2022-10-23, 01:48
  #246277
Medlem
BenfriFalafels avatar
Nu flyr ryssarna Kherson också.

Ser fram emot att få höra hur det låter i Skabbevas propagandastudio de kommande dagarna.
Citera
2022-10-23, 02:01
  #246278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Backan52
Om inte Ukraina lyckas eliminera det ryska hotet och kasta ut dom och ryssarna inte slutar attackera civil infrastruktur för att skapa enorma flyktingströmmar till Västeuropa. Det är ju den senaste våta drömmen bland ryssarna. Då kvarstår ett antal alternativ för ryssarna.
Jag tror inte att Ryssland siktar på att skapa flyktingströmmar och jag tror inte de medvetet skjuter på civila mål. Du slösar inte ammunition på civila. Det säger sig själv. Det gäller både ukrainare och ryssar. Det framgår också i fältmanualen. Gjorde du inte lumpen?

Citat:
1. Det vettigaste. Ryssarna själva lyckas till slut inse att dom har att göra med en komplett dåre och avsätter Putin och hans medlöpare och ställer dom inför skranket som dom krigsbrottslingar dom är.
Putin har ett massivt stöd i Ryssland och de som finns bakom honom är betydligt mer hårdföra. Putin är en "centrist" i Ryssland. Du kanske känner till att United Russia är ett "mittenparti" i Duman medan resterande består av kommunister som vill återskapa Sovjetunionen och högerradikaler som vill återskapa Tsarryssland. Försvinner Putin kommer någon betydligt värre till makten. Till och med Anne Applebaum har skrivit detta.

Citat:
2. Putin får ett ultimatum från västvärlden att nu är detta inte acceptabelt längre. Och att han avslutar alla krigshandlingar och överlämnar sig till Haag där han får umgås med sina serbiska polare i fängelset.
Vad skulle det vara för ultimatum? Om inte Ryssland lämnar ut Putin så kommer NATO invadera Ryssland? Det leder onekligen till tredje världskriget och kärnvapenkrig. Lek litet med verktyget nedan så förstår du konsekvenserna av ett krig med Ryssland.

https://nuclearsecrecy.com/nukemap/

Citat:
3. Putin har fortfarande inte fattat att dom inte är en supermakt, för att hjälpa honom på traven skickar USA/ NATO in ett antal kryssningsrobotar som spränger Putins och hans polares bladguldsdekorerade datjor i luften.
Putin har sagt att Ryssland inte är en supermakt vid många tillfällen. Detta sägs 2019;

Citat:
Russia does not intend to impose its influence over other states, striving for a superpower status, Russian President Vladimir Putin told reporters following his annual televised Q&A session.

https://tass.com/politics/1064861
Putin har sagt liknande saker till CNN där han förklarar att Ryssland inte är i närheten lika starkt som Sovjetunionen eller för den delen USA. Om USA/NATO skjuter kryssningsrobotar mot Putin och hans administration är det en krigsförklaring och det kommer leda till tredje världskriget. Vidare kommer dessa missiler synas på rysk A-135 radar.

http://www.military-today.com/missiles/a135.htm

Det finns bara tre länder med sådana system. Det är USA, Ryssland och Kina. Jag har för mig att Storbritannien och Frankrike har mindre system. Ryssland kommer se missilerna och svara omedelbart. Sedan har du tredje världskriget framför dig med stor risk för kärnvapenkrig. Notera att jag inte har några problem med tredje världskrig eller kärnvapenkrig. De flesta av de mest pro-ukrainska användarna i tråden är livrädda att förlora sina egna liv. Är man inte villig att uppoffra sig själv och planeten över Ukraina kanske man bör ta det lugnt med krigshetsen.

Citat:
4. Västvärlden sätter full fart på vapenleveranserna till Ukraina med senaste vapnen, däribland long range missiler som har räckvidd som slår ut mål långt in i Ryssland. Då tror jag att Putins hockeymatch är över så att han har tid för fredsförhandlingar, om han hinner vill säga, i det fallet lär nog en kula förekomma honom.
Jag har förespråkat mer vapenleveranser många gånger i tråden men detta betraktas tyvärr som om man är pro-rysk. Till exempel skulle ukrainsk infrastruktur ha skyddats om USA och EU skickat MIM-104 Patriot från första stund men det gjordes inte. Jag tror det är kontra-produktivt att anklaga folk för vara "pro-ryska" för att de pekar på uppenbara problem. Det stora problemet är att Ukraina inte fått relevanta vapensystem. Det är förövrigt intressant det där med räckvidd. Ryssarna har hävdat att de ska försvara annekterade territorium som om det vore en attack på Ryssland. Ukraina har inte respekterat detta och Ryssland har inte gjort något åt saken. Även om nu Ryssland har mobiliserat fler soldater så tyder det på att Ryssland antingen inte kan eller vill slå tillbaka. Vi får se vad som sker i veckan. I och med bombningarna av det ukrainska elnätet ser det ut som om Ryssland har skruvat upp temperaturen något.

