2022-10-23, 17:14
  #246613
Medlem
Madagascars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
På södra stranden? Det var från staden Cherson jag menade att dom evakueras.
Följ bakåt. Det är framförallt södra stranden som blir översvämmad om de spränger dammen.
Citera
2022-10-23, 17:14
  #246614
Medlem
Duerfs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av slö
Och här är Alexander Stubb kritik av mersheimers teori, (han är ju inte ensam, mershaimer cherrypickar så hårt så det är helt bissart, gubben måste drabbats av ålderskrämpor).
https://www.youtube.com/watch?v=vlB-pRqdyBg&ab_channel=STGTV


För du är väll inte så korkad och efterbliven så att du i din okunnighet låter andra människor formulera dina tankar och åsikter åt dig....

Jag uppskattar även Vlad Vexlers (politisk filosof, uppvuxen i Ryssland) kritik av Mearsheimers teori.

https://www.youtube.com/watch?v=iBngLoLceI0
Citera
2022-10-23, 17:17
  #246615
Medlem
Norrbagg79s avatar
Alla dessa filmar med droppade granater, både på rysser men också ukrainer.. Varför i h.. sätter man inte upp nåt nät eller annat skydd över sina skyttgraver och fordon?
Citera
2022-10-23, 17:19
  #246616
Medlem
Sgt.Blands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Följ bakåt. Det är framförallt södra stranden som blir översvämmad om de spränger dammen.
Ja så är det. Enligt vad jag har kunnat läsa mig till så blir det mest civila som drabbas av översvämningarna.

https://twitter.com/Feher_Junior/status/1584197903332933634
Citera
2022-10-23, 17:20
  #246617
Medlem
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Bra att du informerar oss om att Ryssland är en fiende till hela Europa. Vissa tvivlar på det, men du hjälper dem att förstå.
Fast det stämmer inte att de är fiende till hela Europa. Det är bara att se till vad Putin själv sa i sitt tal helt nyligen:
Citat:
Let me repeat that the dictatorship of the Western elites targets all societies, including the citizens of Western countries themselves. This is a challenge for us all. This complete renunciation of what it means to be human, the overthrow of faith and traditional values, and the suppression of freedom are coming to resemble the reverse of religion – pure Satanism. Exposing false messiahs, Jesus Christ preached in the Sermon on the Mount: “By their fruit, ye shall know them.” These poisonous fruits are already obvious to people, not only in our country but in all countries, including many people in the West itself.
https://www.veteranstoday.com/2022/10/20/putin-speech/

Det räcker med detta för att sätta saken i perspektiv:
Citat:
@Bahiamannen
Folkets röst i Frankrike 🇫🇷
”Hur många vill fortsätta sända vapen till Ukraina?”
https://www.twitter.com/Bahiamannen/status/1582535328853696513?cxt=HHwWgoCljeffpfYrAAAA

Rätt svar är dryga 25%, vilket gör att ni som vill ha krig mot Ryssland för att de är "orcher" till en minoritet. Bara ta ditt "fiende till hela Europa" och dra nåt gammalt över dig.
Citat:
French en masse warn Ursula von der Leyen: "Ursula shut up!" Europeans don't want to starve and freeze for Zelensky. The EU must be dissolved.
https://twitter.com/RadioGenova/status/1583829426013638657?cxt=HHwWgsDUpZae8vorAAAA
Citera
2022-10-23, 17:20
  #246618
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonjonesHW
Jag håller inte med. Ukraina borde va en "neutral buffer state" mellan Nato och Ryssland. Ukraina hade förut i sina lagar att dom inte kommer gå med i Nato eller EU men Porosjenko (pro väst installerad president) ändrade det och eskalerade allt.

Tycker du att det var underligt att Ukraina sökte sig mot Nato under porosjenko då Ryssland invaderat Krim? Ja det hände innan porosjenko var president.

Hittade inget om att Ukraina haft en lag som förbjöd dem att få med i eu eller Nato. 2008 så började dom så smått processen vilket Yanukovich stängde ner 2010.

