2022-09-14, 11:27
  #215029
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Newstyle
Vad är det som är så speciellt med att ryssarna måste backa från vissa områden? Konstigt vore väl annars? USA har pumpat in billions of USD och vapen. Resten av Nato pumpar in vapen säkert pengar. Sverige som inte ens är med i Nato har skickat både vapen och pengar och även militära experter om jag minns rätt. Alla andra länder som är i samma position som Sverige har garanterat pumpat in både vapen, pengar och manskap. Det är massa krigare från UK, Polen, Tyskland, Frankrike och säkert massa andra länder där och krigar. Dom gjorde nu en storoffensiv med alla dessa man och vapen dom har ihop med ukrainska armén så klart. Så att påstå att det är Ukraina som krigar med vad dom har är helt fel det förstår ni väl? Det är ju Nato ihop med Sverige bl. a som fått fronten att röra sig det är väl helt självklart att det blir så med allt som är skickat för att kriga med.

Eller ät ni så hjärntvättade att ni tror att det är Ukraina med vad dom har som lyckats pusha tillbaka ryssen? Nato fattar ni väl? Och det är inget konstigt alls att det blir så här det hade ju varit mycket mer konstigt om det INTE blev nån framgång för Ukraina med denna massiva hjälp utifrån som Sverige andra mindre länder och sen Nato. Löjligt att sitta o skriva hur överlägsna Ukraina är och vilken tuff armé??? Va?

Det är i huvudsak ukrainare som slåss i Ukraina mot ryssarna men att de fått stöd med vapen från länder som är med i Nato och som inte är med i Nato är korrekt. Något tusental frivilliga finns det säkert med. Att denna hoprafsade styrka lyckas stå emot och pressa tillbaka vad som ansågs vara världens andra starkaste krigsmakt i konventionell krigföring är imponerande. Sen har många ryssvänner i denna tråd envist hävdat att ryssarna vinner, och kommer att vinna pga att de är proffs, har överlägsna vapen etc. Detta är tvärtemot vad du säger och inte särskilt sannolikt som det ser ut nu.

Likaså är det inte heller ukrainasidan här som påstår att Ukraina är överlägsna och har en tuff armé, utan precis som jag skrev är det ryssvännerna som skrivit detta om den ryska armén. Så du har nog kommit helt fel in i detta, följ tråden så blir det bättre.

Sen att man på filmer och bilder ser de ukrainska soldaterna med bra och ny utrustning och med humör på topp, medan ryssarna har utrustning från kalla kriget och mest verkar molokna, gör ju att man har haft svårt tro på den ryska överlägsenheten. Detta kan ju dock bero på de källor man tar del av. Kanske finns andra som visar rysk trupp i bättre skick. Till exempel fanns VDV-förband som verkade ha bra grejor men de har tagit så stora förluster att det mesta verkar ha försvunnit och man istället skickat in dåligt utrustade reserver.
Citera
2022-09-14, 11:27
  #215030
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vhartman47
OK att dom har lämnat kvar massa material. men går det att använda också eller är det bara skrot

Enligt artikeln så ska mycket gå att använda. Plus det går att plocka ut reservdelar. Dessutom hörde jag en intervju med en Ukrainsk överste som sa Ryssarna levererar mycket material till oss nu.

https://podcast.silverado.org/ (Like Ants to Wet Sugar: How Ukraine Won The Battle of Kharkiv )
Citera
2022-09-14, 11:28
  #215031
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Ryska trupper flydde verkligen. Frågan är om det var en vild flykt eller till och med fanflykt. Hur som helst har Ukrainarna hittat en guldgruva angående material.

"Ukraine’s military has captured over 200 Russian vehicles in a more than weeklong offensive that has seen the war-torn country reconquer most of Kharkiv Oblast, a Ukrainian military official told Foreign Policy" (Se länk)

https://foreignpolicy.com/2022/09/13/russia-ukraine-counteroffensive-tanks-kharkiv/

Om jag ska tolka Saggi mfl så lämnade ryssarna allt material för börja betala av sitt krigsskadestånd.

Enligt Akademikerfyllot så har det här aldrig hänt. Misstänker att han inte lever i samma värld som vi andra.

