2022-09-24, 03:06
  #3469
Medlem
sebastian66s avatar
Vänd på steken när du själv köper något vill du inte ha din vara redan innan auktionen är slut.
Personligen anser man väl att säljaren ska skicka paketet inom 2 dagar annars såsar man och får dåligt betyg i sista änden. Det 'r liksom bara att välja sluta att sälja på tradera om du besväras av detta. Svårare än så är det ju inte heller så slipper du må dåligt över det.
4-5 dagar ligger du och pillar på naveln kollar på lyxfällan eller har du långt till posten.
Det är kanske fel på dig att ta så lång tid på dig har du skrivit i auktionen jag tar tid på mig att skicka för jag är lat. Ja då är det ju ok men du ser ju vad alla anser man ska göra. Dvs du ska nog sluta att sälja saker.
Citera
2022-09-24, 07:52
  #3470
Bannlyst
Det är värre med dom som inte ger betyg till en ny säljare.

Skapade ett bulvankonto för jag behövde sälja iväg ett par prylar.
således ett nytt konto utan omdöme jag var vänlig och skrev omdömen snabbt,
men ingen har skrivit tillbaka ett. Det är dålig stil. Och då skickade jag när det var betalat.
Citera
2022-09-24, 08:28
  #3471
Medlem
Bluebeast72s avatar
Va fan är det för fel på såna som dig ts då?. Hur svårt kan det vara o fota, packa, betala frakt o skicka samma dag. Det klarar en Samhall anställd.
Citera
2022-09-24, 10:31
  #3472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Guldigflamingo
Alltså vad är det för fel på folk som köpare på tradera.
Vinner dom en vara så tror dom man ska skicka samma dag.
Man måste packa.
Packa noga.
Inom en 4 5 dagar får jag iväg paketen.
Folk är som gamar och bara skriker på meddelanden har du skickat har du inte skicka varför har du inte skicka
Jävla idioter

De är inte idioter, 4 5 dagar är för länge, annars skriv det i annonsen, jag skickar paketen dagen efter, men jag planerar också och har redan embalage färdigt att packa när auktionen avslutas.
Citera
2022-09-24, 23:35
  #3473
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Guldigflamingo
Alltså vad är det för fel på folk som köpare på tradera.
Vinner dom en vara så tror dom man ska skicka samma dag.
Man måste packa.
Packa noga.
Inom en 4 5 dagar får jag iväg paketen.
Folk är som gamar och bara skriker på meddelanden har du skickat har du inte skicka varför har du inte skicka
Jävla idioter
men snälla någon...är du mentalt handkappad eller?
vad är det som gör det så svårt att packa o skicka iväg det du säljer när annonsen avslutats?
skicka bör man göra helst samma dag eller dagen efter....
undrar vad du har för omdömen
Citera
2022-09-28, 23:43
  #3474
Medlem
Själv har jag köpt samt beställt emaljskyltar på Ebay från Indien. Sen så har jag fått minst 1000 kronor i ren vint per skylt. Skyltarna från Indien kommer inom en vecka med DHL. Samt så är tullen betald. Bara till och packa om. Skyltarna har varit med bensin eller liknande logger. Ofta med tecknade figurer. Nån som gör något liknande? Innan posten började jaga pengar köpte jag mc delar från Thailand. Där var också fin förtjänst. Numera köper jag på små svenska auktionssajter och säljer på tradera.
Citera
2022-10-02, 14:22
  #3475
Medlem
[quote=Hobsson|81820068]Själv har jag köpt samt beställt emaljskyltar på Ebay från Indien. Sen så har jag fått minst 1000 kronor i ren vint per skylt. Skyltarna från Indien kommer inom en vecka med DHL. Samt så är tullen betald. Bara till och packa om. Skyltarna har varit med bensin eller liknande logger. Ofta med tecknade figurer. Nån som gör något liknande? Innan posten började jaga pengar köpte jag mc delar från Thailand. Där var också fin förtjänst. Numera köper jag på små svenska auktionssajter och säljer på tradera.[/QUOTE
Hej , vilken thailändsk sida skulle du kunna rekommendera , Jag behöver en del som Jag inte hittar någonstans?
Citera
2022-10-03, 10:20
  #3476
Medlem
Ebay. Har skrivit önskemål till säljare om skärmar o sadlar mm. Vissa fixar. Allt beror på vilken del du behöver. När jag behövde en cylinder till en äldre mc. Fick jag hjälp att söka med nån annan sökmotor. Fick då flera träffar i USA. Dock inte på ebay. På ebay AU kan du också få hjälp. Våga fråga.
Citera
2022-10-03, 10:39
  #3477
Medlem
Glömde. Allt beror på hur du söker. På ebay de har jag köpt lådor med delar för att endast ta det jag behöver. Bred sökning behövs, endast modellen o sen kolla bilderna. Sen har jag sålt resterande på blocket eller tradera. Gå in på ebay nationsvis. Hittar du rätt fråga om frakt.
Citera
2022-10-03, 16:52
  #3478
Medlem
elbels avatar
Ni verkar kunniga, vad är det för skillnad på bud och autobud på tradera?
Mer än att man kan sänka sitt autobud?

