Citat:
Ursprungligen postat av
Burgundi
Hamna över vattenytan. Är det någon som verkligen tror att gängkriminaliteten kommer att fixas pga något mer poliser och hårdare straff. Då borde USA varit ett framgångsland….Problemem kommer att bestå och länge till oavsett regering. Någon förändring kommer vi inte att se.
Asylpolitiken kan påverka men det kommer att ta lång tid.
Inflationen kommer man inte att kunna göra mycket åt vilket kommer att skapa problem om inte reallönerna hänger med vilket de inte kommer att göra. Sänker man skatten så kommer välfärden att drabbas hårt gör man det inte kommer hushållen att få mindre pengar.
Att bygga kärnkraftverk som Ulf föreslår är ju en extremt långsiktig politik och hjälper södra Sverige noll under överskådlig framtid om energiproblemet består.
Eller varför inte ta Colombia, Yemen och El Salvador när du ändå håller på? Att du överhuvudtaget ids dra upp dom där kommunistargumenten.
Nä, Sverige går inte att jämföra med USA. I Sverige har vi gratis utbildning upp till doktorsnivå. I Sverige får du ut full lön om du blir arbetslös. Om du riktigt hamnar på dekis är det bara att gå till Soc så får du ut mer än vad en pensionär får ut.
Ingen i Sverige behöver svälta. Ingen i Sverige behöver välja kriminalitet som livsstil för att försörja sig. Vi har inga gator där du blir skjuten om du rör dig i fel "hood". Du är så jävla pantad med den där vänsterblivna argumentationen så man undrar hur fan du kan gå och andas samtidigt.
Fler poliser, fler utredare, hårdare fängelsestraff är en jättebra början. Sen köper vi fängelseplatser i Georgien eller Kazakstan, drar in medborgarskap och utvisar alla ickesvenskar för brott med fängelse i straffskalan, så ska du se att vi på väldigt kort tid börjar få ner antalet inkapaciterade i våra svenska fängelser. Dessutom får vi massor av miljarder kronor över som vi kan lägga på den svenska välfärden.
Och häng inte upp dig på att sänka skatten. Fokus ska ligga på att sänka statens (och resten av det offentligas) kostnader. Dra in allt onödigt, all jävla plakatpolitik och trams.
Sluta upp med dom där vänsterblivna projekten, projekt där vi lägger miljoner på att underhålla
https://www.expressen.se/nyheter/miljonstod-till-konst-for-mask-och-svamp/, ge fan i att
https://www.gp.se/nyheter/g%C3%B6teborg/miljonbidrag-till-kamelturism-och-mj%C3%B6lk-1.4150581, ge fan i att överösa forskare miljoner med
https://www.svd.se/a/5b95d877-ba5b-3965-bc41-581ee5647083/vetenskap-eller-galenskap som nån kan komma på.
Sluta upp med att vara världssamvetet och "förebilden", ge fan i att "placera Sverige på kartan".
Har vi inte pengar för att ge våra pensionärer en dräglig tillvaro, ens,
så ska vi fan inte åka land och rike runt för att marknadsföra den svenska välfärden till varenda arab, afrikan eller muslim som inte får vardagen att gå ihop på hemmaplan.
Det får vara slut på dom där jävla dumheterna nu!