Ryssland har ju dessutom sagt att dom inte längre bryr sig om Ukraina lovar att inte gå med i Nato. Ukraina sa tidigt under fredförhandlingarna att dom var villiga att stänga dörren till Nato samt bli neutrala om dom fick säkerhetsgarantier. Ryssland sa nej.
Citera
2022-10-23, 17:25
  #246619
Medlem
leachs avatar
Kuleba utalar sig om ryssens lögner.

ТРУХА⚡️English Retweeted
Dmytro Kuleba
@DmytroKuleba

Ukraine government official
Russian lies about Ukraine allegedly planning to use a ‘dirty bomb’ are as absurd as they are dangerous. Firstly, Ukraine is a committed NPT member: we neither have any ‘dirty bombs’, nor plan to acquire any. Secondly, Russians often accuse others of what they plan themselves.
https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1584201364259115008
Citera
2022-10-23, 17:25
  #246620
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Det viktigaste för mig är att EU och NATO ska få en rejäl knäpp på näsan och tvingas ner från sina höga hästar, sina anspråk på att vara grindvakter för det Goda, Sanna och Rätta här i världen. NATO är som allians till större delen styrt från Washington och mer eller mindre dolda makthavare bakom Vita huset (t ex den amerikanska militärindustrin och finansbranschen). NATO:s målsättningar handlar inte primärt om att "skydda demokratin i världen" utan ofta mer om att skydda USA:s geopolitiska och kommersiella intressen.

EU och dess kommission av pösmunkar med allierade runt om i medlemsländernas regeringar försöker ta sig upp till rollen som en geopolitisk storspelare, men politiskt sett är man ofta ändå en förlängd arm för USA, USAs slottsfogde i Europa. Eftersom man inte har någon egen "EU-armé" och de flesta EU-länder också är medlemmar i NATO, så betyder det att man är militärt och strategiskt uppbundna till USA och ofta måste springa Washingtons ärenden, gå i takt med pappa USA. Men det är Europa som får betala, både i reda pengar och med politiska problem. Det här är inte hållbart i längden, både EU och NATO behöver skruva ner en del av sina himlastormande ambitioner (och dessutom sluta låtsas att de vore nån sorts tvillingar till FN och dess normer).

Eftersom EU (på USA:s befallning, mer eller mindre) har gjort kabinettsfråga av att Ukraina inte ska behöva avstå en tum av sitt territorium vid en fred med Ryssland, inte heller göra några andra eftergifter, så vore det utmärkt om kriget ledde till att Ukraina måste ge upp Krim och Donbass och förbinda sig att inte gå med i NATO. Det finns goda skäl för dessa eftergifter i alla fall, men de skulle också demonstrera att USA och EU inte ensidigt kan diktera vad som gäller och inte gäller i omvärlden.

EU.s kvasifederalistiska "United States of Europe"-inriktning de senaste tjugofem åren är en omöjlig börda för Europas länder och folk, den är svindyr och saknar helt demokratisk legitimitet. Det EU många av oss röstade ja till 1995 var mer tänkt som ett Super-EFTA, en paraplyorganisation för europeiska samarbeten kring handel, brottsbekämpning och annat, inte en federal superstat.


Varför ska Ukraina behöva avstå något alls? Hur gynnar set dig?
Varför är det sä viktigt för just sig?
Citera
2022-10-23, 17:27
  #246621
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Regeringen avgick före: https://www.theguardian.com/world/2014/jan/28/ukraine-resignation-pm-protest-laws . (28 januari). Det var upp till presidenten att tillsätta en ny regering. Dvs Ukraina hade en annan form av representativ demokrati än vad vi har i Sverige vid den tidpunkten.

Det var så man gjorde enligt den demokratiska konstitution som Ukraina opererade under. Dvs Ukraina hade en annan form av representativ demokrati än vad vi har i Sverige vid den tidpunkten.

Presidenten jagades iväg av icke-demokratiska element: https://carnegiemoscow.org/commentary/59172 . Man kan inte kalla dem för "befolkningen", det var en arg och våldsam minoritet i Kiev som gjorde detta - med många högerextremister.

