Citat:
Ursprungligen postat av
Haaaaag
Egentligen finns det ju ingen ny lag kring just livstidsstraffet, utan man har ju endast ändrat i mordparagrafen så att det skall bli lättare att kunna döma till livstids fängelse. I övrigt är allt som vanligt, dvs att man har rätt att efter 10 år ansöka om tidsbestämt straff hos Örebro Tingsrätt
Så Fabian kan en vacker dag fortfarande ha en chans komma ut i samhället och se det gröna gräset utanför murarna innan han själv hinner bli gammal?
Livstid i USA innebär att man ruttnar bakom galler.
I Sverige verkar det gälla helt andra regler?
Livstid ska vara livstid och inget annat, det blir förvaring på obestämd tid!
Det ska inte finnas någon möjlighet att kunna ansöka om tidsbestämt straff eller nåd.
Detta avskyvärda vansinnesdåd som Fabian Cederholm begick får inte gå obemärkt och räknas som ett pojkstreck för att han kände sig som ett psykopatiskt monster vid tillfället när gärningarna begicks.
Hade han varit yngre hade han säkerligen bara fått brösta en fyra?
Kan bara hoppas att straffet blir kännbart för Fabian och att han går miste om vad livets härligheter har att bjuda på.
Han sabbade sitt eget liv samtidigt som han tog livet av två oskyldiga människor som inte längre finns bland oss!
Må dom döda vila i frid medan Fabian har ångest resten av sitt liv för hemskheterna han begick!
Grabbens familj verkar inte ha märkt av tendenserna till psykopati och att Fabian hela tiden varit farlig för samhället?
Hur många fuckade människor finns lösa ute bland oss?
Dessa vidrigheter som dödligt våld lär hända igen där det finns människor.
Sverige kommer inom kort att spela i samma våldsliga som USA och bli lika farligt land att leva i.