.



Enligt artikeln är det Annas bästa vän som de gick hem till. Detta innebär som jag läser det att det måste vara JJ som Anna syftar på?

Måste vara det eftersom J fyller år nästa vecka och det står att dom planerat att fira henne på kryssning, och inte avbokat resan än.
Citera
2022-10-26, 19:18
  #8370
Medlem
https://www.ifiske.se/fiske-i-vetlanda-kommun.htm

Har alla dessa vattendrag letats igenom?
Citera
2022-10-26, 19:18
  #8371
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stillsodark
Precis. Alla tycker att häktet med restriktioner bryter ner vem som helst. Visst jag säger inte emot att man lätt kan bli knäckt av det. Men alternativet... Livstids fängelse hade ju fått mig att neka så länge jag orkade...
Tja jag tror inte man skall förminska att många erkänner för att äntligen lätta sitt samvete och slippa den fruktansvärda press som det innebär att hålla allt inom sig.
Citera
2022-10-26, 19:19
  #8372
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pullarn69
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/abbmza/vannen-till-haktade-kvinnorna-i-vetlanda-oskyldiga


MASSOR NY INFO
Citat:
Det känns som att det lika gärna hade kunnat vara jag som suttit häktad nu.

Trodde hela tiden hon menade att det kunde varit hon som var försvunnen, men nej allt handlar om hennes oskyldiga små kompisar. Det är ju så synd om de.. Precis allt är om hur synd det är om de. De kan ju inte bo kvar och oj oj oj. Inte ett ord om Tove.

Fyfan vilket vider. Vem är denna 'Anna'?

Lycka till med kryssningen med JJ/MH till helgen, 'Anna'.
Citera
2022-10-26, 19:21
  #8373
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mothbreeder
Trodde hela tiden hon menade att det kunde varit hon som var försvunnen, men nej allt handlar om hennes oskyldiga små kompisar. Det är ju så synd om de.. Precis allt är om hur synd det är om de. De kan ju inte bo kvar och oj oj oj. Inte ett ord om Tove.

Fyfan vilket vider. Vem är denna 'Anna'?

Lycka till med kryssningen med JJ/MH till helgen, 'Anna'.

Ja patetiskt, de sitter häktade av en anledning
Citera
2022-10-26, 19:21
  #8374
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A.Stalker
Måste vara det eftersom J fyller år nästa vecka och det står att dom planerat att fira henne på kryssning, och inte avbokat resan än.
Just det. Hon beskriver henne verkligen som världens bästa och ärligaste. Detta är helt motsatt vad som framkommit i denna tråden. Hon har ju rätt att det svartmålas
Citera
2022-10-26, 19:21
  #8375
Medlem
Problematiskt att ”Anna” främst tänker att det är synd om dom misstänkta som förmodligen inte kommer att kunna bo kvar i Vetlanda om dom släpps ur häkte?
För i helvete en ung kvinna är borta sen snart två veckor, det bekymrar henne inte nämnvärt?
Citera
2022-10-26, 19:21
  #8376
Medlem
IamSosas avatar
Var det bara jag som reagerade på att mycket av fokuset låg på att känna sorg över JJ och MH som sitter häktade snarare än det fruktansvärda att en tjej är SPÅRLÖST försvunnen?

Fick en dålig känsla av det om jag ska vara ärlig. ”Det hade lika gärna kunnat vara jag som var häktad” ja fast nej inte riktigt va? Hört om bevis? ”Stackars dem, de kommer ju behöva flytta efter allt detta.”

näe ”Anna” nu fokuserar du på helt fel saker här. Usch
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in