Kunde det bekräftas? Totalt ointressant vad en "ukrainian military official" säger.
Citera
2022-09-14, 11:28
  #215032
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Nej. Läs igen. Och förstå varför jag inte brukar svara dig. Du antingen förvränger eller missförstår och har en tråkig ton.

Exakt vad av det du har skrivit ska jag läsa igen? Menade du inte att lärarna som åkte till Ryssland för "omskolning", "bara gjorde sitt jobb"? Vad i det du skriver har jag förvrängt? Har jag tagit bort någon väsentlig text?

Du behöver absolut inte svara mig. Det räcker gott med att läsa dina pro-ryska inlägg för att förstå vilket pucko du är. Den tråkiga tonen är helt och hållet ditt eget fel. Skit ska skit ha.

__

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Du är väldigt förvirrad. Vad pratar du om i Danmark? Det du talar om finns bara i din hjärna, där du fantiserar om stora utrensningar i stalinistisk stil.

Det här är twitter-inlägget som det hela började med.

https://twitter.com/EuroMaydan/status/1569762630331518982

Citat:
Ukrainska lärare återvände "mycket nöjda" från Ryssland efter omskolning på det nya programmet och är redo att undervisa barn.

Och då uttalade du dig tvärsäkert:

Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Ni bör förstå att man inte är landsförrädare för att man är en lärare som vill ge barn en utbildning och i övrigt gör sitt jobb. Studera vem som dog i Danmark eller Norge, det är mer "normala" exempel på hur man bör bete sig när man är under ockupation.


Det är du som är förvirrad. Som inte håller reda på vad du postar.

Ukrainska lärare som åker till Ryssland för att lära sig ett Ryskt "program" och sen åker tillbaka till Ukraina, topp-taggade för att börja lära ut sina nya nazist-ryska insikter till de Ukrainska eleverna, "dom gör bara sitt jobb", enligt dig.

Sen ska vi studera Danmark och Norge, för att förstå "hur man ska bete sig, när man är under ockupation".

Och då kan vi konstatera att merparten av de Danska och Norska lärarna - till skillnad från lärar-äcklen i twitter-klippet ovan - totalvägrade att låta sig indoktrineras med Tysk-nazistiskt dravel. Och att kollaboratörerna, landsförrädarna till lärare straffades efter att kriget var över.

Väldigt märklig argumentation. Helt sinnesförvirrat.
Citera
2022-09-14, 11:31
  #215033
Medlem
raskenss avatar
Nu har ryssarna satt igång med plundring från områden dom flyr från. Är man förvånad ?

https://m.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/pfbid0aWC1A281CFdqdEyjztxqZrwdyVP21LLaThpsv96E3FF9 MdhNpAQG2Ak9BmpE6LFBl
Citera
2022-09-14, 11:31
  #215034
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Det är fyra tidigare makthavare. Har de kunskapen eller är det bara politiskt? Det kan ju vara pensionärerna utan ansvar och makt som säger något eller de skickar ut en ballong åt någon makthavare för de kan inte "straffas" för "dumma" åsikter.

Joakim Collin, överste, tidigare försvarsattaché i Baltikum

Per Geijer, major, tidigare detaljchef i Arméstaben

Karlis Neretnieks, generalmajor, tidigare chef för Försvarshögskolan

Lars Tornérhielm, överstelöjtnant, tidigare avdelningschef på Försvarshögskolan

Inte helt lätt.

Men vi får se, den 25/10 ska snabbutredningen vara klar.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/snabbutredning-om-nytt-militart-stod-till-ukraina
Citera
2022-09-14, 11:32
  #215035
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Eller också visar de på lite civilkurage. Som de Danska och Norska lärarna gjorde under den tysk-nazistiska ockupationen.

De lärare som aktivt samarbetat med Ryssland för att de är pro-ryssar och stött ockupationen, de flyr nog till Ryssland. De där ryska lärarna hann inte fly och blev gripna. De ukrainska kan nog ta sin tid och packa sina saker och flytta. Ingen kommer hindra dem för de vill att de skall flytta. Efter kriget kommer det vara en mikroskopisk del av befolkningen som fortfarande är pro-ryssar.