Parlamentet, inklusive oppositionen, hade kommit överens om en deal som inte inkluderade Yanukovichs bortjagande : https://en.wikipedia.org/wiki/Agreement_on_settlement_of_political_crisis_in_Ukr aine

"The Agreement on settlement of political crisis in Ukraine are the documents, signed on 21 February 2014 by the President of Ukraine Viktor Yanukovych and the leaders of the parliamentary opposition under the mediation of the European Union and Russia. "

När presidenten var bortjagad, vägrade avgå och parlamentet säkert inte kunde kontrollera "de revolutionära" så valde man att avsätta Yanukovich. Notera att parlamentet alltså gick mot sin egen plan*.

Om parlamentet hade rätt eller inte till detta kan diskuteras. Han blev varken avsatt för att han var korrupt eller för att han var ansvarig för brutaliteten hos hans säkerhetsstyrkor. De definierade det som att han avgått för att han flytt, det var anledningen. Här är en utläggning i just denna del av Euromaidan: https://www.ponarseurasia.org/was-yanukovych-s-removal-constitutional/

* = Det skulle vara intressant att veta mer om hur många som blev utsatta för hot om våld, blev mutade eller gjorde analysen att om de inte röstade för att ta bort Yanukovich så skulle det bli våld mot dem. Jag tror ärligt talat själv (men det är ren spekulation) att situationen var så komplicerad att de flesta inte helt förstod de legala eller realpolitiska konsekvenserna, men de var tvungna att agera.

Nu har du läst för mycket igen du inte förstår.

Men som du själv skriver var det inte en statskupp som avsatte regeringen.

Sen din spekulation om hot om våld får stå för dig, inte mycket som stöder det förutom Kremls påståenden.

Lär dig läsa det du själv skriver.
Citera
2022-10-23, 17:27
  #246622
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Fast det stämmer inte att de är fiende till hela Europa. Det är bara att se till vad Putin själv sa i sitt tal helt nyligen:

https://www.veteranstoday.com/2022/10/20/putin-speech/

Det räcker med detta för att sätta saken i perspektiv:

https://www.twitter.com/Bahiamannen/status/1582535328853696513?cxt=HHwWgoCljeffpfYrAAAA

Rätt svar är dryga 25%, vilket gör att ni som vill ha krig mot Ryssland för att de är "orcher" till en minoritet. Bara ta ditt "fiende till hela Europa" och dra nåt gammalt över dig.

https://twitter.com/RadioGenova/status/1583829426013638657?cxt=HHwWgsDUpZae8vorAAAA

Så du menar att ryssarna inte vill ha krig? Putin och hans orcher vill va fred va? Är det vad du menar?
Citera
2022-10-23, 17:28
  #246623
Medlem
jonjonesHWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LortJohan
Tycker du att det var underligt att Ukraina sökte sig mot Nato under porosjenko då Ryssland invaderat Krim? Ja det hände innan porosjenko var president.

Hittade inget om att Ukraina haft en lag som förbjöd dem att få med i eu eller Nato. 2008 så började dom så smått processen vilket Yanukovich stängde ner 2010.

Ryssland har ju dessutom sagt att dom inte längre bryr sig om Ukraina lovar att inte gå med i Nato. Ukraina sa tidigt under fredförhandlingarna att dom var villiga att stänga dörren till Nato samt bli neutrala om dom fick säkerhetsgarantier. Ryssland sa nej.
Ja de är konstigt för länder med "disputed territories" kan inte gå med i Nato. Alltså Krim. Ännu ett bevis på intelligensen hos Ukrainska ledningen.
Citera
2022-10-23, 17:29
  #246624
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Fast det stämmer inte att de är fiende till hela Europa. Det är bara att se till vad Putin själv sa i sitt tal helt nyligen:

https://www.veteranstoday.com/2022/10/20/putin-speech/

Det räcker med detta för att sätta saken i perspektiv:

https://www.twitter.com/Bahiamannen/status/1582535328853696513?cxt=HHwWgoCljeffpfYrAAAA

Rätt svar är dryga 25%, vilket gör att ni som vill ha krig mot Ryssland för att de är "orcher" till en minoritet. Bara ta ditt "fiende till hela Europa" och dra nåt gammalt över dig.

https://twitter.com/RadioGenova/status/1583829426013638657?cxt=HHwWgsDUpZae8vorAAAA

Twitter är inte till för barn.(under 13....)

här kan du läsa officellt ställningstagande.

https://www.diplomatie.gouv.fr/en/country-files/ukraine/situation-in-ukraine-what-is/
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in