Citat:
Ursprungligen postat av NisseD
Ptja, de som skrivs där är ju sant, till skillnad från diktatur-propagandan.
Väst har levererat exakt vad Ulrika behövdt under hela kriget. NLAW/Javelin för att stoppa de initiala attackerna där Ryssland bara rullade in med tanks. Modernt Luftvärn för att stoppa ryskt flyg över Ukraina. Harm för att slå ut rysk radar så de inte kan försvara sig mot angrepp eller använda artilleri-radar. Bättre långräckviddigt artilleri med granater med större precision. Och Himars för att slå ut logistik/depåer. Kommer säkert snart nya saker som skjuter ner de här iranska drönarna också, så var det problemet också eliminerat. Väst är helt enkelt bättre. På allt. Det tar bara tid att slå ut all skit som Ryssland har.
Eftersom du har koll. Varför skickas inte MIM-104 Patriot?

Citat:
Ursprungligen postat av Mustalainen77
Det finns två typer av anti-ryssar som det kryllar av i denna tråd. Först så har vi MSB-trollen som har sin agenda och sedan har vi de nyttiga idioterna. Dit hör du. Inte ens ett MSB-troll skulle komma på att skriva något så dumt. Du har HÖRT att de beter sig svinigt på turistställen? Du har tydligen aldrig träffat något livs levande ryss. Du vet säkert ingenting om deras historia eller kultur. Du har bara ett uråldrigt svensk hat mot ryssar som till en liten del är historiskt förklarligt men till större delen är obefogat. Sådana som dig är det som rappakaljan i msm riktar sig till. Du sväljer vad som helst med hull och hår. Du har 0 koll.
Paul Craig Roberts påpekade något i början av kriget. Han menade att Ryssland måste vinna propagandakriget och Ryssland förlorar uppenbarligen det kriget. För att vinna propagandakriget måste du snabbt vinna kriget i Ukraina och det har inte Ryssland gjort. Det har resulterat i att en massa dravel sprids om Ryssland som sedan reproduceras och förvrids i den här tråden. Visst - du vinner krig med vapen men det är inte allt. Du måste även vinna propagandakriget. Jag tror det är en viktig lärdom från Paul Craig Roberts.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2022-10-23 kl. 02:21.
Citera
2022-10-23, 02:16
  #246279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Hela du är en false flag.

Du dyker upp i tråden ibland med helt sinnessjuka (hemsnickrade?) påståenden och ger aldrig någon riktig / trovärdig källa till smörjan du vräker ur dig. Antagligen eftersom att du skäms över dina ryska Telegram-källor och vet att INGEN tar dem på allvar.

Det är lönlöst att länka källa. Jag har gjort det förr, det accepteras inte om det på nåt vis får Ukraina att framstå i dåliga dager. Jag har gett upp.
Citera
2022-10-23, 02:17
  #246280
Medlem
I detta läge, när ryska regimen anfaller och begår så många krigsbrott, är det inte dags att
Västvärlden kraftfullt markerar mot barbariet?
Några starka attacker och sedan ett hot om mer kraftfullt ingripande. Så får man se.
I värsta fall angrepp mot Svarta havsflottan, Murmanskflottan samt andra lämpliga mål.
Bomber och granater så att fartygsspillrorna flyger all världens väg.
Ryssland kommer garanterat att ge upp.
Citera
2022-10-23, 02:18
  #246281
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av knivhippie
Amerikanska soldater nu utplacerade i aktiv stridsberedskap vid gränsen till Ukraina! Enligt inslaget är detta första gången det händer sedan ww2.. De är redo att gå i ikväll om det är så, säger de i inslaget.
https://t.me/pilotblog/1276

Det verkar ju faktiskt som att det lutar åt det hållet. Detta dök upp ikväll:

US Army may intervene in war in Ukraine - US general and former CIA director David Petraeus

"A multinational contingent led by the United States could intervene in the war on the territory of Ukraine, says US General and former CIA director David Petraeus. He stated this in an interview with the French edition of Lexpress .

Petraeus noted that this could happen if Russia takes "shocking and terrible" steps:

I think that Russia could take actions in Ukraine that would be so shocking and so horrific that the United States and other countries might react in one way or another, but as a multinational force led by the United States, not as a NATO force."


https://en.socportal.info/en/news/armiya-ssha-mozhet-vmeshat-v-voinu-v-ukraine-general-ssha/
Citera
2022-10-23, 02:20
  #246282
Medlem
Kolla twitter-kontot UKR-report. Nato ska ha ”nuclear planning meeting” ni får själva avgöra om det är trovärdigt men jag tror på det till 100%.
Citera
2022-10-23, 02:22
  #246283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Det verkar ju faktiskt som att det lutar åt det hållet. Detta dök upp ikväll:

US Army may intervene in war in Ukraine - US general and former CIA director David Petraeus

"A multinational contingent led by the United States could intervene in the war on the territory of Ukraine, says US General and former CIA director David Petraeus. He stated this in an interview with the French edition of Lexpress .