Citat:
Ursprungligen postat av vhartman47
OK att dom har lämnat kvar massa material. men går det att använda också eller är det bara skrot

Det som tas upp är det som fungerar eller som är ganska lätta att reparera, inte skrotet. Det finns bilder på en massa skrot också. Överallt där det varit ryssar ser det ut som en blandning av soptipp och bilskrot. Plus att de bajsar på golvet i husen. Ryssarna verkar vara lite som de rumänska romerna i Sverige.
Citera
2022-09-14, 11:33
  #215036
Medlem
FockeWulf190ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Medvetenommycketxx
Ja blir man förvånad eller?

Citat:

Rysk tv: Rapporter om övergrepp i befriade byar är ukrainska provokationer

Rysk statlig tv beskyller Ukraina för provokationer i de byar och städer som ukrainarna just befriat. Flera invånare har vittnat om övergrepp, kroppar har grävts upp. Men det är Ukraina själv som ligger bakom, hävdar de ryska tv:n.

https://www.expressen.se/nyheter/senaste-nytt-om-invasionen-av-ukraina/

Minns också vad ryssarna/sovjeterna sa när tyskarna avslöjade Katynmassakern under VK2, att det var tyskarna som gjort det. Tror ryssarna erkände massakern först på 90-talet, men att de nu förnekar den igen. Verkar ligga i de ryska generna att ljuga, eller om inte annat i deras politiska system.
Citera
2022-09-14, 11:33
  #215037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Newstyle
Vad är det som är så speciellt med att ryssarna måste backa från vissa områden? Konstigt vore väl annars? USA har pumpat in billions of USD och vapen. Resten av Nato pumpar in vapen säkert pengar. Sverige som inte ens är med i Nato har skickat både vapen och pengar och även militära experter om jag minns rätt. Alla andra länder som är i samma position som Sverige har garanterat pumpat in både vapen, pengar och manskap. Det är massa krigare från UK, Polen, Tyskland, Frankrike och säkert massa andra länder där och krigar. Dom gjorde nu en storoffensiv med alla dessa man och vapen dom har ihop med ukrainska armén så klart. Så att påstå att det är Ukraina som krigar med vad dom har är helt fel det förstår ni väl? Det är ju Nato ihop med Sverige bl. a som fått fronten att röra sig det är väl helt självklart att det blir så med allt som är skickat för att kriga med.

Eller ät ni så hjärntvättade att ni tror att det är Ukraina med vad dom har som lyckats pusha tillbaka ryssen? Nato fattar ni väl? Och det är inget konstigt alls att det blir så här det hade ju varit mycket mer konstigt om det INTE blev nån framgång för Ukraina med denna massiva hjälp utifrån som Sverige andra mindre länder och sen Nato. Löjligt att sitta o skriva hur överlägsna Ukraina är och vilken tuff armé??? Va?


Så du menar att länder som Island Kanada Luxemburg Montenegro Nordmakedonien Portugal Ungern pumpat in pengar samt skickat massa vapen? Det är vad DU menar när du påstår att resten av NATO vapen o pengar.
Lilla du , det är Ukrainska soldater som kämpar med sina liv som insats. Att dom fått bra , riktig träning fån fungerande länder måste svida för dig o resten av dom som håller på ryssland.
Man måste vara ordentligt med hjärntvättad för att tro annat.
Citera
2022-09-14, 11:35
  #215038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av psychicsailor
Kunde det bekräftas? Totalt ointressant vad en "ukrainian military official" säger.

Du kan nog gå in på Oryx och titta.

"Open-source tracker Oryx found that the captured Russian equipment varied from BMP-2 amphibious infantry fighting vehicles to scores of tanks, including T-80 variant tanks that date back to the 1980s, which experts pegged at about half of the combat-ready inventory." (Från artikeln tidigare)

Det verkar om man tittar på hastigheten på framryckningen och att Ukraina har erövrat en större logistik-bas, så är det säkert inte omöjligt, speciellt som Ryssarna flytt med hög hastighet.
Citera
2022-09-14, 11:36
  #215039
Medlem
psychicsailors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Exakt vad av det du har skrivit ska jag läsa igen? Menade du inte att lärarna som åkte till Ryssland för "omskolning", "bara gjorde sitt jobb"? Vad i det du skriver har jag förvrängt? Har jag tagit bort någon väsentlig text?

