Citat:
Ursprungligen postat av
absinten
Att bara säga att SD är dåligt är givetvis bara kontraproduktivt. Då tror folk att man bara är avundsjuk och bitter över deras framgångar.
Man måste förklara varför SD är dåligt. De allra flesta som röstar på SD förstår inte vad SD verkligen står för. Det räcker inte med att säga att SD är ett fascistiskt parti, man måste förklara för folk varför det är ett fascistiskt parti för att de ska förstå det.
SD ska självklart smutskastas då det är ett parti som står för riktigt usla värderingar. Men de ska inte smutskastas med förolämpningar, utan med välformulerade argument.
Fascism = ett sätt att organisera ett samhälle som styrs av en regering ledd av en diktator som man inte får opponera sig emot eller kritisera. Regerigen styr även över industri och kommers med starka inslag av nationalkonservatism och ren rasism.
Så när du själv inte ens förstår vad faktiskt fascism innebär eftersom du behöver ha det förklarat för dig, så obildad som du är, hur är Sverigedemokraterna ett fascistiskt parti?