Citat:
Ursprungligen postat av
quickfix50
Köper inte tidslinjen riktigt. S har trots vad de ger sken av bra kontakter med systerpartiet i Danmark och finns en om än liten, växande, rörelse inom S som vill bli hårdare vad gäller mig.pol. Om inte SD får utslag för sin politik och det begravs i utredningar är det troligt att man går i opposition. Dessutom röstade inte en majoritet för borgerlig ekonomisk politik.
35% av väljarna röstade för höger ekonomisk politik
62.5% för vänster ekonomisk politik
Avtalet kommer hedras. Övrigt är det mer fritt men vilka frågor hamnar där? SD är garanten för välfärden. S är det inte och skulle de två gå ihop som de kunde gjort innan så skulle det kunna fungera. Nu ingen vinst för SD. Är de garanten för välfärd i en borgerlig regering så kommer fler S-väljare lyfta upp SD än mer.
SD riskerar bara förluster tillsammans med S. KD, M och L har ju välkomnat SD. S kör sin retorik vilket gör att det är omöjligt att ändra sig där nu, SD kommer jobba det. Sen är S lika vilsna som C är nu. Kommer raderas ut mer och mer. Inget har de att tillföra.
S i Danmark beter sig inte som S i Sverige. Skillnad på länderna. SD och Dansk Folkeparti är inte så lika heller och politiken i stort hanteras olika och har utvecklats olika.