Citat:
Ursprungligen postat av
bottenpaflaskan
Enligt hennes egna uppgifter skrev hon att bommen var påkörd och bifogade en bild.
Hon tror även att honn ringde sin man. Oklart om han var hemma. Att det var bilen hon mötte som körde sönder bommen säger hon att hon förstått senare. Men det är ju bara titta på däckspåren på bilden så ser man ju att det måste varit den sista bilen som körde sönder bommen. Detta skaver nå oerhört för mig. Hon borde rimligen satt bilen och bommen i samband på en gång.. Nån måste ju åtminstone frågat i gruppen om hon sett nån bil?
Instämmer!
Det är något konstigt med just det här partiet av hela händelsen.
Hon möter en okänd mörk pick-up inom det privata tomtområdet med en främmande man vid ratten - och upptäcker några minuter senare att bommen är rammad - varvid hon skriver i facebookgruppen och ringer maken. Och där ska intresset för det hela hos alla sedan tagit slut..?
Nog borde väl fler reagerat? Den ”vägansvarige” maken Mats som var väldigt engagerad i bommens väl och ve eller någon av de andra totalt sex permanentboende därute. Eller kanske någon som tillfälligt besökte sin stuga? Personer som faktiskt varit med om att bekosta inköpet av bommen.
En rammade bom - förenings nyuppsatta stolthet - hör ju inte till vardags händelserna.
Dessutom hade det varit flera stölder, båtmotorstölder, just av okända i pickuper.
Man låter väl inte den här främmande flaklastbilen köra omkring som den vill inne på tomtområdet efter vad som hänt med bommen.
Man tar väl reda på vad bilen har för ärende och ställer väl möjligen också föraren till svars för att ersätta bommen.
Det skaver i berättelsen att ingen under kvällen skulle brytt sig om Terjes bomincident eller bilfärd inne på området. Det mest sannolika vore väl att de gått man ur huse med ficklampor, letat reda på och konfronterat Terje.