Frisq Holding - 3,5x pengarna i augusti?
Cambio som är störst i Norden på E-hälsa kommer i början av september lägga ett bud på Frisq Holding. Man har just nu licens på Frisqs programvara vilken är helt integrerad i Cambios lösning för journalskrivning vilken används av tusentals sjuksköterskor och läkare på daglig basis.
”Förslaget är att inleda en exklusiv process för att slutföra den nödvändiga due diligence som Cambio kräver, med målet att nå ett slutgiltigt och bindande erbjudande om att förvärva Frisqs operativa verksamhet i början av september.”
Vad kan budet komma att ligga på?
Tidigare i år kom ett bud från Kerdos på 106m på Frisq’s verksamhet. Budet skjöts upp pga anstånd men i tisdags meddelar alltså Cambio att man vill köpa bolaget samt erbjuder Frisq ett lån på 6m under exklusivtperioden.
”Under exklusivitetsperioden kommer Cambio att erbjuda ett lån på maximalt 6 miljoner kronor till Frisq och Frisq kommer under perioden att avbryta diskussioner med andra potentiella köpare.”
Som sagt verkar Cambio rätt desperata när man erbjuder Frisq ett lån på 6m för att inte riskera ytterligare emission som potentiellt skulle förlänga processen. Aldrig sett något liknande där ett bolag (vårdbolag dessutom) som inte bedriver bankverksamhet erbjuder sig att låna ut pengar till ett litet bolag som Frisq(!) Dessutom förbjuder de Frisq från att diskutera med andra intressenter. Men inte så konstigt egentligen då Cambio är helt bakbundna här. Tusentals läkare och sjuksköterskor använder just nu Frisqs programvara (integrerad i Cambios) på daglig basis för allt administrativt journalarbete där Cambio just nu bara har ett licensavtal. Jobbigt läge om man förlorade liscensen till Kerdos….
Cambio är inga duvungar och har en uttalat förvärvsstrategi. Man vill få till en helhetslösning för e-hälsa och förvärvade exempelvis MittVaccin under 2020. Enligt förra årsrapporten sitter man på en kassa på 411m.
106m var förra budet på. Med utspädningen som tillkommit innebär det ~1.56kr/aktie. Dock borde nya budet vara högre. Ser inte man släpper det för en lägre summa… Att de redan är så beroende av Frisq ger en duktig överhand i förhandlingarna. Jag tror man inte släpper bolaget till ett lägre pris per aktie än vad förra budet låg på. 2.22kr/aktie vilket skulle innebära ett bud på 156m.
Senaste emissionen i våras låg på 1kr/aktie där bland annat tidigare ägare tog 80%. VD som redan har 2m aktier inköpta på betyyydligt högre kurser ökade på med 500k till.
Aktien har klappat ihop i senaste nedgången och handeln i pappret har varit död. Volym kom dock först i torsdags (trots att nyheten om Cambio kom i tisdags. Sa någon sommarbörs!?) som skickade aktien mot 70 öre. Vinsthemtagningar gjorde att aktien stängde på 63 öre i fredags. Helt galet att aktien dels handlas under emissionskurs och dels under förra budkursen på 1.56kr/aktie (106m)…
Ingen Aerowash-historia här heller med luddiga ”bud inom närmsta månader” och där man inte hör ett knyst från köparen. Här går köparen Cambio ut på sina officiella kanaler med ett fast datum då affären ska vara i hamn.
https://www.cambio.se/om-oss/investor-relations/frisq-gar-in-i-en-formell-exklusiv-process-for-att-avyttra-verksamheten-till-cambio-med-malsattning- att-transaktionen-ska-genomforas-i-september-2022/
Jag går emot min princip att handla småbolag värderade under 100m här. Jag tror på mångdubbling av kursen i augusti…
Knappt några med GAV under kronan heller. Handeln i pappret har nästan varit försumbar i år förutom i torsdags och i fredags. Omsattes mer aktier på dom dagarna respektive, än i hela 2021 sammantaget. Aktien alltjämt ner 73% i år.
Discord (skapad i fredags):
https://discord.gg/v4shgwaz