Har för mig att vanliga bud också autohöjs?
Dvs om det finns bud på 540kr och jag budar 900 kr så står det ändå 550kr?

eller är det bara autobud som funkar så nu?

Citat:
Ursprungligen postat av Kultursprache
det kan vara smart att säga att något mer ingår.

med gul text. Till exempel. Det här laddaren ingår.

Efter någon lagt bud. men det kommer inte göra att det syns mer runt annonsen.

dom bästa traderarna sorterar efter låga priser och kortast tid?

att starta budgivning med 1 kr om man vet ungefär värdet är i stort sett riskfritt.
Marknaden är ganska bra på att värdera när det kommer till Tradera är min erfarenhet

Citat:
Ursprungligen postat av HemmaslagenWasabi
Beror ju på vad du säljer. Jag har sällan svårt att sälja saker på Tradera. Men så har jag också en känsla för vad folk kan tänkas köpa och funderar innan jag lägger upp något om någon faktiskt vill köpa den sak jag lägger upp

Sen säg att du lägger upp 150 och vi bortser från dom första 100. Om du då får sålt 20 av dessa så lär det bli budgivning på lite olika intervaller. Vad spelar det då för roll om dom tjänar kanske 90 kr utöver sin provisionsandel på auktionerna som du fick sålda? Det är en piss i Nilen i sammanhanget då du på det hela taget tjänar pengar



Är det fastpris ska du ju starta butik så får du betala en summa om året. 10% i vinst är väl inte alls "absurt" att dom tar? Många auktionsfirmor tar väl uppåt 50% om jag inte minns för alla möjliga tillägg

Sen beror ju allt på vad du säljer såklart



Typisk sån sak som kan gå för 0 kronor eller mycket om två börjar buda mot varandra. Den ser ju fin ut och det är bra bilder. Gäller bara att hitta en köpare. Har du inget annat som är lite mer brett du kan sälja? Skivor? Silver? Guld?

Den där förgasaren känns som att du nog kan får 200 för relativt enkelt. Det är också en sån typ av pryl som kan gå för mycket mer, men jag vet inte alls prisbilden. Så det beror på hur desperat du är. Men något mer hemma har du säkert att sälja. Kolla i lite gamla gömmor och så

Citat:
Ursprungligen postat av swebarb
Glöm inte att du betalar provision för allt du säljer på tradera, borde väl finnas nåt bilforum kanske bättre? eller prova blocket istället kanske nån om du har tur bor nära kan köpa lokalt.

Citat:
Ursprungligen postat av bengbengskeet
värt ett försök att lägga upp den på tradera, om jag vore du så skulle jag lägga upp annonsen med ett ganska lågt pris man kan buda på, det faller folks intresse såklart när någonting är billigt så kommer fler folk säkerligen buda på din annons.
kanske inte värt att lägga ett reservationspris om det är värt typ 200kr....
annars så kan du ju prova facebook marketplace, det är avgiftsfritt vilket är ett stort plus, dock så är det typ bara lowlifes som kommer pruta mer än halva priset o tjata om "sista pris 10kr okej?" har själv sålt förrut på marketplace o blir fan lack när jag tänker på folk som vill köpa ens saker, nä usch riktiga degenerates
Om du verkligen behöver 200kr så fort som möjligt kan du iofs skriva ett inlägg i sånna här "Swish akut grupper" som finns på fb, säkert ngn som kan hjälpa dig

Citat:
Ursprungligen postat av curtaincheeks
Det Ebay debiterar är dessutom väldigt dyrt, vet inte riktigt vilken mall/schablon man använder, men det är inte sällan att kurslitteratur som kostar 1000 kronor åker på en avgift kring 700-800 kronor. Vilket är helt sinnes. Så just nu köper jag inget som använder sig av Ebays egna system.