Petraeus noted that this could happen if Russia takes "shocking and terrible" steps:

I think that Russia could take actions in Ukraine that would be so shocking and so horrific that the United States and other countries might react in one way or another, but as a multinational force led by the United States, not as a NATO force."


https://en.socportal.info/en/news/armiya-ssha-mozhet-vmeshat-v-voinu-v-ukraine-general-ssha/

Ok, hoppas usa går in nu. Usa måste sättas ner på jorden och det är Ryssland som är det enda landet som kan göra det
Citera
2022-10-23, 02:22
  #246284
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Kolla twitter-kontot UKR-report. Nato ska ha ”nuclear planning meeting” ni får själva avgöra om det är trovärdigt men jag tror på det till 100%.
Ja, det finns viss rapportering som tyder på att västvärlden har tröttnat och tänker sätta ner storfoten på lilla Ivan. Förhoppningsvis har Washington synat Putins bluffpoker och förbereder sig på att förinta den ryska terrorstaten.

Mycket bra.

Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Ok, hoppas usa går in nu. Usa måste sättas ner på jorden och det är Ryssland som är det enda landet som kan göra det
Ryssland kan inte ens ta Norge i sin nuvarande militära form. De skandinaviska länderna skulle på egen hand kunna invadera ditt efterblivna skitland och sparka röv hela vägen till Moskva.
__________________
Senast redigerad av Jiren 2022-10-23 kl. 02:28.
Citera
2022-10-23, 02:27
  #246285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ezity
Kolla twitter-kontot UKR-report. Nato ska ha ”nuclear planning meeting” ni får själva avgöra om det är trovärdigt men jag tror på det till 100%.
Det där kontot skriver med stora bokstäver och länkar inte till någonting. Ta det här som exempel;

Citat:
Vladimir Konstantinov, head of the Crimean parliament; We are planning to hold a referendum covering 4 more oblasts in Ukraine, these will be Mykolaiv, Odessa, Dnipro and Kharkiv oblasts.
https://mobile.twitter.com/UKR_Report/status/1583874921448411136?cxt=HHwWgMCo2a32hvsrAAAA

Vart är länken. Man vet inte om det stämmer. Det är bara något anonymt konto som hävdar något.

Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Det verkar ju faktiskt som att det lutar åt det hållet. Detta dök upp ikväll:

US Army may intervene in war in Ukraine - US general and former CIA director David Petraeus

"A multinational contingent led by the United States could intervene in the war on the territory of Ukraine, says US General and former CIA director David Petraeus. He stated this in an interview with the French edition of Lexpress .

Petraeus noted that this could happen if Russia takes "shocking and terrible" steps:

I think that Russia could take actions in Ukraine that would be so shocking and so horrific that the United States and other countries might react in one way or another, but as a multinational force led by the United States, not as a NATO force."


https://en.socportal.info/en/news/armiya-ssha-mozhet-vmeshat-v-voinu-v-ukraine-general-ssha/
Han har sagt det tidigare! Tack för intressant länk.
Citera
2022-10-23, 02:30
  #246286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Ja, det finns vissa nyheter och artiklar ute som tyder på att västvärlden har tröttnat och tänker sätta ner storfoten på lilla Ivan. Förhoppningsvis har man synat Putins bluffpoker och förbereder sig på att förinta den ryska terrorstaten.

Mycket bra.


Ryssland kan inte ens ta Norge i sin nuvarande militära form. De skandinaviska länderna skulle på egen hand kunna invadera ditt efterblivna skitland och sparka röv hela vägen till Moskva.

Ok. Om dessa 300.000 som blivit mobiliserade inte hjälper, då är kärnvapen mot ukrainska trupper sista desperata försöket. Jag tror inte han bluffar.
Citera
2022-10-23, 02:32
  #246287
Medlem
Nu verkar Usa göra sig förbereda att gå in i Ukraina och strida aktivt. Frågan är vad CIA har fått för rapporter som gör att Usa gör sig redo för detta?

Kan ju inte enbart vara den terrorbombing som Ryzzland har utfört den senaste tiden. Spännande tider och det blir inte lättare att vara rysk soldat direkt.

Denna konflikt har växt och verkligen inte gått som Putin & hand boys hade kalkylerat.

Nu ska det bli intressant att se vad alla putinrunkare skriver för skit om Usa ang detta inlägg.
Citera
2022-10-23, 02:34
  #246288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jiren
Ja, det finns viss rapportering som tyder på att västvärlden har tröttnat och tänker sätta ner storfoten på lilla Ivan. Förhoppningsvis har Washington synat Putins bluffpoker och förbereder sig på att förinta den ryska terrorstaten.
Mycket bra.
Ryssland kan inte ens ta Norge i sin nuvarande militära form. De skandinaviska länderna skulle på egen hand kunna invadera ditt efterblivna skitland och sparka röv hela vägen till Moskva.
Precis det som förordas.
Tillräckligt lite styrka kvar hos Ryssland, för att nu effektivt angripas från den demokratiska västvärlden.
Här bör även Sverige ingå, om så erfordras.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in