2022-10-03, 06:49
  #121
Avslutad
Jag utgår från att ni båda redan har x antal års inkomster undanstoppade för det här kommer bli väldigt svårt. Det låter ju kul såklart, särskilt om man gillar godis vilket ni verkar göra, men kundunderlaget är för litet. Tänk på Hemmakvällbutikerna, de blir väl färre och färre och de ligger ändå mitt i stan.

Vad sägs om att starta videoaffär istället? Kanske hitta en nisch hos folk som uppskattar VHS?
Citera
2022-10-03, 07:29
  #122
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tangerinescience

Vad sägs om att starta videoaffär istället? Kanske hitta en nisch hos folk som uppskattar VHS?

Jag tror mer på Betamax.
Citera
2022-10-03, 12:32
  #123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.guld
De ville ju ha att det skulle vara "en upplevelse" att handla i deras butik. Produkten är inte deras USP, det är vad som gör att man väljer att köpa produkten just hos dem. Men har de en tanke på vad deras "upplevelse" ska grunda sig i?

Produkten kan absolut vara en USP och framför allt när det kommer till livsmedel.
Vad som väljer att man köper produkten hos dem kan vara just kvalitet.

Att de senare önskar en upplevelse må så vara. Men det spelar sannolikt mindre roll om godiset smakar piss.
Att ha bättre kvalitet på sitt godis än konkurrenten anser jag vara en USP bättre än någon.
Citera
2022-10-03, 13:19
  #124
Medlem
Ghastens avatar
Med så liten butik så får ni nog inte plats med tex maskeradkläder till tex halloween, påsk mm. Det ger ju klirr i kassan.

Sett olika butiker poppa upp på olika ställen. Du måste ha många olika sorter för om det är ungefär samma sortiment som butiker där folk handlat mat då ligger ni illa till.
Citera
2022-10-03, 19:59
  #125
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nordiad
Det som jag räknade upp exempel på i tidigare inlägg, räknat på det?

Alltså försäkringar, administration, marknadsföring mm

Försäkringar - Nej
Administration - Vi själva, en del av lärandet.
Marknadsföring - Sociala medier som är gratis. Vi kommer nog även trycka ut reklamblad nångång ibland, precis vid öppning bland annat så de är klart de är en utgift i början, men ingen ”återkommande” utgift är tanken iallafall.
Citera
2022-10-03, 20:08
  #126
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pekz0r
Nej, det där är en väldigt dålig idé. Det är väldigt svårt att få en godisbutik att gå runt. Det enda sättet är väl att hitta någon bra nisch, men i en by med 5000 invånare finns det inget underlag för att vara nischad.

Det kommer vara en en stor utmaning att locka folk, och utan folk i en godisbutik så blir godiset snabbt gammalt och då är det ingen som vill köpa av er. Med de där begränsade öppettiderna så kommer godiset garanterat bli gammalt innan ni hinner sälja det. Vad har ni för målgrupp? Hur passar de öppettiderna? Hur stor är målgruppen, hur många kan ni få som kunder och hur ofta kommer de och mycket spenderar de varje gång och vad är er vinst på det? Det här svårt att beräkna, men jag har svårt att se hur ni ska få ihop det med ett så litet kundunderlag.
Hur ska ni marknadsföra er? Vad kostar det?
Den stora frågan är ju varför ska kunderna ta omvägen via er när de kan gå till valfri matvarubutik som de ändå antagligen går till flera dagar i veckan. Jag har svårt att se att ni skulle kunna konkurrera på pris med så små volymer. Möjligen läget, men det är väldigt tveksamt i en by med 5000 invånare.

Att göra det som en kul grej gör att det bara låter som en ännu sämre idé. Om du ska starta en butik så måste man gå in i det helhjärtat och verkligen satsa. Det kommer vara tufft och vara motgångar, så ni behöver ha driv för att eventuellt komma igenom det. Det kostar en hel del att hyra och inreda en butik. Ni behöver även kassasystem, sköta bokföring med mera. Om ni vill prova att starta eget bör ni prova en annan idé som inte kostar så mycket att dra igång och där ni inte tar så stora ekonomiska risker.
Ni behöver även kunna bemanna den där butiken och det är ganska tufft på två personer även med begränsade öppettider(som jag inte tror är en bra idé som jag skrev ovan). För jag har väldigt svårt att se att ni skulle ha råd att ha anställda.

