Citat:
Ursprungligen postat av
LTO
Exemplet från Bagarmossen är kraftigt överdrivet. Om man köper 40m2 för 2,6M och maxbelånar sig (2,21M) skulle månadskostnaden hamna omkring 12-13K med allt inkluderat. Detta om man är en kass förhandlare.
Ränta 3,5 %: 4512 SEK/månad (2,45 % efter ränteavdrag)
Amortering: 5525 SEK/månad
Månadsavg: 2-2,5K SEK/månad
Drift/El: 500 SEK?
Antingen får du avdraget direkt eller så får du återbäring men kostnaden är likväl bara 70 % av den faktiska räntan. Sedan är nästan halva boendekostnaden amortering som du sen får igen vid försäljning.
"Pengar i sjön" blir då i värsta fall 8K i månaden för att bo, ungefär vad nyproduktion för samma storlek kostar att hyra.
Räntan: Räknad utifrån SBAB som har färdigförhandlade räntor; 4,12-4,41% (minst 1 år bindningstid) med 85% belåning.
https://www.sbab.se/1/privat/lana/bolan/sa_blir_din_ranta.html
Jag har inte räknat med 30% avdrag på lånet. Kan man göra om man vill hitta sätt att blunda för problemet.
Det är iaf 2500 kr/mån. Det har redan börjat, men vi kommer definitivt se likviditetsproblem. Det finns folk idag som knappt har råd att betala sina löpande räkningar och månadsutgifter när allt har gått upp i pris. Lösningen? Nya lån.. Vi har sett det förr.. På Lyxfällan.. Skillnaden att det nu blir många fler som gör samma sak.. Det kommer att bli kaos.
Månadsavgiften: Idag snarare 3 300 kr för den storleken. 4 000 kr/mån när räntorna slår igenom på avgifterna.
Ärligt talat, jag räknade för lågt och utan höjning av avgifterna. Men gör vi om det så är vi uppe i 18 000 kr/mån för 40 kvm i Bagarmossen.
Med ränteavdrag 15 500 kr/mån. Inget kap direkt.