Jadu, vem vet? Jag har handlat från företag i England som inkluderar moms i sina priser och som använder sig av någon licens som möjliggör detta - men inte ett paket har kommit fram utan att jag dubbeldebiterats.
Citera
2022-10-03, 17:40
  #3479
Medlem
HemmaslagenWasabis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elbel
Ni verkar kunniga, vad är det för skillnad på bud och autobud på tradera?
Mer än att man kan sänka sitt autobud?

Har för mig att vanliga bud också autohöjs?
Dvs om det finns bud på 540kr och jag budar 900 kr så står det ändå 550kr?

eller är det bara autobud som funkar så nu?

Du kan ju lägga ett bud bara sådär, tex att nuvarande bud är på 100 kr så är nästa bud du kan lägga i budstegen 105 kr. Då lägger du det. Men då kanske tex h*n som har ledande bud har lagt ett bud på 106 kr och det är högre än 105 kr så då autobudar Tradera upp till 106 kr

Lägger du ett autobud (eller ja, maxpris) kan du så vitt jag vet inte korrigera detta till ett lägre senare

Om det finns ett bud på 540 kr och du budar 900 så kommer ditt bud bli nästa i budstegen (i detta fall 20 kr mer så det kommer vara 560 kr och inte 550 kr som du skrev). Förutsatt att inte den som har ledande budet har ett autobud på något högre. Oavsett vad personen har så kommer ditt bud landa på [den personens autobud]+den ökning som budstegen har. Så säg att personen har 770 som autobud, ja då blir ditt bud på 770+20 kr (20 kr här är den summa i budstigen mellan summorna 500-999). Men du har fortfarande ett maxbud på 900. Så kommer andra och budar så kommer du öka [den personens autobud]+den ökning som budstegen har åter igen. Men i sluttampen kanske nån kommer och lägger 901 kr och då är det budet högre än dig och därmed det vinnande

Så autobudet kan man väl säga är den summan du "har i potten", men är också den summa du har som maxbud, men inte nödvändigtvis vad som blir slutpriset för det beror helt på hur många som budar upp under/över ditt maxbud
Citera
2022-10-03, 17:57
  #3480
Medlem
elbels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HemmaslagenWasabi
Du kan ju lägga ett bud bara sådär, tex att nuvarande bud är på 100 kr så är nästa bud du kan lägga i budstegen 105 kr. Då lägger du det. Men då kanske tex h*n som har ledande bud har lagt ett bud på 106 kr och det är högre än 105 kr så då autobudar Tradera upp till 106 kr

Lägger du ett autobud (eller ja, maxpris) kan du så vitt jag vet inte korrigera detta till ett lägre senare

Om det finns ett bud på 540 kr och du budar 900 så kommer ditt bud bli nästa i budstegen (i detta fall 20 kr mer så det kommer vara 560 kr och inte 550 kr som du skrev). Förutsatt att inte den som har ledande budet har ett autobud på något högre. Oavsett vad personen har så kommer ditt bud landa på [den personens autobud]+den ökning som budstegen har. Så säg att personen har 770 som autobud, ja då blir ditt bud på 770+20 kr (20 kr här är den summa i budstigen mellan summorna 500-999). Men du har fortfarande ett maxbud på 900. Så kommer andra och budar så kommer du öka [den personens autobud]+den ökning som budstegen har åter igen. Men i sluttampen kanske nån kommer och lägger 901 kr och då är det budet högre än dig och därmed det vinnande

Så autobudet kan man väl säga är den summan du "har i potten", men är också den summa du har som maxbud, men inte nödvändigtvis vad som blir slutpriset för det beror helt på hur många som budar upp under/över ditt maxbud
ok ska försöka läsa ditt inlägg igen senare men låter som att bud och autobud är samma sak
men när man ska buda är det en ruta för varje så nån skillnad bör det väl vara

det ska tydligen gå att sänka autobud (så länge det är över bud nr 2)
https://info.tradera.com/?path=%2Fguide%2Fvad-ar-ett-autobud
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in