Ett väldigt långt inlägg, men ändå inte orkat läsa igenom tråden. (Ber om ursäkt för väldigt svag trådstart.)


Vi förstår utmaningarna, och det är klart att vi har tänkt en hel del på konkurrensen, godiset snabbt blir gammalt beror ju på volymerna man köper in, men då blir också priserna högre om man köper mindre.
Ingen utav oss är tänkt att ”leva” på det utan fortsätta ha våra 100% tjänster kvar tillsvidare, så inga anställda förrän vi märker att det går runt.
Hyran är som sagt 2000kr/månaden om inte mindre. Dock + el,försäkring etc.

Inredningen är tänkt att köpa begagnad, så att vi i värsta fall kan få tillbaka pengarna ifall de skulle gå käpprätt åt helvete. Vi äventyrar egentligen endast egna intjänade pengar, och då på en eventuell hyra beroende på kontraktslängd, och på den mängd godis vi väljer att köpa in.

Vi är två väldigt drivna killar som har väldigt mycket bra tankar och idéer, och tror givetvis att vi hade kunnat dra runt det här och kunna bli den självklara butiken att handla godis i istället för på Ica-butiken.
Citera
2022-10-03, 20:10
  #127
Medlem
Modigt! Och kul!

Men kommer ni klara elräkningarna?
Citera
2022-10-03, 20:11
  #128
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mynicname
Det är inte så många som köper godis en tisdag förmiddag. Tror att ni kommer att ha mest kunder på eftermiddagen och kvällar. Med tanke på att ni är två personer kopplade till verksamheten så betyder det att ni får arbeta 182 kvällar var per år. Ni som vänner kommer inte att ha en endaste dag tillsammans där ni kan göra de saker som ni gjort tidigare.
Så klart så kan ni ta in annan personal men det leder samtidigt till att lönen kommer att minskas i motsvarande grad.

Är du beredd att arbeta 14.00-22.00 hälften av årets dagar?
På lördagar och söndagar så får du börja arbeta lite tidigare så att du jobbar 10.00-22.00.

Jag är alltid lite för negativ...

Jag och min kollega umgås inte på fritiden.

Onsdag 18-21 varannan onsdag
Fredag 18-22 varannan fredag
Lördag 11-19 Varannan lördag

Alltid bra med negativa ögon när någon bara ser de positiva 😉
Citera
2022-10-03, 20:17
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Plete
Modigt! Och kul!

Men kommer ni klara elräkningarna?

Frågan är när vi väl drar igång butiken, men en valid point. Kanske kan gå att förhandla om hyran inkl. El och se vad gubben säger. Lokalen är nerstängd för tillfället och vi vet inte vilken slags uppvärmning de är ännu.
Citera
2022-10-03, 20:24
  #130
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieSheen123
Jag och min kollega umgås inte på fritiden.

Onsdag 18-21 varannan onsdag
Fredag 18-22 varannan fredag
Lördag 11-19 Varannan lördag

Alltid bra med negativa ögon när någon bara ser de positiva 😉
Oj, det var bra arbetstider.
Citera
2022-10-03, 21:56
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieSheen123
Jag och min kollega umgås inte på fritiden.

Onsdag 18-21 varannan onsdag
Fredag 18-22 varannan fredag
Lördag 11-19 Varannan lördag

Alltid bra med negativa ögon när någon bara ser de positiva 😉

Så helt stängt varannan vecka, eller?

Finns det butiker i närheten, om så är fallet, vilka tider har de öppet?
Citera
2022-10-03, 22:32
  #132
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nordiad
Så helt stängt varannan vecka, eller?

Finns det butiker i närheten, om så är fallet, vilka tider har de öppet?

Nej nej, tänkte personligen då vi är två😉
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in