Du behöver absolut inte svara mig. Det räcker gott med att läsa dina pro-ryska inlägg för att förstå vilket pucko du är. Den tråkiga tonen är helt och hållet ditt eget fel. Skit ska skit ha.

__



Det här är twitter-inlägget som det hela började med.

https://twitter.com/EuroMaydan/status/1569762630331518982



Och då uttalade du dig tvärsäkert:



Det är du som är förvirrad. Som inte håller reda på vad du postar.

Ukrainska lärare som åker till Ryssland för att lära sig ett Ryskt "program" och sen åker tillbaka till Ukraina, topp-taggade för att börja lära ut sina nya nazist-ryska insikter till de Ukrainska eleverna, "dom gör bara sitt jobb", enligt dig.

Sen ska vi studera Danmark och Norge, för att förstå "hur man ska bete sig, när man är under ockupation".

Och då kan vi konstatera att merparten av de Danska och Norska lärarna - till skillnad från lärar-äcklen i twitter-klippet ovan - totalvägrade att låta sig indoktrineras med Tysk-nazistiskt dravel. Och att kollaboratörerna, landsförrädarna till lärare straffades efter att kriget var över.

Väldigt märklig argumentation. Helt sinnesförvirrat.

Fel i din argumentation eller kraftiga överdrivanden:
- merparten av de Danska lärarna totalvägrade
- landsförrädarna till lärare straffades
- nazist-ryska insikter (helt okänt)
Citera
2022-09-14, 11:36
  #215040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Invektiv72
Nåja. Upproret från officerarna att skicka 12 pjäser indikerar ju att det finns ett visst stöd från den svenska Försvarsmakten.

https://omni.se/officerare-vi-maste-skicka-artilleri-till-ukraina/a/k6qXkj

1. Det finns inget politiskt stöd i något av de två blocken för att skicka Archer till Ukraina och Ryssland.

2. Artikeln som du har hänvisat till är bara humbug. Det finns en äkta original artikel i Dagens Nyheters tryckta version (tryckta versioner skiljer sig grovt från den digitala versionen). Från den tryckta versionen framgår att Archer inte kommer att skickas utan att det mest handlar om att officerarna vill uttrycka någon form av stöd för Ukraina på låtsas.

3. Archer-systemet innehåller en massa teknik som inte borde falla i vare sig Ukrainska eller Ryska händer. Det är teknik för träffsäkerhetsförbättring och kännedom om hemliga svenska förhållanden.

4. Är officerarna som undertecknat artikeln landsförrädare eller bara inkompetenta?
4.1. Joakim Collin är en civil överste bokförare. Detta innebär i princip att denne är överste över skrivmaskinsförrådet på försvarshögskolan och fått en fiktiv rang för att ha högre rang än studenterna så de inte snor skrivmaskinerna. Likadant är med major Per Geijer dock i Armestaben och Överstelöjtnant Tornérhielm var överste i militärteknik men slutade kring 2006, ingen artillerist med archer förståelse andra ord. Mr. Neretnieks har lite äldre erfarenhet men har aldrig haft med archer eller för den delen artilleri att göra. Dessutom är denne lite jävig i sammanhanget på ett sätt som kunde skapa negativa konkurrensegenskaper för Sverige men som kanske vore nyttigt för Baltikum, Ukraina och Ryssland. Han har dock undertecknat ett förbehåll till sin skrift som innebär att Archer inte kommer att skickas.

5. Sammanfattningsvis är babblet om Archer just bara babbel. Det finns ingen som tänker skicka Archer utan det är bara en luftbalong främst understödd av främmande makt och landsförrädare.

5.1. Antar att det gått dåligt för Kievs trupper i natt eftersom trollen pratar om Archer och CV90.

5.2. Ryssland har inte berättat hur det gått i natt bortsett ifrån 3 framgångsrika motattacker i går. Ukraina har än så länge lagt locket på bortsett från gårdagens "stories".

5.2. Bye-bye
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in